EN|RU|UK
 Суспільство
  35248  113

 Віктор Паплінський: "Розроблена мною пічка дозволяє зігріти їжу, закип’ятити воду, прогріти бліндаж чи намет"


Автор: Віолетта Кіртока

Киянин Віктор Паплінський розробив для військових універсальну малогабаритну піч і готовий забезпечити українську армію своєю продукцією, але вона поки що не зацікавила керівництво служби тилу.

 

Віктор Паплінський: Розроблена мною пічка дозволяє зігріти їжу, закип’ятити воду, прогріти бліндаж чи намет 01

На інтерв’ю Віктор прийшов не з порожніми руками. Він дістав із наплічника акуратну торбинку, а вже з неї – безпосередньо піч, трубу-перетворювач, яку прилаштував до відповідного з’єднання. Вона може бути будь-якої довжини – щоб виводити дим подалі від бліндажу, окопу чи траншеї. Але цей варіант – і зручний, і мобільний, не займає багато місця. Наче нічого нового, але, виявилося, ця розробка має попит у тих, хто нею хоч раз скористався, і стала предметом гордості для самого розробника.

Віктор Паплінський: Розроблена мною пічка дозволяє зігріти їжу, закип’ятити воду, прогріти бліндаж чи намет 02

-Колись я служив в Афганістані, тому на Майдані пристав саме до афганської сотні, - розповідає розробник печі Віктор Паплінський. – А коли восени 2014 року з’явилася можливість вивезти дітей до Польщі, на запрошення, я почав готувати документи: Олег Міхнюк запропонував мені супроводжувати дітей, бо була потрібна опіка. Тому всі батьки саме на мене надали нотаріальне доручення на супровід. І коли на сході запалало, нічого змінити вже не можна було, я мусив їхати з дітьми… Діти до автобуса приходили з татами, а зустрічали нас, коли ми повернулися, вже лише мами. Чоловіки, мої друзі, пішли на війну…

Повернувшись, я готувався приєднатися до своїх друзів, більшість яких опинилася в батальйоні "Айдар", але це відтермінувалось – треба було допомогти з забезпеченням. Тоді добровольцям допомагав хто чим міг, кожен намагався робити щось корисне. Я згадав свій афганський досвід, коли у солдатів не було логічних і корисних речей. Тоді навіть складані ножі, які необхідно в будь-якій ситуації мати під рукою, не були вказані воїнськими статутами – тобто заборонені. В українській армії, яка воює, слава Господу, такої заборони не було. Але не вистачало інших необхідних речей. І тоді ж у мене з’явилася ідея сконструювати пічку для обігріву, приготування і розігріву їжі, легку і надійну. А ще вона мала не закопчувати солдатський посуд – на війні з водою можливі перебої… Я добре пам’ятав, як ми без пічки мучилися. Кашу з сухпая складно їсти в холодному вигляді. Але як її розігріти? Сухого спирту не видавали. Водії брали цинк (коробку з-під патронів) наливали солярку і на такому імпровізованому вогні гріли їжу. Але солярка страшенно закопчувала все навкруги, і руки водіїв. Відмитися від сажі було вкрай складно. Але вони хоча б їли гарячу їжу.

Віктор Паплінський: Розроблена мною пічка дозволяє зігріти їжу, закип’ятити воду, прогріти бліндаж чи намет 03

У мене на дачі валялася стара раковина. Два тижні гуркоту на балконі - і я зробив макет пічки. Ця перша, не дуже естетична модель, не просто здивувала своїми можливостями. Вона, якщо розпалювати її сухими дровами, майже не дає диму. Але ми ще забезпечили можливість димовідводу. Труба не проста. Вона має форму, яка дозволяє армійському казанку щільно прикладатись до неї, збільшуючи теплопередачу від працюючої пічки. Казанок досить швидко прогрівається. Півтори літри води закипає за 20 хвилин. Використовуючи кришку казанка, як пательню, можливо смажити. Тобто вона виконує всі ті завдання, заради яких я і почав її збирати.

Звичайно, я не міг би робити такі пічки самостійно, на балконі. Сама доля звела мене з інженером, який зробив креслення лазерного розкрою, а слюсар на виробництві допоміг розробити технологію дрібносерійного виробництва. Спочатку збирав я їх у себе на балконі. Таким чином ми зробили десь десять пічок. Вони ще не були на ніжках, як тепер. Ті пічки були важчі, ніж теперішні, бо були зроблені тільки з міліметрової сталі і трохи більші. Ті перші пічки, що ми відправили в січні 2015, як казали волонтери, працюють і тепер! За цей час внесені покращання, як за нашими випробуваннями, так і за пропозиціями солдатів з передової.

Віктор Паплінський: Розроблена мною пічка дозволяє зігріти їжу, закип’ятити воду, прогріти бліндаж чи намет 04

Коли мені було дозволено попрацювати в цеху на станках, я почав робити партії пічок. Спочатку 20 штук, а потім 89. Все, що робив, відправляв на війну, хлопцям на передову. Для закупівлі матеріалів та іншого необхідного деякі пічки продавав – власних коштів не вистачало. Спочатку відслідковував, кому куди відправив пічки, поки рахунок не перевалив за п’ятдесят штук. А потім просто перестав заморочуватися підрахунком і обліком. Хоча кожна пічка має свій індивідуальний номер – написи зроблені лазерним гравером. Зараз відправляю пічки четвертої партії. Останній раз пічку віддав у Новоайдарі .

Віктор Паплінський: Розроблена мною пічка дозволяє зігріти їжу, закип’ятити воду, прогріти бліндаж чи намет 05

Було приємно, коли отримував відгуки, коли казали, що пічка виявилася зручною, що інколи вона майже незамінна. А щоб відвести дим, треба прилаштувати додаток до труби, прокопати димохід подалі від себе, накриваючи зверху сміттям та насипом землі, і ніщо не просигналізує ворогу, що там десь є люди, що на війні дуже важливо. Попри те, що пічка зовсім невеличка за розміром, вона здатна нагрівати простір навколо, біля неї тепло. Бійці казали, що вона гарно прогріває спостережний пост… А в невеличкій палатці взимку вона в принципі незамінна – займає небагато місця та вогнебезпечна, бо вогонь закритий, а дим виводиться назовні.

Віктор Паплінський: Розроблена мною пічка дозволяє зігріти їжу, закип’ятити воду, прогріти бліндаж чи намет 06

Був цікавий випадок. Якось боєць випитав у мене собівартість пічки, спитав про мою пенсію, взяв піч і відбув у Піски. Через два тижні з’явився – передає гроші… Я його питаю: я ж тобі не продавав піч, а він: "У вас пенсія дві тисячі гривень, а я отримую більше, як я можу брати у вас безкоштовно…?"

Моїми пічками вже зацікавилися швейцарці, німці, є пічки в Польщі, Латвії… А керівництво тилу української армії не спішить взяти її на оснащення бійців… Я вважаю, що кожен солдат повинен мати можливість самостійно вибирати для себе спорядження відповідно до свого місця служби. Піч легка, складається в окремий мішечок, зручна в дорозі, а топити її можна тим, що є під руками. Скажу більше. Вона незамінна і в цивільному житті, коли стаються аварії та відключають електроенергію. Дістав таку пічку, розпалив, і маєш, як розігріти їжу та нагріти воду. А що ще в таких ситуаціях потрібно? Так що вона б згодилася і кожній родині.

Віктор Паплінський: Розроблена мною пічка дозволяє зігріти їжу, закип’ятити воду, прогріти бліндаж чи намет 07

Я і зараз час від часу відвожу пічки на війну. Але вже не можу виготовляти їх масово – треба окреме виробництво, оснащення. Поки маю можливість працювати в приватному цеху, але треба пристосовуватись під виробничі потреби, коли я нікому не заважаю. На балконі їх багато не зробиш. Пічки проходять термообробку в печах, з охолодженням у маслі, щоб вони були не тільки зручними, а й служили довго. Мені приємно, коли зустрічаю свою продукцію у хлопців. А якось сам у фейсбуці натрапив на фотографію демобілізованого бійця, який у горах грів чай на моїй пічці – йдучи з армії, забрав її з собою… Якби вона була не зручна і не потрібна, він би її кинув…

Віктор Паплінський: Розроблена мною пічка дозволяє зігріти їжу, закип’ятити воду, прогріти бліндаж чи намет 08

Мені дуже прикро, що у нас у країні не прийнято рекламувати та надавати можливість розвивати власні винаходи, немає підтримки вітчизняного розробника. А без цього неможливий розвиток взагалі. Як правило, у нас оцінюють власні винаходи вже після того, як їх взяли на озброєння десь у світі.

 Віолетта Кіртока, "Цензор.НЕТ"

Источник: https://censor.net.ua/ua/r3151917
 Топ коментарі
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
Сторінка 2 з 2
<<<1 2
Сторінка 2 з 2
<<<1 2
 
 
 
 
 
 вгору