EN|RU|UK
 Політика України
  40450  79

 Факти та висновки по справі діамантових прокурорів: звернення до органів влади України


Автор: Юрий Бутусов

"Керівники Генеральної прокуратури та Служби безпеки України доповіли Президенту про проведення спеціальної операції з протидії корупції у центральному апараті ГПУ та прокуратурі Київської області, в результаті якої були затримані перший заступник голови слідчого управління і заступник прокурора Київської області.

Президент високо оцінив роботу силовиків і зазначив, що й надалі вимагає рішучості дій у боротьбі з корупцією.

"Прокурорську "недоторканність" скасовано. Корупціонери мають бути притягнуті до відповідальності. Думаю, що реформована Прокуратура, після того, як там був створений спеціальний підрозділ з боротьби з корупцією серед прокурорських працівників, дуже добре починає", - наголосив він".

З повідомлення Адміністрації Президента України 6 липня 2015 року.

У липні 2015-го президент Петро Порошенко гарантував захист усім працівникам Генеральної інспекції, що насмілились відкрити провадження - насправді, він був у курсі всієї операції та підтримав обшуки та затримання. Але пройшло 8 місяців - і сьогодні були звільнені з роботи усі учасники слідчої групи по цьому унікальному процесу.

Справа проти високопосадовців ГПУ - зампрокурора Киїівської області Олександра Корнійця та заступника начальника Головного слідчого управління Володимира Шапакіна містить такі факти, які вимагають професійної та прозорої оцінки в суді. Відкриті джерела дозволяють відтворити картину, щоб вона стала зрозуміла для громадськості. Ця справа вперше в нашій країні чіпляє верхівку Генпрокуратури.

Дещо треба роз'яснити, бо розпочата кампанія з відбілювання репутації підозрюваних та зачистка усіх, хто намагався довести цю справу до суду. В свідомості громадян намагаються сформувати уявлення про нібито істотні недоліки досудового розслідування та відсутність судових перспектив для засудження обвинувачених.

Така протидія розслідуванню зі сторони керівництва Генеральної прокуратури цілком очікувана, тому що не хочуть створювати прецеденту щодо притягнення до відповідальності своїх "недоторканних".

Зазначимо, що протидія розслідуванню розпочалась з самого початку його проведення. Про проведення слідчих дій у приміщенні ГПУ було повідомлено невідомими особами її керівництву і після початку проведення обшуків на місце прибув тимчасово виконуючий обов'язки генпрокурора України - Володимир Гузир. З його сторони одразу ж розпочався тиск на слідчих, які проводили обшук, зокрема він забрав посвідчення слідчого, погрожував їм звільненням з роботи, встановлював підстави, на яких вони проводять обшук. Фактично поведінка Гузира дала сигнал всім працівникам Генеральної прокуратури, як реагувати на будь-які спроби втручання у діяльність "святая святих" правоохоронних органів - Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України. Ми розуміємо, що такі дії Гузира були б неможливими без узгодження з Генеральним прокурором Шокіним, який на той час був за межами України. В результаті публічного громадського осуду та тиску громадянського суспільства Гузир змушений був піти у відставку. Однак на цьому тиск на слідчу групу не припинився.

Всі особи, які брали участь у розслідуванні кримінальних проваджень щодо "діамантових прокурорів", станом на сьогодні відсторонені не тільки від розслідування, а взагалі від роботи в правоохоронних органах. Так, на 23 березня склалась така ситуація:

- начальник управління з розслідування злочинів, скоєних працівниками прокуратури Генеральної прокуратури України - Діденко І.В. - переведена на іншу посаду;

- начальник відділу процесуального керівництва Генеральної прокуратури України - Миргородська О.М. - поза штатом;

- заступник начальника відділу процесуального керівництва Генеральної прокуратури України - Опанасенко В.І. (старший групи прокурорів, санкціонував обшуки) - поза штатом;

- прокурор відділу процесуального керівництва Генеральної прокуратури України - Трубніков Л.Л. (процесуальний керівник у сміттєвій справі) - поза штатом.

Таким чином, підтримувати державне обвинувачення не дозволили нікому з осіб, які фактично найкраще знайомі з матеріалами кримінального провадження. Лише 4 березня 2016 року було доручено підтримувати державне обвинувачення у справі прокурору відділу процесуального керівництва Генеральної прокуратури України - Сімонову Я.Г., який хоча і брав участь у частині досудового розслідування, але у якого було лише три дні щоб підготуватися до судового засідання, яке було призначено на 7 березня. Рішення про його призначення було прийнято в останній момент лише тому, що більше не було кого призначити підтримувати державне обвинувачення у цій справі, з осіб які хоча б в загальних рисах орієнтуються в ході досудового розслідування і зібраних доказах.

Призначення одного прокурора у справу, де бере участь 9 захисників та 3 обвинувачених призведе до повного розвалу справи, оскільки фізично неможливо одному прокурору (який не повною мірою знає справу) належно підтримувати державне обвинувачення.

Крім того, тут грубо порушено закріплений КПК України принцип незмінності прокурора у кримінальному провадженні, згідно з яким прокурор призначається з моменту початку досудового розслідування до моменту винесення вироку у кримінальній справі судом першої інстанції. Заміна прокурора іншим здійснюється виключно у випадку наявності поважних причин, які не дають змогу йому брати участь у досудовому розслідуванні, передбачених ст. 37 КПК України.

Заміну прокурорів у цьому провадженні можна пояснити виключно бажанням розвалити справу, виправдати обвинувачених або призначити їм мінімальні покарання, з тим щоб інші працівники прокуратури та правоохоронних органів були впевнені, що система їх захистить, які б злочини та незаконні вказівки керівництва вони не виконували.
Якщо керівництво Генеральної прокуратури вважає, що слідчі та процесуальні керівники діяли неправомірно, порушили вимоги закону та професійної етики, у зв'язку з чим їх відсторонили від участі в кримінальних провадженнях, то логічним було б надати їх можливість підтримувати державне обвинувачення у цих справах, і таким чином довести або свою повну професійну непридатність, коли буде постановлений виправдувальний вирок, або підтвердити правомірність своїх процесуальних дій, шляхом доведення перед судом винуватості обвинувачених. Тільки в такому випадку можна говорити про об'єктивність дій керівництва Генеральної прокуратури України у справі "діамантових прокурорів". Якщо ж ці працівники не будуть повернуті до підтримання державного обвинувачення та досудового розслідування даних кримінальних проваджень, і в зв'язку з цим, будуть постановлені виправдувальні вироки, то звинувачувати їх у непрофесійності чи процесуальних порушеннях, буде, як мінімум, некоректно.

Аналогічна ситуація склалась і з слідчими, які розслідували це кримінальне провадження. Зокрема:

- начальник відділу з розслідування злочинів, скоєних працівниками прокуратури Генеральної прокуратури України - Безрукий Т.Р. - поза штатом;

- заступник начальника відділу з розслідування злочинів, скоєних працівниками прокуратури Генеральної прокуратури України Мельник О.І. - поза штатом;

- слідчий в особливо важливих справах відділу з розслідування злочинів, скоєних працівниками прокуратури Генеральної прокуратури України - Клімов Б.В. (займався сміттєвою справою) - поза штатом;

- слідчий в особливо важливих справах відділу з розслідування злочинів, скоєних працівниками прокуратури Генеральної прокуратури України - Шаповаленко А.В. (проводив обшуки) - поза штатом;

- слідчий в особливо важливих справах відділу з розслідування злочинів, скоєних працівниками прокуратури Генеральної прокуратури України - Житник О.В. (проводив обшук в Генеральній прокуратурі України) - поза штатом;

- слідчий в особливо важливих справах відділу з розслідування злочинів, скоєних працівниками прокуратури Генеральної прокуратури України - Козельчук Д.М. (сміттєва справа) - поза штатом;

Сьогодні перший заступник генерального прокурора Давід Сакварелідзе заявив, що усі працівники, що були виведені за штат, були звільнені.

Така ситуація є показовою для інших працівників, щоб вони розуміли, що йти проти системи сьогодні неможливо, а будь-які спроби щось змінити в існуючій системі "кругової поруки" будуть жорстко і негайно каратися.

За даними джерел в ГПУ, стосовно деяких відсторонених від розслідування та процесуального керівництва справами "діамантових прокурорів" слідчих та прокурорів планується внесення відомостей в ЄРДР щодо вчинення ними службових злочинів, проводяться негласні слідчі дії та є намагання вручити повідомлення про підозру у вчиненні якихось злочинів. Дані дії можуть мати місце з метою дискредитувати зазначених працівників та показати іншим, що буває з особами, які йдуть проти системи.

У засобах масової інформації з'явилась низка гучних заяв про відсутність доказової бази щодо обвинувачень Корнійця, Шапакіна, Гібаленко. З'явились коментатори, що прогнозують розвал справи, виправдання обвинувачених і таким чином створюють громадську думку про необґрунтованість обвинувачення. Таку дискусію я почув наприклад 11 березня 2016 року у ток-шоу на 24-му каналі.

Перша теза була про те, що обвинувальний акт нібито не містить доказів, складений непрофесійно, нема доказів і т.п.. Але обвинувальний акт за КПК має містити окрім анкетних даних обвинувачених, лише фактичні обставини та формулювання обвинувачення, та не має містити жодних посилань на доказову базу, оскільки це повноваження прокурорів - в ході судового розгляду надати суду докази.

При цьому умисне непризначення низки вищезазначених прокурорів, може призвести до неповного висвітлення всіх здобутих доказів у справі та належного допиту всіх свідків сторони обвинувачення.

Прокурор Сімонов, будучи єдиним перепризначеним прокурором, навчений на досвіді своїх колег, які за належне виконання своєї роботи залишись поза штатом, не зможе належним чином та об'єктивно, без остраху за своє місце забезпечити підтримання обвинувачення, про що ним було повідомлено ряду ЗМІ після першого судового засідання.
Наступною тезою є те, що в обвинувальному акті відсутні посилання на грошові кошти та дорогоцінне каміння.
Потрібно вказати, що до суду було направлено наразі лише одне з низки кримінальних проваджень, а саме за обвинуваченням Корнійця, Шапакіна та Гібаленка у отриманні та вимаганні неправомірної вигоди (т.з. хабара). В зв'язку з цим відсутня необхідність у жодному згадуванні про грошові кошти або дорогоцінне каміння, які є предметом інших злочинів, в обвинувальному акті, оскільки слідством доведено вимагання 200 000 доларів США як хабар та відповідно отримання частини з цієї суми - 150 000 доларів США. При цьому 50 000 доларів США доларів США були контрольовано передані оперативними службами та зафіксовано, 100 000 доларів США віднайдені в ході обшуку у обвинуваченого Гібаленка в його особистому кабінеті.

Підкреслюю - передача Корнійцю хабара було задокументовано СБУ. За місцем роботи та проживання Шапакіна в ході обшуків віднайдено загалом 302 406 доларів США, 39 210 євро, 267 400 гривень, на прибудинковій території наркотичний засіб - кокаїн, за місцем проживання Корнійця - автоматична зброя автомат Калашникова та 140 набоїв до нього, 102 діаманта на загальну суму 535 733 грн. При цьому, враховуючи необхідність надання правової оцінки походження всіх вищезазначених грошових коштів та предметів, було розпочато низку нових кримінальних проваджень.

Кримінальне провадження за одержання та вимагання незаконної винагороди та незаконне зберігання Корнійцем вогнепальної зброї вже перебуває на розгляді в суді. Досудове розслідування у інших кримінальних провадженнях триває.

Наступною тезою прихильників невинуватості "діамантових прокурорів" є те, що здійснені в ході кримінального провадження обшуки були проведені незаконні.

Дана теза теж не витримує жодної критики. Слідчий має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння у невідкладних випадках - про це говорить ч. 3 ст. 233 КПК України. У такому випадку прокурор, слідчий за погодженням із прокурором зобов'язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися з клопотанням про проведення обшуку до слідчого судді. Це і було зроблено у справі "діамантових прокурорів". Усі обшуки протягом 24 годин були легалізовані слідчим суддею, а отже слідчий суддя визнав дії прокурора Опанасенка та працівників органів досудового розслідування законними, а зібрані докази визнані отриманими у встановленому кримінальним процесуальним законом порядку.

Крім того, практика санкціонування прокурорами обшуків та подальшої легалізації їх результатів набула широкого поширення в діяльності органів прокуратури та суду, і жодних проблем щодо цього ніколи не виникало. Це звичайна практика.

Для того, щоб розвіяти сумніви стосовно коштів та цінностей, здобутих в ході обшуків, та інших фактів злочинної діяльності обвинувачених, зробимо короткий аналіз існуючих кримінальних проваджень щодо цих фігурантів.

Так, станом на сьогодні розслідуються кримінальні провадження за фактами:

- незаконного збагачення Шапакіна В.В., а саме виявлення в ході обшуків значних сум грошових коштів, позикових розписок, вкладів в банках (відповідно до інформації Державного фінансового моніторингу на суму 8 000 000 гривень);

- незаконного збагачення Корнійця О.П., а саме навчання дочки в м. Лондоні (відповідно до інформації Сполученого Королівства, вартість навчання становила понад 100 000 фунтів), отримання кредиту на суму 840 000 доларів США, з яких погашено 350 000, отримання членами сім'ї ряду земельних ділянок та квартир у м. Києві та Київській області;

- незаконного зберігання наркотичного засобу - кокаїну, який був виявлений в ході обшуку за місцем проживання Шапакіна В.В., в Сумській області;

- незаконного зберігання вогнепальної зброї - пістолету Глок, який був виявлений в ході обшуку за місцем проживання Шапакіна В.В., в Сумській області.

На окрему увагу заслуговує кримінальне провадження за фактом зловживання службовим становищем колишнім працівником органів прокуратури України Корнійцем під час взаємовідносин із директором ПКТТ "Магістраль" В. Пастушенком та директором ТОВ "Ніколсан" О. Чайковським за фактом вимагання Корнійцем передачі чужого майна з погрозою обмеження прав особи службовою особою з використанням свого службового становища в інтересах Прокопенко Л. Це статті кримінального кодексу: ч. 2 ст. 189, ч. 2 ст. 358, ст..

В ході розслідування провадження було встановлено, що Корнієць, починаючи з 2009 року шляхом погроз створив перепони у діяльності ТОВ "Ніколсан" через ініціювання перевірок державними контролюючими органами на предмет законності здійснення фінансово-господарської діяльності товариства, пов'язаної з вивозом побутових відходів. Він змусив, за даними слідства, директора підприємства Чайковського О.М. безоплатно відступити 50 % своєї частки у статутному капіталі ТОВ "Ніколсан" в інтересах своєї сестри Л. Прокопенко та прийняти її до складу учасників товариства.
У подальшому, як вважають слідчі, Корнієць О.П., протягом 2010 - 2012 років за допомогою своєї рідної сестри, з метою отримання доходів взяв під особистий контроль діяльність та отримання прибутку ТОВ "Ніколсан" з метою вимагання неправомірної вигоди від фінансово-господарської діяльності особисто для себе.

Крім того, Чайковський О. протягом 2010-2013 років, перебуваючи під впливом службового становища та погроз Корнійця О.П., щомісячно передавав Корнійцю на його вимоги грошові кошти в сумі від 30 тис. до 80 тис. грн. від фінансово-господарської діяльності "Ніколсан", в його службовому кабінеті прокуратури м. Києва, а також за місцем проживання Корнійця в с. Софіївська Борщагівка Київської області.

Дані факти повністю були підтверджені матеріалами досудового розслідування, однак Головним слідчим управлінням Генеральної прокуратури України 27.06.2014 року прийнято рішення про закриття кримінального провадження на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України, у зв'язку з відсутністю в діянні Корнійця О.П. ознак складу кримінального правопорушення.

Таким чином, слідство це трактує як спробу приховати протиправну діяльність Корнійця керівництвом Генеральної прокуратури. Проте, заступником генпрокурора України В. Каськом 20 серпня 2015 року після ретельного вивчення матеріалів, постанова про закриття кримінального провадження скасована, матеріали для проведення подальшого досудового розслідування передано до управління з розслідування у кримінальних провадженнях стосовно працівників прокуратури та інформаційної безпеки Генеральної прокуратури України.

У січні 2016 Корнійцю повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 189, ч. 2 ст. 358 КК України.

Планувалось повідомлення про підозру по аналогічним кримінальним правопорушення сестри Корнійця - Прокопенко, але у зв'язку з ліквідацією слідчого підрозділу та відділу процесуального керівництва, кримінальне провадження залишилось без руху.

Створені передумови, що в майбутньому, враховуючи непризначення слідчих та прокурорів, які перебувають поза штатом, кримінальне провадження буде забуте та в подальшому закрите, що і є основною метою діяльності керівництва ГПУ.

Неодноразово і ЗМІ, і представники правоохоронних органів згадували про виявлені у Олександра Корнійця діаманти, що стало вже символом всіх справ, пов'язаних із цими прокурорами. Органами досудового розслідування було розпочате кримінальне провадження, для встановлення походження діамантів, знайдених в ході обшуку.

Загалом в ході досудового розслідування було встановлено наступні факти. 16 червня 2010 року ГСУ МВС України за матеріалами ДДСБЕЗ МВС України за фактом службового підроблення було порушено кримінальну справу за ч. 1, 3 ст. 358 та ч. 1 ст. 202 кримінального кодексу.

В ході досудового розслідування зазначеної кримінальної справи, яке проводилось слідчими МВС України, заступником генпрокурора України санкціоновано проведення обшуку у приміщеннях ТОВ "ЮВК-Агат".

В ході декількох обшуків (30.07.2010 року, 08.04.2011 року, 11.04.2011 року) було вилучено велику кількість предметів, серед яких грошові кошти, ювелірні вироби та прикраси, дорогоцінні метали та дорогоцінне каміння.

В тому числі в ході обшуків було вилучено 356 поліетиленових пакетів з дорогоцінним камінням різної форми, діаметру та безбарвного кольору. В подальшому матеріали кримінальної справи для організації досудового розслідування скеровані до слідчого управління ГУМВС України в м. Києві двома супровідними листами від 28.03.2012 та 09.04.2012 згідно з якими ювелірні вироби, вилучені під час обшуку 30.07.2010, перебувають в Центральному казенному підприємстві пробірного контролю Міністерства фінансів України та Державному сховищі дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України, каміння, яке було вилучено (356 пакетів), передано як додаток слідчому СУ ГУМВС України в м. Києві Коноводу В.В.

14.12.2012 слідчим СУ ГУМВС України в м. Києві Коноводом В.В. вказане каміння визнано речовим доказом та передано на відповідальне зберігання до Державної установи "Державне сховище дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України".

Станом на сьогодні в ході досудового розслідування фактично підтверджено зникнення ряду речових доказів (дорогоцінних виробів та каміння), до чого можливо мають стосунок особи, які проводили досудове розслідування.
Цікавого розвитку набула дана справа у зв'язку із заявою власника ТОВ "ЮВК-Агат", який… впізнав у вилучених у Корнійця О.П. діамантах дорогоцінні камені, які були вилучені у нього в ході обшуків працівниками правоохоронних органів кілька років тому! Доступ до цих дорогоцінностей, на думку заявника, мав слідчий СУ ГУМВС України в м. Києві Коновод В.В.

При цьому необхідно зазначити, що даний слідчий СУ ГУМВС України в м. Києві з 2014 року звільнений з органів МВС та працевлаштований в прокуратуру Київської області в підпорядкування Корнійця.

Досудове розслідування у даному кримінальному провадженні фактично заблоковано, справу витребувано керівництвом ГПУ, та до її розслідування залучений слідчий Коновод, який може бути причетний до зникнення речових доказів та підозрюється у зв'язках з Корнійцем.

Що робити далі?

Шляхом виходу з ситуації і доведення до логічного завершення справ "діамантових прокурорів" повинне бути повернення до роботи в правоохоронних органах і відповідно розслідування осіб, які і розпочали ці кримінальні провадження і зацікавлені в тому, щоб довести свою професійність і довести справу до логічного завершення. Іншим варіантом є передача усіх кримінальних проваджень щодо Корнійця О.П. та Шапакіна В.В. в Національне антикорупційне бюро України, яке як незалежний, новостворений орган завершить досудове розслідування у цих кримінальних провадженнях.

Величезна праця понад ста співробітників СБУ та Генпрокуратури має отримати справедливу та професійну оцінку. Мають отримати оцінку усі докази, усі факти.

Зазначені кримінальні провадження набули широкого розголосу в суспільстві і призвели до безпрецедентного звільнення низки вищого керівництва правоохоронних органів. Так було звільнено першого заступника - Гузиря та двох заступників Генерального прокурора України - Касько, Сакварелідзе, звільнено практично всіх працівників управління з розслідування злочинів, скоєних працівниками прокуратури Генеральної прокуратури, усунуто з посади першого заступника Голови СБУ Трепака.

Але хочеться сказати, що цю справу ніхто не забуде. Зміниться політична влада, і тоді і до судей Голосіївського суду, куди перенесли чомусь засідання, і до керівників прокуратури, які свідомо розвалюють справу, буде багато питань. Думаю, той суспільний розголос, який отримала справа діамантових прокурорів все одне змусить рано чи пізно дати оцінку всім фігурантам справи. Сподіваюсь, що президент України Петро Порошенко все ж таки зважить, які негативні наслідки будуть мати для держави, якщо зараз справа буде так просто "злита" - та яку повагу здобуде держава, якщо суд буде проведено максимально прозоро та справедливо.

Це справа не особистих стосунків, не зведення рахунків - ця справа необхідна, щоб показати, що закон є вище інтересів навіть найвищих посадовців. Об'єктивний розгляд- нічого більшого - тільки це підніме авторитет держави. Політичні рішення будуть хибними.

14 липня прес-секретар президента Svyatoslav Tsegolko повідомив про заяву президента по справі діамантових прокурорів: "Президент гарантував повну підтримку в реформуванні прокуратури, насамперед - в її самоочищенні від корупціонерів. Зокрема, за словами Петра Порошенка гучна справа щодо двох високопосадових працівників прокуратури, розпочата днями, буде ОБОВ'ЯЗКОВО доведена до кінця".

Сьогодні справа "діамантових прокурорів" фактично доведена до кінця - але не до справедливого вироку, а до розгону слідчої групи, що унеможливлює справедливий розгляд. Народ збирається 25 березня об 11.00 під Генпрокуратурою, а потім вирушає на Банкову. Президент має сказати своє слово - це зараз його відповідальність. Здається, це найкращий час для президента щоб дати раду - чому самоочищення Генпрокуратури призвело до очищення від співробітників антикорупційного підрозділу, а не від тих керівників, проти кого вони розпочали розслідування...

Юрий Бутусов, "Цензор.НЕТ"Источник: https://censor.net.ua/ua/r380928
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору