EN|RU|UK
 Суспільство
  18524  125

 Украдена з Нацбібліотеки книга 16 століття є не львівським, а московським виданням "Апостола" Федорова. ФОТО

Украдений 10 травня з Національної бібліотеки України ім. В. Вернадського стародрук є першим виданням "Апостола" Івана Федорова, надрукованим у Москві в 1564 році. Таким чином, інформація про те, що викрали першу друковану книгу України не відповідає дійсності.

Як повідомляє Цензор.НЕТ, про це на своїй сторінці у Фейсбуці написала завідувачка відділу стародруків та рідкісних видань НБУ ім. В. Вернадського Наталія Бондар.

Вона закликала всіх колег і колекціонерів перевірити рідкісні видання у своїх колекціях. Крім того, Бондар наголосила, що потрібно насторожитися, якщо такими книгами цікавиться один і той же читач, натякнувши, що замовник злочину може жити за кордоном.

Читайте також: Поліція встановила підозрюваного в крадіжці першої друкованої книги України з Нацбібліотеки ім.Вернадського. ФОТОробот

Також бібліотекар закликала не дискредитувати ім'я Нацбібліотеки.

"Оскільки новина про крадіжку московського "Апостола" 1564 року вже стала міжнародною, прошу допомогти такими своїми діями:

1. Звернути увагу на зберігання у Ваших бібліотеках таких груп видань, як видання І. Федорова, кириличні книги, інкунабули, книги цивільного друку, рідкісні ілюстровані книги ХІХ-ХХ ст. Особливо якщо до них проявляє інтерес один і той же читач. Досвід підказує, подібні крадіжки можуть мати міжнародні "руки-ноги".

2. Перешкоджати продажу примірника "Апостола" - його особливості детально описані і добре відомі фахівцям. За найменшої підозри, що йдеться про вкрадену книгу, звертатися в правоохоронні органи і до нас.

3. Якщо Ви маєте інформацію про крадіжки "Апостола" 1564 року або інші подібні книги у сховищах світу за останні десятиліття, будемо вдячні за таку інформацію.

4. Не приєднуватися до кампанії з дискредитації Національної бібліотеки України ім. Вернадського, її підрозділів і співробітників", - написала вона.

Читайте також: З Нацбібліотеки ім. Вернадського зникла перша друкована книга України "Апостол", - директор

Нагадаємо, книга зникла ще 10 травня за дивних обставин. У відділ стародруків та рідкісних видань з'явився чоловік, який назвався представником органів перевірки. Він попросив надати для перевірки деякі книги. За день він кілька разів виходив, а коли покинув корпус бібліотеки остаточно, співробітники недорахувалися однієї книги.

Заступник генерального директора бібліотеки Віктор Василюк у коментарі каналу "Соціальна країна" сказав, що напередодні із СБУ надійшов лист з повідомленням про те, що буде проведена перевірка книг, тому людина, яка "перевіряла" книги 10 травня, підозр не викликала.

Видання "Апостол" має велику наукову та історичну цінність. Уперше надруковане в 1564 році в Москві Іваном Федоровим (Федоровичем). Після переслідувань з боку російського духовенства і бояр у 1566 році Федоров переїхав на територію Великого князівства Литовського, а потім - до Львова. Друге доповнене видання "Апостола" і "Буквар", які побачили світ у Львові в 1674 році, вважаються першими друкованими книгами України.

У вівторок, 16 травня, в ЗМІ поширилася інформація, що викрадена книга є львівським виданням "Апостола". Однак того ж дня директор бібліотеки Володимир Попик спростував це, проте не назвав, яка саме книга була викрадена. 17 травня Бондар повідомила, що вкрадено саме московське видання.

Подібні наклади в XVI столітті нараховували близько 1000 книг. На сьогодні відомо про понад 90 примірників львівського "Апостола". Він містить церковнослов'янський переклад "Діянь і послань апостольських". З приводу примірників московського "Апостола", то в Нацбібліотеці імені В. Вернадського їх зберігалося три.Источник: https://censor.net.ua/ua/p388958
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
Сторінка 2 з 2
<<<1 2
Сторінка 2 з 2
<<<1 2
 
 
 
 
 
 вгору