EN|RU|UK
 Політика України
  15746  142

 "Або редакційна політика упереджена, коли йдеться про особу президента, або редактори і журналісти схильні до синхронної самоцензури", - експерти про висвітлення телеканалами діяльності Порошенка. Інофграфіка

Аналітична платформа VoxUkraine дослідила тональність згадок про Президента Петра Порошенка в підсумкових випусках новин у неділю. Висновок експертів: або редакційна політика чотирьох найрейтинговіших телеканалів упереджена, коли йдеться про особу президента, або редактори і журналісти схильні до синхронної самоцензури.

Про це йдеться у звіті, оприлюдненому на сайті VoxUkraine, передає Цензор.НЕТ.

"Добре або ніяк", - такими словами описав редакційну політику щодо висвітлення діяльності Президента України менеджер одного з телеканалів у приватній бесіді. У це важко повірити, адже кожен, хто вмикав в Україні телевізор за останні два роки знає, що українські канали нещадно критикують дії влади. Бажання перевірити на перший погляд малоймовірну інсайдерську інформацію і стало одним зі стимулів провести дослідження. Щоб перевірити припущення щодо необ'єктивного висвітлення діяльності саме Президента, ми проаналізували тижневі підсумкові новинні передачі найрейтинговіших українських телеканалів у прайм-тайм у неділю за останні два роки. У вибірку потрапили канали кожної з чотирьох найкрупніших телегруп: 1+1, 19:30 "ТСН: Телевезійна служба новин"; Інтер, 20:00 "Подробности"; Україна, 19:00 "События"; ICTV, 18:45 "Факти тижня" з Оксаною Соколовою", - йдеться у звіті.

Також читайте: "Інтер" критикує тільки "Народний фронт" і ні слова не говорить про президентську партію, - Аваков

"Для аналізу ми зібрали розшифровки всіх передач із моменту інавгурації Петра Порошенка (7 червня 2014) до липня 2016 року. Метою аналізу було визначити в якому контексті найрейтинговіші телеканали згадують президента. За одиницю пошуку було взято прізвище "Порошенко" у різних відмінках. Згадки блоку Петра Порошенка були виключені з отриманих результатів. Негативними ми вважали такі згадки, де президента прямо чи дотично критикують. Так, наприклад, згадки про політичне минуле Порошенка (зокрема про роль у заснуванні партії регіонів та роботу в уряді Азарова) також вважались негативними, хоч і не містять прямої критики. До таких тем також відносилась кадрова політика президента (коли йшлось про кумівство), невиконання обіцянок, звинувачення у бездіяльності та закиди щодо авторитарності президента", - пояснили аналітики.

Відповідно до даних дослідження, протягом відповідного періоду у підсумкових тижневих новинах на каналі 1+1 прізвище Петра Порошенка згадано 768 разів. З них лише 17 згадок можна оцінити як критичні чи негативні. При цьому від кореспондентів каналу лише кілька разів були натяки на критичну оцінку кроків Президента: йшлося, що "Порошенко погарячкував зі строками створення коаліції", або натякали, що Порошенко хоче створити керований парламент, щоб "залишатися найвпливовішим центром влади в країні". Одна згадка була закликом до реформ у контексті скасованого візиту Порошенка до Брюсселю: "Або почнуться справжні реформи, або Україна зникне". Один раз згадали таємну зустріч у Відні Фірташа з Петром Порошенком і Віталієм Кличком. Ще три критичні зауваження стосувалися так званого кумівства - зокрема, Ігоря Кононенка і Юрія Стеця. Інші критичні згадування Порошенка було оприлюднено через третіх осіб: "Олег Ляшко: Порошенко намагається зачистити всіх, хто в опозиції до нього", Олег Корбан (про арешт Геннадія Корбана), Ігор Палиця (Янукович у квадраті - Порошенко Петро Олексійович), Тарас Березовець (про провал безвізового режиму) та Айварас Абромавичус (про власну відставку).
тв порошенко voxukraine

"При цьому решта (751 згадка Порошенка) лишаються позитивними або нейтральними. Особливо часто канал розповідав про Порошенко голосом теперішнього генпрокурора, а до травня 2016-го лідером фракції БПП Юрія Луценко - його на 1+1 згадали 71 раз лише в безпосередній контекстній близькості до згадок Президента. До прикладу, Яценюка, діючого прем'єра (більшу частину досліджуваного часу), поруч з Порошенком згадали 119 разів", - зауважили експерти.

Читайте також: Листування українських телеканалів із "ДНР": Висланий СБУ з України російський пропагандист Муравйов погоджував із терористами показаний в ефірі "Інтера" сюжет про ДАП. ВІДЕО+ДОКУМЕНТ

Згідно з даними, оприлюдненими у звіті, телеканал "Інтер" у підсумковій тижневій програмі "Подробиці" за два роки згадав Порошенка 803 рази. Дванадцять згадок можна класифікувати як такі, що мають критичний відтінок. Кореспонденти каналу негативно згадали Президента лише двічі - у світлі показових посадок в Одесі перед приїздом Порошенка ("этнический ливанец Морис Ибрагим считает, что нынешние задержания - это попытка активистов запугать перед майскими праздниками, а кроме того, показательные аресты перед визитом в Одессу Петра Порошенко") й один раз канал дозволив собі сюжет під назвою "Мирный план Порошенко не остановил террористов".
тв порошенко voxukraine

"Інші критичні зауваження у підсумкових передачах на Інтері, як і на 1+1, були озвучені третіми особами: серед них Олег Ляшко (про ймовірне припинення АТО), Анатолій Гриценко (двічі, про "президентську брехню"), Микола Томенко (про затягнуту війну), Антон Геращенко (про закупівлі в Міноборони), Діана Гордая (волонтерка, про бездіяльність президента) і Юрій Бойко (про права виборців у Маріуполі). 791 згадка була нейтральною або позитивною. Луценка у контекстній близькості до Порошенка згадували ще більше, ніж на 1+1, - 191 раз, а Яценюка - 61. Цікаво, що офшори згадували у підсумкових випусках Подробиць 31 раз. Поруч із прізвищем президента - жодного", - наголосили аналітики.

За даними експертів, 624 рази згадали прізвище Петра Порошенка у підсумковій передачі "Події" на телеканалі Україна. Дев'ять згадок можна умовно назвати критичними. П'ять разів висловлювались критично самі кореспонденти телеканалу: в усіх випадках зауваження стосувалися кадрової політики президента (зокрема, про призначення міністром кума президента Юрія Стеця). Решта негативних згадок (їх всього чотири) належала третім особам: три різкі цитати Олега Ляшка й один коментар від військового із зони АТО.тв порошенко voxukraine

"Офшори, до прикладу, згадували лише двічі. Поруч із Президентом - жодної згадки.", - йдеться в дослідженні.

Читайте також на "Цензор.НЕТ": Російська преса про статтю Турчинова: "Він бреше про російську агресію"

На ICTV у програмі "Факти тижня з Оксаною Соколовою" прізвище Порошенка за досліджуваний період згадали 742 рази. 18 із них - у негативному світлі.

"Насамперед, ICTV вирізняється серед інших телеканалів тим, що після обрання Порошенка приділяє певну увагу його політичному минулому. Так, вісім згадок стосуються політичної кар'єри Президента як одного із засновників "Партії регіонів" та міністра в уряді Азарова і Януковича. Інші проаналізовані передачі цілком ігнорують політичне минуле президента, начебто Петро Порошенко прийшов у політику нізвідки. Із 18 критичних згадок лише дві цитати (перехожий і різкий коментар Вадима Рабіновича). Решта належать кореспондентам телеканалу і п'ять із них стосуються проблем із так званим кумівством - призначенням на керівні посади давніх партнерів Порошенка", - йдеться у дослідженні.
тв порошенко voxukraine

"Офшори на "ICTV" згадали 23 рази і на відміну від інших проаналізованих телеканалів, двічі у контекстній близькості до прізвища Президента. Решта 724 згадок можна оцінити як позитивні або нейтральні", - зазначили аналітики.

"Обидва канали, як "Україна", так і "ICTV", у контексті Президента Юрія Луценка згадували більше ніж, до прикладу, Яценюка (96 раз проти 83 на ICTV і 63 проти 47 на телеканалі "Україна"), - додали експерти.

Також читайте: Причиною підпалу стала програмна концепція "Інтера", - глава Нацради Артеменко

"Динаміка згадувань про Президента на чотирьох каналах приблизно однакова - піки та спади згадок збігаються. Відсотки негативних згадок теж близькі на всіх каналах - із деякими незначними розбіжностями. Чи можна вважати частку негативних згадок президента на рівні 1-2% ознакою (само)цензури на українських топових каналах? Для порівняння можна взяти схоже дослідження про президента Обаму проведене Media Monitor. У звіті було проаналізовано згадки про президента Обаму протягом першого року його президентства у вечірніх випусках топ телеканалів у США (ABC, CBS, NBC), а також на перших шпальтах газет New York Times, Newsweek і Time. Media Monitor робить висновок, що "тональність висвітлення президента у популярних ЗМІ була майже ідеально збалансована - 52% згадувань про Барака Обаму були позитивними. При тому висвітлення діяльності Обами було більш позитивним ніж у свій час Буша, Клінтона та Рейгана. У другому півріччі його президентсва баланс дещо похитнувся - відсоток негативних згадок був на рівні 62%. На опозиційному до президента республіканському каналі FOX баланс був очікувано порушений - у 79% президента Обаму згадували у негативному ключі", - розповідають аналітики.
тв порошенко voxukraineтв порошенко voxukraine
"Звичайно, у нашому дослідженні були певні обмеження - ми брали не весь новинний контент, а тільки підсумкові тижневі випуски найрейтинговіших телеканалів. Але навіть якщо похибка становить 10%, чи міняє це загальну картину? Чому президенту в українських новинах відведено церемоніальну роль? Президент доручив, зустрів підписав, відвідав, прибув, заявив - начебто Петро Порошенко не самостійна політична фігура і не заслуговує на оцінку його політики. Висновок дуже неочікуваний: або редакційна політика чотирьох найрейтинговіших телеканалів упереджена, коли йдеться про особу Президента, або редактори і журналісти схильні до синхронної самоцензури. Важливо мати на увазі, що більшість електорально активних громадян є телеглядачами - телебачення лишається першим (і часто єдиним) джерелом новин для більшості українців. Це дослідження породжує більше питань, ніж відповідей: про що кажуть 1-2% критичних згадувань Президента, чи це редакційна політика телеканалів нав'язана редакціям власниками телеканалів, чи тотальна самоцензура, коли редактори новин самостійно накладають на себе зобов'язання "не розхитувати човен" під час війни? На ці питання треба далі шукати відповіді. Поки що можна казати, що в українських ТВ новинах Президент - церемоніальна фігура", - резюмують автори дослідження.
тв порошенко voxukraine
Приклади контексту, в якому згадували Президента України
Источник: https://censor.net.ua/ua/p405016
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
Сторінка 2 з 2
<<<1 2
Сторінка 2 з 2
<<<1 2
 
 
 
 
 
 вгору