EN|RU|UK
 За кордоном
  2905  41

 Колекцію цінної української літератури Гарварда, яку збирають із початку ХХ століття, оцифровуватимуть. ВIДЕО

Одне з найбільших у світі зібрань української літератури зберігається в американському Гарварді.

Про це йдеться в матеріалі Ярини Матвійчук і Костянтина Голубчика для видання Голос Америки, інформує Цензор.НЕТ.

Зібрання рідкісних книг можна знайти в одній зі 70-ти бібліотек Гарвардського Університету - Гоутон. У колекції чимало і українських стародруків.

"У Бібліотеці Гоутон зберігаються такі цінні книжки як першодруки Івана Федорова. Скажімо, "Буквар" – це дуже цінна книга, примірника якого немає навіть в Україні. "Острозька Біблія", "Псалтир", "Кобзар" Шевченка 1840 року, першодрук "Енеїди" Котляревського, рукопис Сковороди, маємо першодрук, оригінал книги Куліша, видання Києво-Печерської Лаври, грамоти Івана Мазепи", - розповідає Ольга Алексич, бібліотекар Гарвардського Університету, бібліограф Українських колекцій.

"Буквар", або як його ще називають, "Абетку" видав Іван Федоров 1574 року у Львові. Її знайшов випадково в антикварній крамниці російський підприємець і театральний діяч Сергій Дягілєв, – про це згадує у своїх спогадах його партнер – український балетний танцюрист і заповзятий колекціонер стародруку Серж Лифар. Після смерті Дягілєва колекція його книжок, включно з "Букварем", перейшла у руки театрального діяча Бориса Кохна, який пізніше продав його Гарвардському випускнику Баярду Кілгуру.

Українські книжки у Гарварді почали збирати на початку 20-го століття. Здебільшого це були подарунки колекціонерів. І лише зі створенням при Гарварді Українського наукового інституту понад 50 років тому літературу з України почали закуповувати систематично.

У Гарварді є кілька бюджетів на українську книгу. Англомовні книжки про Україну друкує та закуповує здебільшого Український інститут. Україномовні книжки та журнали - це прерогатива Гарвардської бібліотеки Вайденер.

Книжки, видані в Україні, відбирають за кількома принципами: пропозиції від спеціалізованих компаній-посередників за відповідною угодою, за рецензіями експертів та спеціальні замовлення викладачів Гарварду. Обирають за темами, не авторами, розповідає Ольга Алексич. Спектр жанру дуже широкий - наукова література, академічні публікації, популярна й художня література, спогади, мемуари, і навіть українські фільми.

"На сьогодні купуємо з України, які були видрукувані в Україні, приблизно півтори-дві тисячі книг та журналів щороку. Ми використовуємо до ста і більше тисяч доларів у рік за закупівлю української книги", - каже Ольга Алексич.

Наразі більшість бібліотек Гарварду працюють над оцифрованням книжок і, в пріоритеті саме стародрук, адже комп’ютеризація відкриє доступ до рідкісних книг науковцям з усього світу, включно з українцями.

Источник: https://censor.net.ua/ua/v3079898
 Топ коментарі
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору