EN|RU|UK
 Політика України
  11168  9

 Паспорт Насірова, газовики Онищенка і "бурштинова справа" - огляд найважливіших судових процесів червня


Автор: Ірина Салій

100 мільйонів за паспорт, виправдання від сепаратизму, суд без Януковича і запобіжні заходи для спільників Розенблата і Полякова – підсумки найгучніших судових процесів червня.

ВИПРАВДАННЯ ВІД СЕПАРАТИЗМУ

Українські суди виносять виправдовувальні вироки обвинуваченим у сепаратизмі і пособництві "ДНР" і "ЛНР".

Місяць розпочався з виправдання екс-мера Стаханова Юрія Борісова. Рішення ухвалив Кремінський суд Луганської області, на нього вже подано апеляцію.

Борісова звинувачували у причетності до "референдуму" в Стаханові (після декомунізації – Кадіївка), в результаті якого місто перейшло під контроль "Луганської народної республіки".

Основну масу доказів склали публікації у ЗМІ на основі повідомлень поліції та заяв нардепа Сергія Шахова. У підсумку суд дійшов висновку, що достовірність публікацій перевірити неможливо. Ані Шахова, ані співробітників правоохоронних органів прокуратура в суд не викликала.

Відео імпровізованого допиту, де Борісов після затримання зізнався у всіх гріхах, суд в якості доказу не прийняв, оскільки тодішній замкомандира батальйону "Азов" Ігор Мосійчук не мав права його допитувати. Крім того, обвинувачений сказав, що покази дав під тиском. Самого Мосійчука в суд не викликали.

У матеріалах справи є також відео з сесії міськради, де мер Борісов і депутати голосують за "громадське звернення", в якому йдеться про визнання влади "ЛНР" і "народного губернатора" Болотова. Але суд доказів сепаратизму тут не побачив.

У суді проти Борісова виступив аж один залегендований свідок, колишній депутат Стаханівської міськради. Решта свідків, до 10 осіб, залишились на окупованій території і в український суд не прибули. Цікаво, що раніше на стадії досудового розслідування вони свідчення дали. Суд резонно зауважив, що прокуратура, знаючи про всі ризики, могла б ще на стадії досудового розслідування організувати їх допит в суді.

Ще один цікавий вирок 12 червня виніс Селидівський міський суд "голові Верховного суду "ДНР" Едуарду Якубовському. Головного суддю донецьких терористів судили заочно і виправдали. Прокуратура Донецької області пообіцяла вирок оскаржити.

Суд у вироку зазначає, що прокуратура не надала доказів. Суд вважає, що прокурори мали доводити існування злочинної організації "ДНР", масові вбивства, захоплення населених пунктів і будівель. Крім того, суд дійшов висновку, що Якубовський у порядку КПК не набув статусу підозрюваного, оскільки підозра не була вручена йому особисто; не переконався, що обвинувачений переховується від слідства і суду та ін.

НАСІРОВУ ЛИШИЛИ 100 МІЛЬЙОНІВ, АЛЕ НЕ ВИПУСКАЮТЬ ЗА КОРДОН

У справі відстороненого глави ДФС третій місяць триває досудове розслідування. Нагадаємо, що Насірова підозрюють у завданні 2 млрд грн збитків державі через надання розстрочок та відстрочок газовим фірмам Онищенка. І поки слідчі ще збирають докази у справі відбулося два знакових засідання.

26 червня суд продовжив на 2 місяці обов’язки Насірова по запобіжному заходу. Суд 3,5 години у закритому режимі слухав інформацію про стан здоров’я Насірова. Адвокати переконували суддю не продовжувати запобіжний захід, щоб їх підзахисний міг виїхати на лікування за кордон.

У попередніх судових засіданнях Насіров розповідав, що донедавна єдине, що його турбувало, – це підвищений тиск. Оголошення підозри дивним чином співпало в часі з суттєвим погіршенням його здоров’я. На що хворіє Насіров – медична таємниця. Однак у пресу вже просочилась інформація, що йдеться про рак щитоподібної залози.

Не менше резонансу викликала спроба Спеціалізованої антикорупційної прокуратури стягнути в бюджет 100 мільйонів застави, які внесли тесть і дружина Насірова, щоб той не сидів у СІЗО.

У прокуратурі запевняють, що отримали докази британського громадянства головного податківця. Не здав британський паспорт – порушив запобіжний захід, а тому, за логікою прокурорів, суму застави треба стягнути в бюджет. Однак суд у клопотанні відмовив, рішення оскарженню не підлягає.

Невже офіційні відповіді з Британії про паспорт Насірова можуть бути фейком? За таке рішення Солом’янський суд уже наразився на шквал критики з боку громадськості і Посольства Великої Британії.

Одразу підкреслимо, що суд не з’ясовував, чи є в Насірова паспорт, а перевіряв допустимість доказів. Нема папірця чи печатки – здавалося б формальності. Але від таких "дрібниць" залежить рішення суду.

НАБУ мало на підтвердження паспорта такі докази:

· лист від 06.03.2017 уповноваженого офіцера Національного агентства з боротьби зі злочинністю Великої Британії (NCA), згідно з яким Насіров у 2012 році став натуралізованим громадянином Великої Британії і має британський паспорт з серійним номером 508434080;

· отримані у травні відповіді на запит про міжнародну правову допомогу від Посольства Великої Британії і Центрального органу сполученого Королівства (Хоум Офісу). У цих матеріалах є протокол допиту працівника паспортної служби Мішель Хайні, яка підтверджує, що Насіров у 2012 отримав свідоцтво про натуралізацію, а у 2013 – паспорт.

Суд зазначив, що запит в Британію надсилався в одному провадженні, а прокурор намагається використати його доказ в іншому. Суд не пересвідчився, що британці на це згодні.

Щоб розібратися, ми зробили запит в НАБУ і отримали відповідь за підписом начальника управління зовнішніх комунікацій Дарини Манжури. Далі ми будемо посилатись саме на цю відповідь.

Річ у тому, що підозру Роману Насірову оголосили у провадженні № 42015110000000121. Згодом, 31 березня з цього провадження виділили епізод по Насірову - №52017000000000218.

У НАБУ кажуть, що запит робили у провадженні № 42015110000000121, а після виділення епізоду по Насірову поінформували про це Британію спеціальним листом.

Але суд зв’язку між справами не зрозумів. Більше того, у рішенні суду чомусь зазначено, що запит в Британію робився у провадженні № 52017000000000121 – справа з таким номером існує і відкрита на бухгалтера Онищенка, і відношення Насірова до цієї справи ну дуже опосередковане.

Оскільки номери проваджень закінчуються на однакові три цифри, то ймовірно, у рішення суду вкралась помилка – сподіваємося не навмисна, але цікаво чия.

На аудіозаписах засідання від 8 червня зафіксовано, що суддя Світлана Кушнір майже завжди називає скорочений номер провадження – "121". Однак в кінці при дослідженні документів зачитує, що оновлений запит до Хоум Офісу подавали у провадженні № 42015110000000121.

Прокурор Андрій Перов, який представляє справу в суді, запевнив, що некоректний номер провадження у рішенні суду вказаний помилково, але на суть рішення це не впливає.

Можливо, помилка дійсно не фатальна, бо у рішенні суду перелічені також інші причини.

Так суд зазначив, що відповідь не скріплена печаткою, а Посольство не є компетентним органом щодо виконання запиту про міжнародно-правову допомогу. У відповіді Хоум Офісу є посилання на покази співробітниці паспортної служби. На думку суду, прокуратура мала довести, що запит містив вимогу про допит свідка.

У НАБУ кажуть, що робили запит на інформацію, а Велика Британія виконала цей запит відповідно до свого внутрішнього права, підтвердивши поясненнями службової особи. Відповіді на запити про міжнародно-правову допомогу, як повідомили у Бюро, не потребують легалізації і мають визнаватися судами, якщо інформація отримана без порушень засад судочинства і прав людини.

Суду також не сподобалась відсутність даних про перекладача НАБУ – кваліфікацію і обізнаність з правами та обов’язками, зокрема про відповідальність за завідомо неправильний переклад.

У НАБУ кажуть, що в КПК нема чіткого переліку документів, які прокурор був зобов’язаний подати при клопотанні про стягнення застави. "Суд у випадку сумніву мав витребувати у прокурора такі документи", - йдеться у відповіді Бюро.

У НАБУ повідомили, що вже ініціювали запит до Британії на копію свідоцтва про натуралізацію Насірова.

Тож найближчим часом тема про британський паспорт може знову актуалізуватися.

Зрештою, інтерес мали б проявити й інші правоохоронні органи, адже подвійне громадянство в Україні заборонено. Не так давно президент позбавив громадянства екс-нардепа Андрія Артеменка, коли в нього знайшовся паспорт Канади.

"ГАЗОВА СПРАВА" В СУДІ – ПОКИ БЕЗ ОНИЩЕНКА 

30 травня Спеціалізована анктикорупційна прокуратура передала в суд обвинувальні акти на 8 фігурантів "газової справи". Ще така ж кількість підозрюваних перебуває у розшуку. Головний підозрюваний Олександр Онищенко переховується за кордоном.

У списку осіб, матеріали на яких передані в суд, - Валерій Постний, який вважається співорганізатором схеми, адвокат Олександр Сергієнко, який консультував компанії з орбіти Онищенка з юридичних питань, Мар’яна Гречанюк – виконавець, відповідала за пошук потенційних покупців газу, Дмитро Кравченко – виконавець, відповідав за бухгалтерську звітність компаній-операторів спільної діяльності, Юрій Смаглюк – виконував роль керівника фірми "Газтранспроект", що брала участь у фіктивних аукціонах з продажу природного газу, Вадим Шленчак - екс-замголови правління ПАТ "Укргазвидобування", Олександр Сомов – колишній замголови правління ПАТ "Укргазвидобування", Олена Ченцова – начальник управління ПАТ "Укргазвидобування".

Справу передали в Солом’янський суд Києва. Підготовче засідання призначили на 9 червня, але суд так і не зміг його провести через численні клопотання 15 адвокатів.

Захисники обвинувачених заявляли відводи суддям і вимагали, щоб справу взагалі розглядав не Солом’янський суд. Вони зазначали, що саме цей суд розглядав клопотання САП і НАБУ на стадії досудового розслідування. А тому судді уже знають деякі обставини справи і можуть бути упереджені. Зрештою, дві судді з колегії (О.Криворот і О.Курова) взяли самовідвід. Після формування нової трійки (С.Агафонов, А.Педенко, А.Захарова) адвокати заявили ще близько 6 відводів, які задоволені не були.

За чотири дні засідань тільки одного Валерія Постного суд встиг взяти під варту з правом звільнення під заставу у 10 млн грн. Постний утримується в СІЗО трохи менше року і вкотре поскаржився на здоров’я: він пересувається в інвалідній колясці. У прокуратурі вважають, що хворобу він симулює. Обвинуваченого намагалась взяти на поруки нардеп Надія Савченко. Депутат повідомила, що розібратись у політичному мотивуванні "газової справи" її попросив сам Олександр Онищенко.

Решта 7 обвинувачених залишилися без запобіжних заходів, оскільки адвокат Постного подав клопотання до Вищого спецсуду, щоб визначити підсудність справи за Києво-Святошинським судом. Частина адвокатів пропонувала скерувати справу в Шевченківський суд, оскільки, на їх думку, саме в тому районі були скоєні більшість інкримінованих злочинів.

22 червня Вищий спецсуд у клопотанні про зміну суду відмовив. Найближчим часом слід очікувати, що засідання поновляться. Але вже зараз можна констатувати, що слухання буде довгим і проблемним. У справі – восьмеро обвинувачених. І неявка одного із них чи їх адвокатів – буде найпоширенішою підставою, щоб засідання не відбулося.

"БУРШТИНОВА СПРАВА"

Червень потішив нас появою нової корупційної історії з політичним смаком. Два нардепи – Максим Поляков і Борислав Розенблат – ризикують опинитись за гратами у зв’язку з так званою "бурштиновою справою".

НАБУ з’ясувало, що депутати начебто отримували неправомірну вигоду за лобіювання інтересів бурштинового бізнесу у парламенті та правоохоронних органах. На чисту воду депутатів вивела агент НАБУ під прикриттям, яка видавала себе за представника фірми з ОАЕ, що зацікавлена у видобутку і експорті українського бурштину.

Поки обидва депутати захищені недоторканістю у залі суду можна було спостерігати справжній спектакль із обрання запобіжних заходів їхнім спільникам.

Найбільше дісталось помічникам парламентаріїв – Тетяні Любонько і Костянтину Проскурку. Молоді і перспективні не переконали суддю Кушнір і вона ухвалила взяти їх під варту з правом застави. Інші двоє підозрюваних – голова МДО "Депутатський контроль" і його адвокат – опинилися під нічним домашнім арештом.

У залі суду на підтвердження версії слідства прозвучали записи НРСД, на яких йдеться про передачу неправомірної вигоди і прейскуранти на підготовку законопроектів в парламенті.

Ще більше цікавих подробиць можна було б почути при обранні запобіжних заходів охоронцям депутата Розенблата. Але підозрювані пішли на співпрацю зі слідством і прокуратура відкликала клопотання про їх арешт, а судові засідання прийшлось скасувати.

Історія, безперечно, матиме продовження.

У перший тиждень липня з’ясується, чи позбавить Верховна Рада депутатів, на яких відкриті карні справи, недоторканості.

ЗАОЧНИЙ СУД НАД ЯНУКОВИЧЕМ

Оболонський суд нарешті приступив до розгляду по суті справи про держзраду екс-президента Януковича.

Віктору Федоровичу інкримінують злочинну змову з владою РФ. Йдеться про лист від 1 березня 2014, в якому Янукович попросив Путіна застосувати російські війська "для відновлення законності, миру і правопорядку, стабільності і захисту населення України".

Прокуратура хоче допитати у справі 143 свідків, серед яких міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, нардепи Юрій Мамчур, Володимир Литвин і Вікторія Сюмар, спікер ВР Андрій Парубій, екс-віце-прем'єр Володимир Семиноженко, екс-голова СБУ Валентин Наливайченко, екс-заступник голови Адміністрації президента Андрій Сенченка, секретар РНБО Олександр Турчинов, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, екс-прем'єр-міністр Арсеній Яценюк та ін.

Адвокати Януковича свій повний список ще не оприлюднювали, але запевнили, що їх свідків буде не менше і анонсували німецького канцлера Ангелу Меркель.

***

Градус подій в українських судах продовжує зростати. Втім, у наступні місяці судові процеси можуть пригальмувати через літні відпустки суддів і адвокатів. З іншого боку, великі обсяги документів і кількість свідків переконують, що навіть при сумлінній роботі розгляд цих справ затягнеться не на один рік.

Ірина Салій, Цензор. НЕТИсточник: https://censor.net.ua/ua/r445973
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору