EN|RU|UK
 Політика України
  17804  76
Матеріали за темою:

 Сергій Соболєв: "Реально нас вмовляють увійти в коаліцію"


Автор: Ольга Москалюк

Як проходять переговори щодо створення нової коаліції? Що пропонує "Батьківщина"? Що їй відповідають партнери з "Блоку Петра Порошенка" та "Народного фронту"? За яких умов можна говорити про проведення дострокових парламентських виборів? На ці та інші питання "Цензор.НЕТ" відповів заступник голови фракції "Батьківщина" Сергій Соболєв.

Коаліціада з кожним днем все більше починає нагадувати весілля в кращих українських традиціях. Процес міг би пройти швидко та урочисто. Однак забуксували на сватовстві. "Блок Петра Порошенка" та "Народний фронт" відправили "сватів" одразу до двох "наречених" - "Батьківщини" та групи депутатів, які не входять до жодної фракції. Перша виставила свої умови, інакше - гарбуз. Позафракційні виявилися більш лояльними, але очікуваного "Так" одразу не сказали. Тож БПП з НФ доводиться висмикувати по одному - спочатку вмовили Ірину Суслову, наступного дня - Павла Кишкаря та Віктора Кривенка. Усі троє, до речі, до парламенту зайшли за списком "Самопомочі". До необхідних заповідних 226 голосів не вистачає чотирьох. Правда, навіть з їхньою появою офіційно союз не освятять - з країни поїхав "весільний генерал". Має візити до Америки та Японії. Та й гарантії, що домовленості будуть залізними, теж ніхто не дасть. Які перспективи у коаліції, та за яких умов "Батьківщина" може погодитися піти у нову більшість, "Цензор.НЕТ" поцікавився у заступника керівника фракції Сергія Соболєва.

соболев

"МИ ВНЕСЛИ СВОЇ ПРОПОЗИЦІЇ. НА ЖАЛЬ, НАС НЕ ПОЧУЛИ

- Сергію Владиславовичу, давайте почнемо з головного - досі тривають переговори щодо створення коаліції. У середу ваш лідер Юлія Тимошенко заявила, що "Батьківщина" не відмовилася від участі в більшості. Однак "Блок Петра Порошенка" з "Народним фронтом" долучають позафракційних, щоб обійтися без вас. Які бачите перспективи цього процесу?

- Для нас ключовим є те, щоб учасники, які намагаються сформувати нову коаліцію, зрозуміли, чому розпалася попередня. Якщо це розуміння не з'явиться, і будуть продовжувати лише заявляти про штучно створену кризу, навіщо тоді взагалі про щось говорити? Все ж чудово - нехай буде, як є.

Наша ж позиція така: ми формуємо однозначно нову коаліцію на принципах, які враховують найстрашніші помилки, зроблені попередньою.

- Які саме?

- Їх декілька. Перша - тотальна корупція, яка сьогодні захлестнула уряд і всі органи влади. Нові, на жаль, нормально не запрацювали, тому що немає системного реформування, яке б дозволяло не лише створювати інституції, що борються з наслідками корупції, а які б їй запобігали та унеможливлювали побудову корупційних схем.

Друга - абсолютне нехтування самим поняттям реформ. Для Яценюка та цього уряду, наприклад, реформа енергетичної сфери - це підняття тарифів. Вибачте, хіба це так має бути?! Ні. Енергетичний сектор реформується за рахунок стимулювання зменшення споживання енергоносіїв, енергоекономії, введення спеціальних технологій. У нас цей процес перетворився на абсурд.

Внаслідок того, що Яценюк називає реформами, доходи населення впали не на відсотки, а в рази за рахунок декількох речей. По-перше, гіперінфляція. По-друге, падіння курсу національної валюти. По-третє, невиконання ключового закону, який стосується індексації прибутку громадян - зарплат, пенсій та інших виплат згідно з рівнем інфляції. У нас цей розрив весь час збільшується. Новий уряд, якщо він буде сформований, опиниться в ситуації Кабміну зразка 2005 року. Тоді він отримав дірку в бюджеті в розмірі десятків мільярдів гривень.

Третя - взаємовідносини між урядом, парламентом та Президентом. На жаль, Кабмін не знайшов дієвого механізму співпраці з Верховною Радою. А сам квотний принцип його формування призвів до того, що кожна фракція почала розглядати свого міністра як можливість вибудувати схему, яка була добре напрацьована за часів Януковича та перейшла "у спадок". Фактично за кожним міністерством був "смотрящий".

Якщо йде створення нової коалиції, то маємо взяти коаліційну угоду та подивитися, що в ній не так. Ми запропонували п'ять принципів, які можна зробити, наприклад, додатками до неї. Перше - розірвати зв'язок уряду з олігархами.

- Як це робити?

- Дати можливість новому прем'єр-міністру формувати свою команду. Ми постійно наполягаємо на тому, що нам тут потрібно відмовитися від партійних квот.

От на чому паразитують олігархи? На державних монополіях, компаніях та потоках. Має бути чіткий принцип управління державним майном менеджментом не олігархів, а призначеним Кабінетом Міністрів.

Також ми виступаємо за проведення індексації зарплат та пенсій. Ми - реалісти. Не говоримо, що треба це зробити без врахування бюджетних надходжень. Але два перші місяці цього року показали, що перевиконання бюджету дозволяє вже сьогодні розпочати цей процес.

Далі. Ми ж не пропонуємо: Давайте знизимо тарифи і крапка. Ми кажемо про те, що потрібно виходити з таких факторів. Перше, втричі впала ціна на газ. Вона була 450 доларів. Згідно з останнім звітом, російський газ для нас коштує 178 доларів. Друге, так само із ціною на нафту. Як при цьому тарифи, які планувалися ще за старими показниками, залишаються на місці? Це неправильно...

- Але ваші колеги називають ці ваші вимоги популізмом.

- Єдина система оподаткування - це популізм чи вимоги будь-якої економічної науки, Євросоюзу та МВФ? Вона не може бути для державних корпорацій завищеною, а для приватних - заниженою. Виходить, або держкомпанії готують до приватизації через банкрутство...

- Цього ніхто не приховує.

- Якщо так, то в такій коаліції ми не будемо. Чому й вимагаємо зміни уряду Яценюка.

- Він вже готовий піти.

- Ми бачимо, як він готовий (всміхається. - О.М.).

Наступне питання, яке для нас є важливим - все, що стосується аграрного сектору. Ми бачимо, що він завжди виживає - в умовах світової кризи, війни. Постійно дає приріст. Тому запропонували впровадити конкретні напрямки. Зокрема зробити зайнятими на селі чотири мільйона родин, які працюють фактично в малих фермах. Маємо ввести на один гектар єдину ставку на землю для всіх, у кого є фермерське господарство до 400 гектарів. Агрохолдинги ми не зачіпаємо, бо вони й так себе непогано почувають із поверненням ПДВ та можливістю заходу на зовнішні ринки. А от фермер із 100-300 гектарами ніколи на них не вийде. Тому, повторюся, для нього має бути єдина ставка оподаткування через ставку на землю до 400 гектарів.

Також ми хочемо, щоб місцеві ради хоч якимось чином почали регулювати паї померлих громадян. Вони зараз ніде. Ніхто не знає, що це за тіньовий ринок. Йдеться про 14 тисяч паїв людей, у яких не було нащадків. Нехай, середній з них - два з половиною гектари. Уявіть, скільки вже землі гуляє.

Крім того, ми вважаємо за потрібне продовжити мораторій на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2019 року. За цей час законодавче поле повинно бути повністю урегульоване.

Отакі ми зробили чіткі пропозиції. Який тут популізм?!

- Вас не почули?

- На жаль, ні. Але це питання, які ми запропонували не лише для коаліційної угоди. Подивіться, що ми вимагаємо кожного сесійного тижня - там саме ці речі. Тому ми дивуємося, коли зараз кажуть: от "Батьківщина" вискочила, як з конопель, та запропонувала, хтось каже, 10 законопроектів, інші - 20...

- Сергій Лещенко говорив про 18.

- Знаєте, звідки взялася ця цифра? Це перелік законопроектів, які ми рік подаємо, щоб включили до порядку денного та розглянули на сесії. Кількість проектів може змінюватися, але ми об'єднали їх у п'ять напрямків.

"ЯК ТІЛЬКИ БАЧАТЬ, ЩО АВАНТЮРА ПРОВАЛЮЄТЬСЯ, ВІДНОВЛЮЮТЬ ПЕРЕГОВОРИ З НАМИ"

- Ви берете участь у переговорах разом із Юлією Володимирівною. Що там відповідають на ваші пропозиції?

- Проблема в тому, що паралельно дві найбільші фракції ведуть, щонайменше, чотири напрямки переговорів. Спочатку були із фракцією "Самопоміч", потім - із Радикальною партією, далі - з позафракційними та "Волею народу". Перші відмовилися. "Радикали" виставили неприйнятні для них умови. По останніх побачили, що все це не спрацьовує, бо там є "регіонали" чи ті, хто голосував за закони 16 січня. Тоді прибігли до нас: "Давайте вести переговори". Ми сказали: "Хлопці, у нас нічого не змінилося. Ми вам все передали. Чекаємо на відповідь". Тепер кожен день, у міру успіху чи провалу переговорів із позафракційними, відбуваються перемовини з нами. Залучили пару нових депутатів, вирішили: У нас все вийде й без "Батьківщини". Мовчать. Як тільки бачать, що провалюється авантюра, відновлюють переговори з нами. Тому я хочу ще раз оголосити: Наші вимоги незмінні. Без їх урахування ми в коаліцію не увійдемо. Бо навіщо створювати більшість, яка йтиме тим самим шляхом, що й попередня?

- У четвер ще двоє позафракційних, Павло Кишкар та Віктор Кривенко, увійшли до БПП...

- Тому цілий день на нас ніхто не виходив.

- Взагалі не чіпають?

- Зараз ні. Ми сказали: Тепер ви приймайте рішення. Ми своє ухвалили. Не будемо відступати в жодному питанні. Ми ж погодились, що це в межах бюджету та Угоди про асоціацію з Євросоюзом.

- Але вам закидають, що вони суперечать вимогам МВФ.

- Наші переговори проходять таким чином: "- Цей пункт суперечить? - Ні". Записали. Наступного дня говорять: "По ньому є питання". Ми запропонували чітко виписати документ, яким зобов'язуємо уряд провести переговори із МВФ та врегулювати ці пункти. Чому ми про це говоримо? Бо попередні перемовини, які вели прем'єр та міністр фінансів, були дивними. В уряді записували вимоги до української сторони, а потім подавали це, як наполягання МВФ. За всю історію у нас з цією структурою було багато діалогів. Але таких провальних я не пам'ятаю. Згадайте, транш 11 мільярдів за часів Кабміну Юлії Тимошенко. Не було ніякого підняття пенсійного віку чи скорочення видатків. При цьому два мільйони були надані не як кредит, а як допомога. Тоді Тимошенко знайшла унікальну річ: ми ж платимо внески в МВФ, на них нараховуються відсотки, бо це комерційна структура. За час нашого членства набігла отака сума. Тому нам ці кошти списали із заборгованності. От як треба вести переговори.

- Чому зараз не вдається так вести діалог? В чому проблема? В персоналіях?

- Мені здається, що проблема у хибному курсі, який обрали Міністерство фінансів та особисто прем'єр. Вони не чіпають олігархів. Тільки імітують боротьбу з ними. При тому, вважають, що у нас дуже багате населення, з якого можна й далі все видавлювати та вичавлювати. Зверніть увагу, хто надалі страждає від цих недолугих переговорів з МВФ? Громадяни.

Ще одне важливе питання. Реструктуризація боргу, яку нам так рекламували. Ми ж всі розуміємо, що вона провальна. Уряд Яценюка до 2042 року (підвищує голос. - О.М.) втягнув країну в авантюру, при якій не може бути зростання ВВП більше, аніж на чотири відсотки. Бо інакше ці кошти негайно будуть зараховані нашим кредиторам. Крім того, ми не можемо достроково повертати кредити. Якщо ти той, хто їх брав, то чому б тобі раніше за можливості їх не повернути? Але ж ні - підвісили на гачок. У мене таке відчуття, що ті фінансисти, які займалися облігаціями внутрішньої та зовнішньої державної позики, вирішили на цій так званій реструктуризації дуже добре заробити. Іншої логіки я тут не бачу.

- Враховуючи, як йдуть переговори по створенню коаліції, які шанси, що ви увійдете до її складу?

- Дивіться, реально нас вмовляють увійти в коаліцію. Але якщо ви хочете бачити "Батьківщину" у більшості, врахуйте наші пропозиції. Ні - скажіть, ми тоді теж будемо планувати, що нам робити.

- Підете в опозицію?

- Якщо коаліцію не створюють, ніякої опозиції вже не буде. Далі - дострокові парламентські вибори.

- "Народний фронт" як раз і говорить, що "Батьківщина" розхитує ситуацію, аби добитися цих виборів.

- "Народний фронт" боїться цих виборів. Але при цьому звучать заяви про розхитування та страхи. Так, дійсно, у нас є політичні сили, які розуміють, що в наступному парламенті їх не буде. Тому вони будуть чіплятися до останнього.

соболев

- Це ж ви про "Народний фронт" говорите?

- Перш за все, так. Але є політичні сили, які грають на заборонених почуттях. Мовляв, не можна проводити вибори під час війни. Тому навіщо останні півтора роки їх проводили? Кажуть, в Раду прийдуть "регіонали". Це взагалі абсурд.

- Чому? Рейтинг у них зростає.

- Я не бачу зростання цього рейтингу. Більше того, на десяти виборах об'єднаних громад перемогли або "Батьківщина", або БПП.

- А днями на виборах мера Кривого Рогу переміг Вілкул - представник Опозиційного блоку.

- Нехай за Кривий Ріг відповідає "Самопоміч", яка наполягала на їх проведенні.

- Я до того, що колишні "регіонали" "рулять".

- Є ряд регіонів, де вони мають свої відповідні впливи. А коли ми додаємо аргументів для того, щоб вони зростали, тоді звертайтеся до тих, хто це організував. Я не вважаю, що є загроза приходу до влади Партії регіонів. На сьогодні у нас вона тільки одна - нестворення коаліції, збереження нинішнього уряду та неоголошення виборів. Це дозволятиме "регіоналам" нарощувати свій рейтинг.

- Але призначення дострокових виборів - це право, а не обов'язок Президента. Порошенко вже заявив, що не допустить їх проведення.

- Без сумніву, це його право. Але мій політичний досвід підказує, що чим більше політики заявляють, що виборів не буде, тим вища їхня готовність. Ми знаємо, що всі штаби розгорнуті, в регіонах іде тотальне вербування лідерів громадської думки на мажоритарні округи.

Інше питання, що для початку треба було б ухвалити новий закон про вибори. Але найбільша фракція проти. "Народний фронт" теж. Вони розуміють, що для них поки є страховка - у разі провалу по партійному списку, на мажоритарних округах можна вплинути адмінресурсом та іншими способами. Тому шанси змінити закон за такої позиції двох найбільших фракцій - нуль.

"МИ НЕ ПРИХОВУЄМО, ЩО В ПЕРЕГОВОРАХ БУВ ЗАДІЯНИЙ ПРЕЗИДЕНТ"

- Ще представник БПП Сергій Лещенко сказав, що коаліція може бути сформована аж після 7 квітня - коли повернеться Президент. Без Порошенка ніяк?

- Ми не приховуємо, що в цих переговорах був задіяний Президент. Ми ж розуміли, якщо зараз домовимося по законопроектах, а потім буде вето, то навіщо це все робити? Тому із "відкритим забралом" прийшли до Президента. Провели з ним переговори по важливих питаннях та отримали абсолютно адекватну відповідь, що більшість з них можемо провести. Тепер все залежить від того, як політики домовляться між собою. Але йдуть ігрища. Декому хочеться коаліцію виключно із двох великих фракцій. Для цього вони хочуть залучати "тушок", щоб перейти необхідну межу у 226 голосів.

- Посади вам пропонували?

- Я вам поясню ситуацію. Як і при формуванні урядів Яценюка, так і зараз ми дотримувалися такої позиції: прем' єр повинен мати право на формування своєї команди. А право політиків - пропонувати людей. Але останнє слово у створенні уряду все одно має бути у голови Кабміну. Ми сказали: Якщо ви побажаєте прислухатися до нашої позиції, немає питань. Але ми не хочемо отримати ситуацію, коли черговий прем'єр буде виходити й казати: "Це ваші міністри, я не несу за них відповідальність, працюйте з ними самі". Вибачте, що це за керівник?! Якщо це не твої міністри, подай у відставку або не сміши людей. Зараз проводять опитування, а хто ж заважає Яценюку - Президент, парламент? Люди чітко розуміють - ніхто, окрім нього самого. Він обрав неправльний курс, такий самий принцип формування уряду та тон спілкування з парламентом.

- Ви не дали відповідь. Пропозиції по посадах вам робили?

- Без сумніву, кожен прем'єр-міністр хоче "зцементувати", як він вважає, уряд пропозицією: увійдіть в Кабмін, як партія. Але наша відповідь була такою, як ви почули: "Ми до уряду не входимо, але якщо ви хочете знати нашу думку щодо віце-прем'єрів, міністрів, ми готові її озвучити". Немає питань. Більше того, ми навіть погоджуємося, що голосування має бути одним списком. Бо комусь може не сподобатися якась кандидатура, і Кабінет Міністрів не вдасться проголосувати. Ми й це розуміємо.

От чому ми з Юлією Володимирівною підняли питання про технократичний уряд? Щоб цей принцип закріпити. Але одразу побачили, що це не влаштовує ні Яценюка, ні БПП. Їм не треба такий Кабмін. А нас це не влаштовує.

- Я поясню, чому так допитую вас про посади. Багато є думок з приводу того, що саме це питання обговорювалося у вівторок під час зустрічі тет-а-тет Тимошенко з Гройсманом.

- Ця тема вже закрита. Повірте, я провів десятки годин в цих переговорах. На них ключовими є питання, чому так сталося, та як вийти з цієї ситуації. Стартові позиції були інші: у нас все чудово, а криза - штучна. Ми тоді сказали: "Якщо так, то нам це нецікаво". Коли згодом вийшли на конструктив, з'явилися конкретні формулювання. Чим швидше ми їх відпрацюємо, тим менше буде непорозумінь всередині коаліції. Але від своїх позицій ми не відступимося.

- Гройсман на переговорах поводить себе, як майбутній прем'єр?

- Гройсман поводить себе на переговорах набагато адекватніше, аніж це робив Яценюк.

- Якщо коаліція буде створена без "Батьківщини", підтримаєте Володимира Борисовича на прем'єра?

- Це виключено. Якщо ми не будемо в коаліції, яке голосовування за кандидатуру прем'єр-міністра?!

- Поставлю вам узагальнююче питання: В чому причина цієї політичної кризи? Складається враження, що ми наступаємо на ті самі "граблі", як 2005 року.

- Є різні підходи у баченні розвитку країни. Нам постійно нагадують про 2005 рік. Я для себе його формулюю однією фразою: олігархи поклали Ющенка у "теплу ванну", а він вирішив, що всього добився. Виник конфлікт. Першою його складовою було те, що Тимошенко постійно вела боротьбу з олігархічними кланами. Другою - те, що Ющенко спочатку підписав Меморандум з Януковичем, щоб воювати з Юлією Володимирівною, а потім після програшу у першому турі 2010 року, закликав ні за кого не голосувати. Він, Яценюк та інші "противсіхі" "збивали" голоси за Тимошенко в Центральній, Південній, Північній та Західній Україні. Вони цього добилися.

Зараз конфлікт такий самий. Він світоглядний - країною далі правлять олігархи чи середній клас, який привів до влади Ющенка 2004-го, 2014-го - Порошенка. Це ж зробили не Ахметов, Коломойський чи інші. Вони всі сиділи й чекали, хто переможе і з ким треба домовлятися. Тепер ми доходимо до ситуації, коли цей середній клас зникає. А країною продовжують керувати олігархи. Ми це побачили й під час голосування за відставку Яценюка. Хто його зберіг на посаді? Найбільші олігархічні групи. Крапка.

- Порошенка теж у "теплій ванній"?

- Не думаю. В умовах того, що відбувається на Сході, та й взагалі всередині країни, не можна це назвати "теплою ванною". Інше питання - швидкого та адекватного реагування. Навіть при протистоянні Порошенка та Яценюка можна було задіяти необхідні механізми. Тут ключова проблема, що всі наші політики йдуть по найлегшій та протоптаній дорозі, яка веде до страшних речей - олігархізації, розчарування та розшарування суспільства. Ось це найгірше.Ольга Москалюк, "Цензор.НЕТ"
Источник: https://censor.net.ua/ua/r382159
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору