EN|RU|UK
 Суспільство, Фоторепортаж
  8681  62

 Шматочки хліба зі шкаралупи жолудя, збережені під час Голодомору "для повчання нащадкам", представили в архіві. ФОТОрепортаж

У Центральному державному архіві громадських об'єднань (ЦДАГО) представили унікальну знахідку - шматочки хліба часів Голодомору 1932-1933 років.

Як повідомляє Цензор.НЕТ, два шматочки 1932 та 1933 років зберіг для "повчання нащадкам" мешканець Києва, уродженець Полтавщини Олексій Сорокін.

Шматочки хліба зі шкаралупи жолудя, збережені під час Голодомору для повчання нащадкам, представили в архіві 01

Архівну справу Сорокіна передано з архіву СБУ в ЦДАГО в 1994 році, відтоді її жодного разу ніхто не замовляв. Цим пояснюється той факт, що знахідка була виявлена ​​лише в 2018-му. Архівісти знайшли хліб під час науково-технічної роботи, яка передбачає перегляд кожної сторінки з метою інспектування, які саме документи радянські репресивні органи вилучили з кожної справи.

Шматочки хліба зі шкаралупи жолудя, збережені під час Голодомору для повчання нащадкам, представили в архіві 02

Глава Державної архівної служби України Тетяна Баранова зазначила, що системна робота з пошуку, дослідження та оприлюднення документів часів Голодомору в українських архівах ведеться на виконання Указу Президента "Про заходи у зв'язку з 85-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні - геноциду Українського народу".

Хлібці було виявлено в слідчій справі Олексія Сорокіна. Його було заарештовано за звинуваченням 26 червня 1941 - через кілька днів після початку німецько-радянської війни.

Шматочки хліба зі шкаралупи жолудя, збережені під час Голодомору для повчання нащадкам, представили в архіві 03

За словами директора ЦДАГО Ольги Бажан, кожен шматочок Сорокін загорнув у пояснювальну записку. З метою показати оригінальний вигляд документів поки ці записки не реставровано - вони зім'яті від перегинів, у яких зберігався хліб. Ці пояснювальні записки разом зі шматочками хліба репресивні радянські органи вилучили під час обшуку в Сорокіна як докази антирадянської діяльності киянина. При цьому, якщо вилучені у Сорокіна церковні книги були знищені, то шматочки хліба долучили до справи, на якій стояв гриф "зберігати вічно".

"Це непряме визнання владою своєї провини. Вони розуміли, що саме цей речовий доказ можна використовувати в агітації проти злочинів, які були скоєні радянською владою під час Голодомору", - зазначила Бажан.

Шматочки хліба зі шкаралупи жолудя, збережені під час Голодомору для повчання нащадкам, представили в архіві 04

У записці за 1932 рік Сорокін написав: "Тут зберігається зразок хліба, який їли селяни навесні 1932 року. Ми, кияни, поки ще мали хліб і поки ще не пухли з голоду, хоча і недоїдаємо страшно. Який страшний голод! Зразок селянського хліба додаю. Склад цього хліба мені невідомий. Це зразок для нашого повчання".

Шматочки хліба зі шкаралупи жолудя, збережені під час Голодомору для повчання нащадкам, представили в архіві 05

Але вже в поясненні за 1933 рік він зазначив, що голод дійшов до Києва і містяни також змушені готувати хліб із сурогату. Зокрема, збережений зразок виготовлено зі шкаралупи жолудя та обрізків картоплі:

"У 1933 році навесні голод припік так усіх киян, що вони вживали в їжу все, що потрапляло, а замість хліба пекли корж із жолудевої кори та лушпиння з картоплі та всякої домішки. Такий зразок хліба я залишив моїм дітям на зразок і на повчання. Який страшний голод! Жах!!!".

Шматочки хліба зі шкаралупи жолудя, збережені під час Голодомору для повчання нащадкам, представили в архіві 06

Олексій Тимофійович Сорокін народився 1877 року в Хорольському повіті Полтавщини. Працював учителем співу. У 1912-1916 роках був диригентом хору Кубанського козачого війська. Після революції працював на різних роботах. На момент арешту в 1941 році був диригентом церковного хору Вознесенської церкви Байкового цвинтаря.

Шматочки хліба зі шкаралупи жолудя, збережені під час Голодомору для повчання нащадкам, представили в архіві 07

Сорокіна засудили за ст. 58-10 ("антирадянська агітація") до 5 років відбування покарання в Красноярському краї. Далі його сліди губляться. Був реабілітований у 1989 році в межах загальної реабілітації жертв репресій 20-40-х років.

Заступник міністра юстиції Денис Чернишов повідомив, що виявлені шматочки хліба будуть передані в Інститут судової експертизи, щоб визначити їхній склад. Потім результати будуть передані в Інститут ботаніки.

Далі для зберігання хлібців в архіві будуть створені спеціальні контейнери. За словами заступника міністра, потенційно цей хліб разом із супутнім описом буде розглядатися разом з іншими доказими того, як "тоталітарний режим ставився до народу".

"Адепти повернення в Радянський Союз можуть ознайомитися, за що вони пропагують і куди рекомендують нам повернутися. Це справді, як писав пан Сорокін, нам для повчання, що таке було в ХХ столітті", - сказав Чернишов.

Шматочки хліба зі шкаралупи жолудя, збережені під час Голодомору для повчання нащадкам, представили в архіві 08

Фото: Наталя Шаромова.

Источник: https://censor.net.ua/ua/p3097658
 Топ коментарі
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору