EN|RU|UK
 Суспільство
  17213  33

 Від гнилих матраців на снігу до койко-місця за $4,5 тис.: що будують для військових у тилу


Автор: Валерія Бурлакова

Скільки різних дат закінчення будівництва на Ширлані вже було озвучено, на яких ще військових об’єктах будівельники порушили свої зобов’язання перед МО та чим це їм загрожує, скільки коштує одне місце у поліпшених армійських казармах, які зараз зводяться у 21 області України, та чому ремонт буває дорожчим за будівництво.

ШИРЛАН: КОЛИ ФОТО "ДЕСТАБІЛІЗУЮТЬ СИТУАЦІЮ У КРАЇНІ"

"Шрі-Ланка", "Ширланка", "Ширлан" - як тільки військові не називають "Широкий Лан", 235-й міжвидовий центр підготовки військових частин та підрозділів. Розташований цей без перебільшення легендарний полігон у 40 км від Миколаєва.

Широколанівському полігону – вже 66 років. Утім, мабуть, вперше вся країна почула про нього у лютому 2016-го, коли 46 бійців 53-ї бригади пішки пішли з полігону до обласного центру, щоб звернутися у Миколаєві до військової прокуратури. Скаржилися вояки не тільки на голод (сухі пайки військовослужбовці тоді отримали лише один раз за чотири дні), а й на жахливі побутові умови. Казали, що не мають де помитися, сплять практично на снігу на старих прогнилих матрацах.

Від гнилих матраців на снігу до койко-місця за $4,5 тис.: що будують для військових у тилу 01

Від гнилих матраців на снігу до койко-місця за $4,5 тис.: що будують для військових у тилу 02

Військовослужбовці 53-ї ОМБр ідуть у Миколаїв

Читайте: Что произошло в 53-й механизированной бригаде на Широком Лане? Причины выступления солдат 8-й роты

У більшості українців ця новина викликала не бажання згадати радянську тезу про те, що "солдат зобов'язаний стійко і мужньо переносити всі тяготи і злигодні військової служби", а все ж таки справедливе обурення. Адже у подібних умовах бійці не можуть ані нормально проходити навчання, ані хоча б просто відпочити у перервах між ротаціями. Утім, увага ЗМІ та громадськості не змінила практично нічого. Після "перших ластівок" з 53-ї, військові, які потрапляли на Ширлан пізніше, і далі неодноразово публічно скаржилися на дійсно свинські умови. Однак, як це часто буває в армії, головною реакцією командування, яку вони отримували, було незадоволення та погрози. Так, один з бійців 93 ОМБр, якій "пощастило" потрапити на "Широкий Лан" вже у 2016 році, у відповідь на опубліковані у соціальній мережі фотографії реальних побутових умов отримав обіцянку командування порушити проти нього кримінальну справу за… розкриття "військової таємниці" - тобто, інформації про те, що його бригада перебуває у Миколаївській області. Хоча про переміщення 93-ї тоді вже прозвітувала навіть її прес-служба.

Його побратим, солдат Ігор Слайко, у той самий час дізнався, що оприлюднення інформації про умови проживання військових призводить до дестабілізації ситуації у країні – також через фото з полігона. Яких цей хлопець, щоправда, насправді навіть не робив і не оприлюднював.

Від гнилих матраців на снігу до койко-місця за $4,5 тис.: що будують для військових у тилу 03

Від гнилих матраців на снігу до койко-місця за $4,5 тис.: що будують для військових у тилу 04

"Тоді у мережі з’явився пост журналістки Олени Козаченко . Їй передала фотографії дівчина-волонтер, хлопець якої був у 93-й. Але у бригаді провели свої паралелі та подумали на мене, - розповів "Цензору" Ігор Слайко, який у цей час якраз перебував на Ширлані. – Повертаюсь я у намет, а там сидить якийсь дядько та намагається розблокувати мій планшет. Я підійшов до нього. Він спитав моє прізвище і, почувши, що я – це я, розпочав дуже довгу розмову про те, що "зливати" інформацію погано, що нити не можна, що солдат зобов’язаний мужньо терпіти. Я спочатку взагалі не зрозумів до чого це все… Планшет він мені у руки віддавати боявся, хоч я і запропонував одразу його розблокувати та подивитися разом, що там є цікавого. Згодом чоловік все ж таки пояснив мені, що у Facebook з’явилися якісь фото з полігону. І навіть дав мені розблокувати мій власний планшет, після чого пересвідчився, що опублікованих світлин у мене немає. Але він і далі сидів у наметі та ще годину розповідав нам усім, як погано вчиняють бійці, які оприлюднюють таку інфу: вони діють на руку агресору та дестабілізують ситуацію у країні. Це був замполіт зі штабу бригади, наскільки я зрозумів…"

Продовжилися пригоди і у 2018-му. У березні цього року чергову порцію фотографій побуту бійців на Ширлані, який так і не змінився, виклала український снайпер Юлія Матвієнко (позивний – Білка), одна з героїнь документального фільму "Невидимий батальйон".

Від гнилих матраців на снігу до койко-місця за $4,5 тис.: що будують для військових у тилу 05
Від гнилих матраців на снігу до койко-місця за $4,5 тис.: що будують для військових у тилу 06
Від гнилих матраців на снігу до койко-місця за $4,5 тис.: що будують для військових у тилу 07

"Генерали шукають Білку, яка наважилася виставити фотки, допитують, риються у документах стройових частин, - додала вона згодом. – (…) Фото не приберу. Краще думайте як виправити цю ситуацію". Але згодом через те, що тиснути почали на її комбата, якому дівчина не хотіла додавати проблем, Юлія ледь не звільнилася з ЗСУ.

Публічною ж реакцією, звісно, стало не стільки цькування військовослужбовців, які не змогли змовчати, скільки черговий звіт про хід масштабного будівництва на Ширлані.

Варто зазначити, що бригадний табір вартістю у 370 млн грн на полігоні спочатку планували добудувати ще до кінця 2017 року.

Від гнилих матраців на снігу до койко-місця за $4,5 тис.: що будують для військових у тилу 08

Потім "накрити стіл" вирішили хоча б восени 2018-го.

Від гнилих матраців на снігу до койко-місця за $4,5 тис.: що будують для військових у тилу 09

А вже влітку цього року, відповідаючи на наш запит, представники МО наголосили на тому, що будівництво завершиться до кінця 2018-го.

Однак тепер, схоже, доведеться забути і про третій варіант розвитку подій. "Застілля" знову відкладається на невизначений термін - адже днями представники Міністерства оборони повідомили про розірвання контракту з компанією, яка займалася будівництвом на Ширлані.

Будівельна компанія "РІСТ", яка не впоралася зі своїми завданнями, здійснювала на Ширлані будівництво їдальні, КПП, зовнішнього електропостачання із будівництвом, об’єктів інженерного забезпечення (очисні споруди, котельня, інженерні мережі, тепло та водо постачання, каналізаційні стоки) та займалася благоустроєм території.

Будівництвом 11 казарм на полігоні опікувалися (та, імовірно, опікуються досі) інші підприємці - "Вінницька будівельна компанія". Втім, не виключено, що щось пішло не так і у них – як зазначили у відповіді на наш запит представники Міністерства оборони, наразі взагалі жоден з об’єктів у табірному містечку введений в експлуатацію ще не був.

Від гнилих матраців на снігу до койко-місця за $4,5 тис.: що будують для військових у тилу 10

Також у одній і тій самій відповіді МО виникли деякі розбіжності щодо обсягу коштів, передбачених на будівництво на Ширлані саме цього року.

"ВСЕ ДОСИТЬ ПРИСТОЙНО"

Військовослужбовці, які потрапляють на інші полігони, також час від часу примудряються жалітися на умови проживання. Наприклад, на побут у 169-му навчальному центрі, тобто на "Десні". Втім, варто визнати, що навіть згадані "жахливі туалети" на "Десні" – це беззаперечно краще та ближче до людських умов життя, ніж повна відсутність туалетів або викопані замість них довгі ями з поперечними дошками, якими не здивуєш багатьох військовиків.

"Я на "Десні" була минулого року, - коментує боєць 24-ї бригади Ольга Симонова. - Ремонт у казармах робили, вікна міняли, туалети ремонтували. Білизну змінювали регулярно. Були будівельні матеріали на їдальню. Єдина проблема - годували жахливо, і рапорт на відмову від їдальні написати не давали".

Від гнилих матраців на снігу до койко-місця за $4,5 тис.: що будують для військових у тилу 11

 Ольга Симонова

Звісно, тримає марку і Яворівський полігон, тобто Міжнародний центр миротворчості та безпеки на Львівщині.

"Українські підрозділи живуть трохи на іншій базі, не там, де натівські, але в цілому все досить пристойно, - розповідає "Цензору" Марічка Іскровська. Зараз дівчина служить у Яворові. - Взимку почали реконструкцію казарм та класних кімнат, тепер там не холодно… І неадекватних затягів у плані розпорядку дня немає ніби. Навіть строковики ніби не скаржаться…"

Від гнилих матраців на снігу до койко-місця за $4,5 тис.: що будують для військових у тилу 12

 Марічка Іскровська

"Значну роль у цьому, звісно, відіграє присутність іноземного контингенту, оскільки вони виступають, у тому числі, і зразком того, як можна організовувати побут бійців", - додає Марічка.

Втім, навчатися українським бійцям доводиться не тільки на Ширлані, "Десні" та у Яворові, а у інших куточках України – наприклад, у Башкирівці, що на Харківщині. Адже знаходиться там не тільки база 92-ї ОМБр, а й доволі популярний полігон, проходили який, зокрема, і 53, і 54-та бригади. Нарікань на умови на Башкирівці, де військові традиційно живуть у чистому полі, не бракувало ніколи.

Від гнилих матраців на снігу до койко-місця за $4,5 тис.: що будують для військових у тилу 13

Башкирівський полігон, умивальники: 200-літрова бочка води на 350 осіб. Кадр з програми "Стежками війни" телеканалу ZIK

Але, на жаль, змінювати ситуацію там МО поки що не збирається. Принаймні, не у 2018 році.

Натомість, роботи давно почалися у місці постійної дислокації та проведення навчань 93-ї ОМБр – у Черкаському, що біля Дніпра. Як розповіли "Цензору" у МО, "для виконання заходів з будівництва та капітального ремонту об’єктів табірного містечка у військовому містечку №2, смт Черкаське Дніпропетровської обл., на 2018 рік передбачено кошти у сумі 151,685 млн грн. Загальна будівельна готовність становить 20%".

Однак тут виникла така ж сама проблема, як і на Ширлані: невиконання договору забудовником (певна річ, обраним під час тендеру). Зараз із ним намагаються розірвати договір.

Від гнилих матраців на снігу до койко-місця за $4,5 тис.: що будують для військових у тилу 14

Цікаво, що у випадку з Ширланом у МО вже почали говорити про те, що таке ставлення до будівництва військових об’єктів під час війни – диверсія. Якщо це не просто гучні слова – імовірно, має бути відкрите відповідне кримінальне провадження. Однак раніше проти безвідповідальних забудовників або інших осіб кримінальні справи не порушувалися.

Від гнилих матраців на снігу до койко-місця за $4,5 тис.: що будують для військових у тилу 15

ОЧІКУВАННЯ VS РЕАЛЬНІСТЬ

Поточне будівництво казарм поліпшеного планування у МО називають "наймасштабнішим за часів незалежності України". Адже будується зараз 184 казарми у 21 області країни. Це має надати змогу забезпечити койко-місцями 23 000 контрактників - тобто, одна така казарма має вміщати 125 осіб.

Від гнилих матраців на снігу до койко-місця за $4,5 тис.: що будують для військових у тилу 16

Від гнилих матраців на снігу до койко-місця за $4,5 тис.: що будують для військових у тилу 17

На реалізацію проекту наразі передбачено 2,6 млрд гривень.

Від гнилих матраців на снігу до койко-місця за $4,5 тис.: що будують для військових у тилу 18

За грубим підрахунком, одне койко-місце у такій казармі – якщо розділити виділену на будівництво суму на загальну кількість місць – має обійтися приблизно у 113 тисяч гривень. Якщо рахувати трохи інакше, і розділити на кількість місць у будівлі середню вартість будівництва однієї казарми за експертними оцінками (17,3 тис. грн.) або середню вартість за вже укладненими договорами (15,2 млн грн) – виходить від 138,4 тис. грн. до 121,6 тис.грн. за одне койко-місце.

Сто з гаком тисяч, звісно, здається неабиякою сумою за одне місце у казармі. Втім, ідеться принаймні не про величезні "ангари" для розміщення десятків або сотень бійців. Замість них ще восени минулого року контрактників пообіцяли розміщувати у кімнатах для 4-5 осіб кожна, із санузлом та душем на дві кімнати, кухнею та коморою.

Від гнилих матраців на снігу до койко-місця за $4,5 тис.: що будують для військових у тилу 19

Для прикладу розглянемо проект однієї з нових казарм на Prozorro – казарму поліпшеного планування в/м №3 у Чернівцях. Очікувана вартість проекту під час оголошення тендеру становила 17,3 млн грн (138 тис. за місце), що є стандартною вартістю одного об’єкта за експертними оцінками. Переможець тендеру, ТОВ "Перша будівельно-монтажна компанія", запропонував звести будівлю за 14,7 млн грн. (117 тис.грн за місце), що нижче за середню вартість за складеним договором. Згідно з проектом, у казармі має бути 25 спальних приміщень – на 5 місць кожне. Також у будівлі має бути 12 душових з лінійним трапом та одна душова з кабіною, 13 санвузлів, дві кухні, одна сушарня та одна пральня.

Від гнилих матраців на снігу до койко-місця за $4,5 тис.: що будують для військових у тилу 20

 Перелік вимог до оздоблювальних робіт у спальних приміщеннях казарми у Чернівцях

Хоча нерідко в українських реаліях все зрештою інакше, ніж планувалося. Наприклад, у Теребовлі на Тернопільщині, де 17 травня 2018 року здали в експлуатацію оновлену казарму на 125 місць. У Теребовлі проводився капремонт з переплануванням кімнат із загального на кубриковий тип, а не будівництво з нуля – що, напевно, все ж таки мало коштувати дешевше. Утім, вартість робіт все одно становила 15 млн гривень – стільки ж, скільки в середньому планується заплатити за одну нову будівлю. Але картина все одно виявилася не такою райдужною, як обіцяна.

Від гнилих матраців на снігу до койко-місця за $4,5 тис.: що будують для військових у тилу 21

… Як би там не було, незабаром ми вже маємо побачити реальні результати розпочатого будівництва. Адже термін зведення однієї абсолютно нової казарми, як заплановано тендерною документацією, становить 210 днів. До кінця року планується завершити 129 таких об’єктів – принаймні, так казали ще місяць тому.

Хоча можуть бути неприємні сюрпризи. Адже, наприклад, славнозвісна компанія "РІСТ", з якою Міністерство оборони розірвало контракт через ситуацію на Ширлані, мала стосунок не тільки до робіт не тільки на славнозвісному полігоні, будівництва навчального центру у Бердичеві та їдальні у "Десні", а й до зведення нових казарм у Одесі та Миколаєві.

 Валерія Бурлакова, "Цензор.НЕТ"

Источник: https://censor.net.ua/ua/r3078040
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору