EN|RU|UK
 Політика України
  6957  4

 Лія Вавро: "Transparency International посилює свою діяльність в Україні з питань оборони і безпеки"


Автор: Анна Коваленко

Transparency International UK готується запровадити проект щодо викорінення корупції в українському секторі оборони і нацбезпеки. Це міжнародна громадська організація, яка дійсно на цьому знається і має позитивний досвід роботи в інших країнах світу. ТІ UK працює з урядом, оборонними підприємствами і громадянським суспільством. "Цензор. НЕТ" поцікавився у менеджера проектів Лії Вавро, яка відповідає за роботу з Україною у центральному офісі про умови співпраці.

ТІ - має центральний міжнародний секретаріат у Берліні і працює над підвищенням обізнаності про руйнівні наслідки корупції у всіх сферах, розробляє і впроваджує ефективні заходи стосовно вирішення цієї глобальної проблеми. ТІ UK - спеціалізується саме на секторі оборони і безпеки. Сьогодні ми допомагаємо Київському представництву професійно сконцентруватись на секторі оборони і нацбезпеки.

вавро

- Чим обгрунтована така увага?

- Україна зараз перебуває на переломному етапі - у неї є потенціал для проведення важливих реформ, які змінять життя її громадян взагалі і військовослужбовців зокрема. У світі не так багато країн, де прості громадяни настільки обізнані про проблеми, з якими стикається їхня країна щодо корупції в секторі оборони, і де вони настільки активно залучені в процес антикорупційної реформи. Те, як Міністерство оборони готове взаємодіяти з волонтерами, вислуховувати критику і бути відкритим для порад, є доброю ознакою прогресу - і в цьому напрямі вже є якісні напрацювання, наприклад, робота підрозділу внутрішнього аудиту Міноборони.

Але існує також ризик того, що обіцянок прогресу не буде дотримано - що корумповані системи перешкоджатимуть зусиллям щодо проведення реформ та тягнутимуть країну у зворотному напрямку. Це дуже реальна загроза. Нездатність забезпечити реальні реформи, особливо в оборонній сфері, послабить довіру суспільства до держави та її здатності захищати його.

Саме тому Transparency International посилює свою діяльність в Україні з питань оборони і безпеки. Ми працюємо з Міністерством оборони щодо питань підготовки кадрів і нарощування потенціалу уже декілька років і бачимо, що це дало певні добрі результати. TI допомогла встановити систему електронних закупівель Prozorro. Найближчим часом ми також оприлюднимо інформацію про новий проект. Ми хочемо розширювати свою діяльність у сфері боротьби з корупцією та за чесність в Україні, тому що вважаємо, що це життєво важливо для безпеки, стабільності і процвітання країни.

- Ви - неурядова організація. Як вирішується питання ваших повноважень? Якими інструментами користуєтесь, як саме ви можете отримувати інформацію щодо фактів корупції?

- Transparency International є однією з провідних організацій світу по боротьбі з корупцією, з відділеннями в більш ніж 100 країнах. Програма оборони і безпеки TI є глобальною програмою TI, яка приділяє конкретну увагу корупції в цій особливо складній сфері.

Ми втілюємо свій мандат рядом способів - проводимо дослідження щодо ключових корупційних питань даної сфери та використовуємо ці дослідження для розробки і лобіювання змін у політиці. Ми складаємо індекси, які вимірюють корупційні ризики в оборонних установах ( Індекс державної оборони по боротьбі з корупцією та Індекс оборонних підприємств по боротьбі з корупцією ), і використовуємо їх для здійснення тиску на ці установи з метою проведення реформ, а також для надання рекомендацій щодо реформування шляхом виявлення вразливих місць у системі. Ми маємо активну програму з підготовки та нарощення потенціалу, яка підтримує лідерів по боротьбі з корупцією в оборонних інституціях. І ми, TI-DSP та наші національні відділення TI, також здійснюємо зовнішній тиск щодо проведення реформ шляхом відстеження прогресу і підтримки позитивних змін.

Одним з основних інструментів, які ми використовуємо в роботі, є типологія корупційних ризиків оборонного сектора, яка визначає 29 способів корупції в цьому секторі.

Вона становить основу нашого Індексу державної оборони по боротьбі з корупцією, для прикладу, а також значної частини навчальної та виховної роботи, яку ми проводимо.

Для отримання інформації ми зазвичай проводимо дослідження - наприклад, для нашого Індексу - з використанням інформації з відкритих джерел, а також з інтерв'ю з працівниками оборонних установ та представниками громадянського суспільства. Ми, як правило, не розслідуємо окремі випадки корупції - натомість ми досліджуємо рівень прозорості, якість антикорупційних політики та систем, і чи ефективно вони реалізуються.

- Які форми і методологія громадянського контролю органів оборони та національної безпеки є в Британії? Чи існують громадські ради при відомствах?

- Парламентський контроль над сектором оборони у Великобританії є досить сильним - парламентарі обговорюють, вносять правки і ретельно перевіряють законодавство у сфері оборони. Оборонна політика Великобританії ретельно перевіряється парламентським комітетом, комітетом з питань розвідки і безпеки та комісаром розвідувальних служб. Існує також сильна Національна організація з аудиту, яка забезпечує громадянський контроль за даною сферою.

Що стосується витрат на розвідку, пред'являються тільки основні цифри (вони становлять два з чотирьох запитань щодо прозорості бюджету для нашого Індексу); проте парламент отримує повну інформацію про витрати на секретні позиції.

З точки зору впливу громадянського суспільства на антикорупційні питан ня, я б сказа ла, що уряд Великобританії надає цьому важливого значення. Г ромадянське суспільство також може представляти докази в парламент, у тому числі з питань оборони і торгівлі зброєю.

Їх взаємодія з TI-DSP є хорошим прикладом взаємодії (проте не контролю ): для урядового Плану протидії корупції вони приділили увагу нашим рекомендаціям щодо політики, зокрема провели поглиблену оцінку корупції за допомогою опитувальника НАТО для самостійного оцінювання створення добропорядності. Ми тісно співпрацюємо з Академією оборони Великобританії щодо питань навчання і нарощування потенціалу, в тому числі британських сил. 77-ма бригада, підрозділ британської армії, наприклад, прикомандирувала одного зі своїх офіцерів до TI-DSP на вісім місяців для розробки навчального курсу.

Вони також залучили чудову неурядову організацію "Public Concern at Work" як один з каналів поставки інформації для їх оновленої політики виявлення службових порушень.

- Чи існує проблема з доступом до конфіденційної інформації? Наскільки відкриті британські органи оборони та безпеки для організацій на кшталт Transparency International?

- Наше дослідження показало, що Великобританія приділяє багато уваги прозорості історичної інформації щодо національної безпеки, але мало - розсекречуванню "живої" інформації. Законодавство Великобританії передбачає, що всі публічні записи повинні бути передані в Державний архів після 20 років, якщо немає "особливих причин" - це включає в себе можливість утримати інформацію, яка "створить реальний ризик шкоди для національної безпеки". Міністерство оборони регулярно публікує інформацію, яку воно розкриває відповідно до Закону про свободу інформації, на своєму веб-сайті.

Для хороших стандартів щодо прозорості конфіденційної або чутливої щодо національної безпеки інформації, дійсно корисними є Тшванські принципи. Вони допомагають визначити, яким чином держави можуть безпечно збалансувати право громадськості на доступ до інформації та необхідність забрати деяку інформацію, що стосується національної безпеки, з поля зору громадськості.

Цього балансу складно досягнути, і далеко не всі країни отримують вищий бал з предмету "Чи існують у законі положення, що регулюють механізми засекречення інформації за ознакою захисту національної безпеки, і якщо так, то чи підлягають вони ретельній перевірці?"

Норвегія є однією з небагатьох країн, які мають найвищий бал з цього предмету. У них закон передбачає, що засекречення не може бути вищим за те, що строго необхідно, і що гриф секретності не може застосовуватися довше, ніж необхідно, але не більше 30 років. Національний орган безпеки проводить засекречення і забезпечує регулювання засекречення. Якщо вони не розкривають інформацію, - наприклад, НУО або представнику ЗМІ, - то рішення може бути оскаржене перед парламентським омбудсменом.

- Як ви взаємодієте зі ЗМІ? Чи існує якась цензура (і самоцензура ЗМІ) щодо публікацій, котрі можуть загрожувати національній безпеці?

- Ми багато працюємо із засобами масової інформації. Як я вже говорила, ми не проводимо розслідування окремих випадків корупції - але багато дізнаємося з великої праці, проробленої журналістами, що займаються розслідуваннями, котра дійсно надає інформацію для нашої роботи. Тому ми намагаємося працювати з ними якомога більше, обмінюємося інформацією і, звичайно ж, власними звітами.

Один з найкращих прикладів розкриття корупції в секторі оборони британськими ЗМІ - це публікації The Guardian на тему скандалу з Ямама.

Секрети Аль-Ямама | Розслідування The Guardian...

оксфордшир
Глімптон, Оксфордшир. Садиба та спортивний маєток на 2000 акрів, придбані принцом Бандаром після угоди про поставки зброї в аль-Ямама. Фото: INS News

Я не фахівець зі ЗМІ, але думаю, що в цілому британські ЗМІ охоче висвітлюють питання оборони і національної безпеки - вони в заголовках увесь час. Єдине, що, на мою думку, іноді обмежує ЗМІ у висвітленні всіх питань, це дуже суворі закони про наклеп у Великобританії.

- Чи часто стаються корупційні скандали, в котрих замішані відомства оборони і безпеки? Згадайте один-два найяскравіших. Чим усе закінчилося?

- Найвідоміший - скандал за участі BAE Systems, розслідуваний Відділом по боротьбі з економічними злочинами Великобританії та Міністерством юстиції США, який закінчився у 2011 році спірними рішеннями в обох країнах. BAE Systems, найбільше оборонне підприємство Великобританії та одне з найбільших у світі, було звинувачене у створенні світової мережі агентів, які отримали сотні мільйонів фунтів за допомогу BAE в отриманні контрактів. Країни, в яких BAE Systems імовірно здійснювала платежі, включають Саудівську Аравію (для отримання найбільшої поставки зброї в історії, Аль-Ямама), Танзанію, Південну Африку, Чехію та Угорщину. Ця справа стала особливо спірною, коли уряд наказав Відділу припинити розслідування в Саудівській Аравії, стверджуючи, що розслідування підірве стратегічні відносини між Великобританією і Саудівською Аравією.

Ще один недавній скандал стосувався компанії GPT, дочірньої компанії Airbus (раніше EADS), котру також звинуватили в корупції в Саудівській Аравії. За словами інформатора, який покинув компанію, GPT нібито здійснювала регулярні платежі високопоставленим військовим чиновникам у Саудівській Аравії з метою забезпечення постійних контрактів у сфері військового зв'язку. Скандал також торкався Міноборони, оскільки, як стверджувалося, британське Міністерство оборони затверджувало платежі. Ця справа досі розслідується Відділом по боротьбі з економічними злочинами Великобританії.

- Чи багато людей працює в британському офісі ТІ? Як влаштована його структура? Якими конкретними інструментами ви користуєтеся?

- Програма оборони і безпеки TI є частиною Transparency International UK - одного з більш ніж 100 відділень TI по всьому світу. Transparency International UK налічує 37 співробітників плюс команд у старших радників, з якими ми тісно співпрацюємо. В організації є команда, що займається боротьбою з корупцією у Великобританії, а також три глобальні програми - Програма чесного бізнесу (Business Integrity Programme), Програма фармації та охорони здоров'я (Pharmaceuticals and Health programme), та Програма оборони і безпеки ( Defence and Security Programme ).

У команді з питань оборони у нас є три програми: Відповідальні сфери оборони, Доброчесність сектору та Конфлікт і небезпечність. Перша програма спрямована на встановлення глобальних стандартів для боротьби з корупцією в національних оборонних установах - вони є складовими нашого Індексу державної оборони по боротьбі з корупцією. Команда "Доброчесність сектору" спрямована на поліпшення поведінки оборонних підприємств шляхом дослідження ключових сфер ризику, таких як офсети та агенти, на роботу з компаніями щодо покращення їхніх систем дотримання антикорупційних правил, а також на проведення лобіювання на основі досліджень з метою зміцнення нормативно-правового середовища, в якому працюють компанії. І, нарешті, команда "Конфлікт та небезпечність", яку я очолюю, зосереджена на реалізації проектів у партнерстві з нашими місцевими відділеннями в небагатьох пріоритетних країнах; проведенні досліджень про те, як корупція і конфлікти підживлюють одне одного, і використанні їх для впливу на політику безпеки; надання професійної підготовки та підвищення компетентності для реформо-орієнтованих сил оборони.

- З якими ще країнами ви працюєте? Які проекти втілено? Чи використовується цей досвід для України?

Transparency International має відділення і національні контакти в 100 країнах по всьому світу - повний список ви можете побачити тут.

Оборонна програма працює в багатьох країнах по всьому світу - від США до Грузії, Південної Африки і Палестини. Наш Індекс державної оборони по боротьбі з корупцією, наприклад, охоплює 135 країн. Цей індекс часто привертає до себе значну увагу ЗМІ і є тиском на уряди щодо проведення реформ. У деяких країнах, наприклад, у Вірменії, наше місцеве відділення використовує Індекс як основу для більш поглибленого дослідження ключових областей, таких як парламентський контроль і нагляд.

У деяких країнах ми зосереджуємо увагу на підготовці кадрів і підвищенні потенціалу сил оборони. Одна з програм, яку ми проводимо у співпраці з Академією оборони Великобританії, передбачає залучення членів, налаштованих на реформи оборонних установ до приїзду в наш лондонський офіс для роботи над проектом по боротьбі з корупцією. Наприклад, два члени афганської національної армії провели вісім тижнів у нашому офісі, працюю чи з нашою командою та іншими британськими фахівцями над розробкою навчального курсу по боротьбі з корупцією, як у зараз втілюють там. До нас також приїжджали кілька українців - у тому числі директор відділу внутрішнього аудиту Міноборони та начальник Тренувального та навчального центру з виховання доброчесності Національного університету оборони України (BITEC).

В інших країнах, де уряди з самого початку були менш готові співпрацювати з нами, ми разом з нашими місцевими відділеннями працюємо на створення зовнішнього тиску на Міністерство оборони. У Палестині, наприклад, наше місцеве відділення сформувало Платформу прозорості громадянського суспільства для контролю за прогресом проведення реформ Міністерством внутрішніх справ. Вони використали запуск досліджень для Індексу державної оборони по боротьбі з корупцією для виявлення слабких місць у контролі за боротьбою з корупцією з боку МВС. Декілька зустрічей на високому рівні та тиск громадянського суспільства допомогли досягнути певного прогресу - зокрема в тому, що МВС дозволяє їм переглядати та вносити свої пропозиції до кодексу поведінки персоналу, а також пропонувати навчання з питань етики.

-Вам 27, і ви працюєте у сфері, яка в нас вважається традиційно чоловічою. Ви не стикалися з гендерною дискримінацією у своїй роботі?

- Мені пощастило мати фантастичних босів та команди, які завжди мене підтримували, тож я ніколи не відчувала дискримінації через свою стать в ТІ. Я знаю, що мені в цьому плані дуже пощастило.

Чи ставляться працівники оборонних установ до мене по-іншому, ніж ставилися б до старшого чоловіка? Звісно. Але, думаю, важливим моментом у киданні викликів переконанням про стать і вік є знати, про що говориш, давати щось потрібне і залишатися зосередженою на тому, чого я хочу досягти. І, звісно, підтримувати інших чудових жінок, котрі працюють над цими ж проблемами.


Анна Коваленко, "Цензор. НЕТ"

Источник: https://censor.net.ua/ua/r379872
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору