EN|RU|UK
 Події
  10058  96
Матеріали за темою:

 Апеляції у справі Шеремета: обмеження доступу до зали суду, прохання лікарів дати Кузьменко можливість працювати і помилки сторони обвинувачення


Автор: Валерія Бурлакова

23 грудня апеляційний суд столиці з другої спроби розглянув апеляцію музиканта та військовослужбовця ССО Андрія Антоненка, а 24 грудня - апеляцію волонтера, дитячого кардіохірурга Юлії Кузьменко. Цензор.НЕТ побував на обох засіданнях.

"ВБИВЦЯМИ НЕ НАРОДЖУЮТЬСЯ". 23 ГРУДНЯ, РОЗГЛЯД АПЕЛЯЦІЇ АНТОНЕНКА

Розглядати апеляцію щодо сержанта ССО Андрія Антоненка (Ріффмастера) на Солом’янському майдані мали ще минулої п'ятниці, 20 грудня. Однак, по-перше, цього дня Андрія не доставили у приміщення суду з ІТТ, а по друге - на засідання не прийшли представники прокуратури (варто одразу зазначити, що та сама проблема - неявка прокурорів - виникла і під час запланованого на той самий день розгляду апеляції Юлії Кузьменко, іншої підозрюваної у вбивстві Шеремета). Розгляд апеляційної скарги швидко перенесли на понеділок, 23 грудня.

Першим сюрпризом другої спроби розгляду став поки що, на щастя, не дуже поширений в українських судах хід. Безпосередньо перед початком засідання (а за київським часом - насправді вже після його старту) секретар вийшов і повідомив численним журналістам та вільним слухачам, що доступ до судової зали буде обмеженим: всередину зможуть пройти лише 35 осіб. У першу чергу це мають бути родичі підозрюваного, його поручителі та представники ЗМІ. Такий несподіваний поворот секретар судового засідання пояснив відповідною ухвалою судді.

Апеляції у справі Шеремета: обмеження доступу до зали суду, прохання лікарів дати Кузьменко можливість працювати і помилки сторони обвинувачення 01
Фото: Марія Лебедева

Незабаром журналісти, які все ж таки потрапили до зали суду, отримали можливість пересвідчитися у тому, що такий документ дійсно існував. Обмежити доступ на відкрите засідання суддя вирішив відповідно до норми, згідно з якою допуск вільних слухачів на засідання припустимо здійснювати "по кількості місць, які залишилися після запуску в зал пріоритетних осіб". Тим не менш, у процитованих нормах не було ані слова про можливість законного обмеження доступу до суду представників ЗМІ - а саме це і відбулося. Тим, для кого "не знайшлося місця" у залі, не запропонували навіть переглянути трансляцію засідання в іншому приміщенні, як це вже неодноразово робилося у апеляційному суді раніше.

Прокурори цього разу на роботу прийшли. Привезли на засідання і Андрія Антоненка. Він міряє кроками скляний "акваріум" судової зали №201, зворушливо вітається з дружиною і, як виявляється вже за декілька хвилин після початку засідання, - прагне поспілкуватися з адвокатами, можливості поговорити з якими предметно ще не мав. Адвокати користуються моментом і подають клопотання: просять суд дозволити Антоненку сидіти поруч із своїми захисниками, що дозволило б їм у тому числі і обмінятися думками. Судді випускати Антоненка з клітки не планують - кажуть, що у такому випадку "неможливо буде забезпечити безпеку учасників процесу". Але дають адвокатам 10 хвилин на розмову із підзахисним. На цей час суддя просить журналістів вийти, однак ніхто не виходить, побоюючись, що зайти назад виявиться не так вже й просто. Адвокати на цьому і не наполягають.

Далі засідання відбувається у цілком звичайному режимі. Сторона захисту просить долучити до матеріалів справи характеристики Андрія Антоненка, а також довідку про серцеву хворобу його маленького сина (дітей на утриманні підозрюваного двоє, також він забезпечує свою матір) і звернення громадськості до суду з приводу порушення прав підозрюваних. Потім захист наводить свої аргументи на користь непричетності Андрія Антоненка до злочину і говорить про необґрунтованість доказів слідства. Так, зокрема, захисники Ріффмастера звертають увагу суду на те, що прізвища Антоненка взагалі немає у матеріалах справи. Міститься воно лише у чотирьох документах, датованих днем затримання музиканта - це, наприклад, протокол його затримання і клопотання про обрання йому запобіжного заходу. Адвокати наголошують на тому, що підозра стосовно Антоненка базується "виключно на припущеннях" і кажуть, що виключно важкість інкримінованого злочину не може бути єдиним аргументом на користь тримання під вартою. "Мотив" Антоненка (який, як вже з’ясувалося, був повністю скопійований з обвинувального акту Віти Заверухи) адвокати вважають абсурдним.

Апеляції у справі Шеремета: обмеження доступу до зали суду, прохання лікарів дати Кузьменко можливість працювати і помилки сторони обвинувачення 02
Фото: Обвинувальний акт від 2015 року стосовно Віти Заверухи оприлюднив у соцмережах адвокат Дмитро Біловчук

Прокурор, натомість, продовжує називати вилучений у Антоненка макет міни (щодо якого вже є висновок експертизи - вилучений предмет не є боєприпасом) "частиною міни" та пускається у роздуми про те, що "вбивцями не народжуються".

Крім того, прокурор відверто плутається у матеріалах справи: наприклад, стверджує, що неправдивою є інформація про "алібі" іншої підозрюваної, Яни Дугарь, яка нібито була за кордоном. Проблема полягає у тому, що захист Яни Дугарь ніколи не стверджував, що вона була за кордоном під час убивства Шеремета або у час, коли особа жіночої статі, зафіксована на відео, проводила "розвідку" напередодні злочину. У країні Яни, згідно з заявами її адвокатів, не було влітку 2019 року - безпосередньо у день, коли були зроблені зразки відео для порівняння підозрюваної із дівчиною, яку зафіксували камери напередодні вбивства. Тобто, порівнювали експерти без перебільшення невідомо кого невідомо з ким.

Також сторона обвинувачення підкреслює, що на користь провини Антоненка свідчать не тільки відео, а і той факт, що підозрюваний мешкав неподалік від місця скоєння злочину. Також прокурор побоюється, що Ріффмастер, якщо опиниться на волі, зможе впливати на свідків та експертів. Як саме - не пояснюється.

Взяти Андрія Антоненка на поруки хочуть народні депутати, зокрема Михайло Бондар та Андрій Левус, екснардеп Оксана Корчинська, підполковник Олексій Никифоров. Останній каже, що на вилученій у Андрія Антоненка деактивованій міні можуть бути і його відбитки - адже вони знімали її, а відзнятий матеріал потім викладали у соцмережах.

Суд іде до нарадчої кімнати, а після повернення - оголошує рішення залишити Андрія Антоненка під вартою.

Апеляції у справі Шеремета: обмеження доступу до зали суду, прохання лікарів дати Кузьменко можливість працювати і помилки сторони обвинувачення 03

"ВОНА РОБИТЬ ВСЕ МОЖЛИВЕ, ЩОБ ДІТИ НЕ ПОМИРАЛИ". 24 ГРУДНЯ, РОЗГЛЯД АПЕЛЯЦІЇ КУЗЬМЕНКО

За годину до часу, на який перенесли розгляд апеляції Юлії Кузьменко, дитячого кардіохірурга з "Охматдиту", до зали суду вже стоїть величезна черга. Правоохоронці з однаковими номерами на касках чатують і біля входу до приміщення, і безпосередньо на вході. Людей пропускають дуже кволо. Вже потрапивши до зали суду важко не дивуватися відсутності подібних до вчорашньої ухвал - кількість присутніх у залі, здається, ніхто не планує обмежувати. Але все виявляється не так просто. Тому що одразу після передбаченого клопотання адвоката Юлії Кузьменко, Влада Добоша, у якому він просить суддів дозволити підзахисній сидіти поруч із ним, - судді озвучують свої вимоги. Вони готові випустити лікаря з "акваріуму", якщо у залі суду залишаться тільки представники ЗМІ, родичі підозрюваної та (це вирішується після дискусії) частина поручителів, які є народними депутатами. Частина присутніх виходить, і таким чином фактично всі вільні слухачі знову опиняються на вулиці і не мають змоги слідкувати за процесом - хіба що дивитися стріми.

Але Юлія Кузьменко сідає поруч зі своїм адвокатом. Він просить суд допитати 5 свідків: колишнього чоловіка Юлії, який може свідчити про її алібі; її безпосереднього керівника, головного лікаря кардіоцентру Володимира Жовнира; теперішнього чоловіка підозрюваної, Кияна, який також фігурує у матеріалах справи; матір підозрюваної; Володимира Ульянова, бійця з позивним Марат, який вів із Юлією Кузьменко оприлюднену на брифінгу розмову про "Гради" у Києві (як пояснював Ульянов у п’ятницю під час засідання, яке так і не відбулося - йшлося про неготовність української армії до можливих бойових дій у столиці, а також про те, що у випадку такого сценарію посадовці з міста втечуть). Суд просить всіх свідків вийти з зали суду - у разі позитивного рішення про допити їх обіцяють запрошувати окремо. Але рішення щодо допитів прийняти планується лише після того, як судді вислухають "загальні пояснення".

Прокурор також має клопотання - він просить долучити до справи документи, які раніше нібито були секретними. Однак це матеріали, які вже оприлюднювалися - протоколи негласних слідчих дій. Розмови про все ті ж "Гради", про "сакральну жертву" Марусю Звіробій, про 7 телефонів Яни Дугарь тощо. Суд хоче дати стороні захисту час на ознайомлення з документами, але Влад Добош каже, що не потребує цього часу - і не проти приєднання усього переліченого до справи. "Беремо все!" - вигукує він. За мить додає: "Ми навіть наполягаємо, щоб ці документи приєднали. Нехай цей ідіотизм побачить вся країна". Судді не звертають на це уваги, оголошують перерву та йдуть геть.

Апеляції у справі Шеремета: обмеження доступу до зали суду, прохання лікарів дати Кузьменко можливість працювати і помилки сторони обвинувачення 04

Після повернення суддя зачитує апеляційну скаргу. Адвокат Влад Добош бере слово і додає до неї, що сержант ССО Антоненко, який згідно з обвинувальним актом "захопився ультранаціоналістичними ідеями", - наполовину єврей, а також що контракт із ЗСУ він підписав лише у 2017 році. Це важливо, тому що в обвинувальному акті музиканта Андрія Антоненка, як і у обвинувальному акті Віти Заверухи, йдеться про "військову підготовку", "навики поводження з вогнепальною зброєю та вибуховими речовинами" як наслідок служби.

Потім Добош розповідає про обставини, за яких підозрювані познайомилися між собою та переходить до алібі Юлії Кузьменко. За словами адвоката, напередодні вбивства Шеремета вона була у відпустці. Перебувала в Одесі, коли повернулася - зустріла в аеропорту сина, який також вертався з відпочинку. 19 липня близько 5 ранку Юлія Кузьменко разом із чоловіком та дитиною вже була вдома. Вранці її чоловік пішов на роботу, а вона залишилася вдома з дитиною. Переписувалася з друзями у соцмережах, що можна довести відповідними збереженими розмовами у Messenger, фотографувалася вдома з дитиною. Те саме вона робила і наступного дня. З цікавого Добош також підкреслює, що на відео з камер спостереження фігурують дві особи одного зросту. Водночас, на спільних фото Юлії Кузьменко та Андрія Антоненка видно, що Юлія значно нижча за Андрія.

Потім суд запрошує свідка - Володимира Жовнира. Лікар розповідає, що знає Юлію Кузьменко з 2002 року, що вона робить унікальні операції, провести які не зможе більше ніхто. "Вона робить все можливе, щоб діти не помирали", - каже Жовнир. Він просить залишити свою колегу хоча б "під домашнім арештом з можливістю працювати" і наголошує, що взяти її на поруки готовий увесь колектив "Охматдиту". Крім запланованого графіку, за яким Юлія Кузьменко вже пропустила чимало операцій, у неї також є ургентний графік - і це завжди ще більша кількість оперативних втручань, пояснює головний лікар.

Сама Юлія Кузьменко каже, що не планує переховуватися, хоче захистити своє чесне ім’я.

Після неї слово беруть представники прокуратури. Вони наголошують на тому, що алібі Кузьменко не здається їм переконливим, що вони не мають підстав не довіряти залученим до справи експертам, і що "людину можна ідентифікувати навіть за частиною сліду на снігу". Також, імовірно, відчуваючи необхідність сказати щось про мотив злочину, прокурор на прізвище Добрийвечір повідомляє про те, що "якраз у останні роки" 40-річна хірург Юлія Кузьменко придбала машину та будинок (як кажуть знайомі Юлії - це сталося після розлучення з колишнім чоловіком та розділення майна. - Ред.).

До трибуни запрошують ще одного свідка, колишнього чоловіка Юлії Кузьменко. Він розповідає про зустріч сина у аеропорту напередодні вбивства Шеремета, про те, що потім його колишня дружина залишалася вдома з дитиною і про те, що він був одружений із підозрюваною з 2004 по 2017 рік - і у цей час завжди знав, де вона знаходиться.

Також у суді переглядають підготоване адвокатом відео, на якому порівнюється статура та хода жінки з відео з камер спостереження і статура та хода Юлії Кузьменко на відео, відзнятих журналістами, які робили про неї сюжет.

Суд запрошує до зали поручителів. Серед них - народні депутати, зокрема Яна Зінкевич і Микола Величкович, колишній міністр охорони здоров’я Олег Мусій, екснардеп та голова опікунської ради "Охматдиту" Оксана Корчинська, військові та колишні військові, волонтери, лікарі. Поручителів насправді дуже багато - понад 40. Суд заслуховує коротку промову практично кожного з них - і науковця-антрополога, який бажає сказати кілька слів про неможливість ідентифікувати людину за її ходою; і жінку, яка разом з Юлією Кузьменко допомагала дітям з "сірої зони"; і військових, які згадують, чим саме їм допомогла на фронті лікарка. Після цього оголошується перерва, і судді йдуть до нарадчої кімнати.

Хвилин за 30-40 вони повертаються до зали суду, де вже проходить імпровізований концерт Христини Панасюк. Швидко оголошують своє рішення - "…залишити без змін…", тобто, залишити Юлію Кузьменко під вартою. Й тікають з зали суду під скандування натовпу поручителів, тому що окрім них та представників ЗМІ у кімнаті немає нікого: "Ганьба! Ганьба!"

Апеляції у справі Шеремета: обмеження доступу до зали суду, прохання лікарів дати Кузьменко можливість працювати і помилки сторони обвинувачення 05

На вулиці йде дощ, біля входу залишаються сотні людей, майорять жовто-блакитні прапори - але це вже ні на що не впливає. Відчуття цей суд залишає важкі. Можливо тому, що обвинувачення, яке плутається у фактах і безперервно пригадує міфічні "Гради" як доказ причетності до вбивства, відверто слабке. Може тому, що у той час, як головний лікар просить дати унікальному фахівцю лише "можливість працювати" - під нічним домашнім арештом без настільки обґрунтованої необхідності у нас перебувають, наприклад, підозрювані у масових розстрілах на Майдані ексберкутівці. Або тому, що фінансовий мотив убивства, на який, згадуючи про будинок і квартиру, нібито прозоро натякає прокуратура, не витримує ніякої критики, коли йдеться про дійсно унікальну лікарку, яка, за словами колег, "побудувала напрям у кардіохірургії". Як мінімум тому, що якби (незалежно від причетності до вбивства Шеремета) гроші могли бути основним мотивом тих чи інших дій Юлії Кузьменко - вона, імовірно, давно виїхала б за кордон.

Валерія Бурлакова, Цензор.НЕТ

Источник: https://censor.net.ua/ua/r3167224
 Топ коментарі
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору