EN|RU|UK
 Фоторепортаж
  21323  61

 Встановлено ім'я та біографію другого отруйника Скрипалів Мішкіна: "Саша отримав звання Героя Росії або за Крим, або за Януковича", - Bellingcat і The Insider. ФОТОрепортаж

Розслідувачам Bellingcat і The Insider вдалося встановити ім'я та біографію другого обвинуваченого в отруєнні Скрипалів, який ховався під іменем "Олександр Петров".

Як повідомляє Цензор.НЕТ із посиланням на The Insider, "Петров" виявився військовим лікарем Олександром Мішкіним, також співробітником Головного управління Генштабу ЗС РФ (раніше - ГРУ). З рук Володимира Путіна Мішкін отримав Зірку Героя Росії (як і Чепіга за Україну). Як з'ясувалося, і Мішкін, і Чепіга одночасно із Зіркою Героя отримали в 2014 році від держави недешеві квартири у Москві.

"Олександр Мішкін народився 13 липня 1979 року в Лойзі. Лойга - невелике селище сільського типу, забуте Богом, а також федеральною і навіть регіональною владою десь у болотах між Архангельською і Вологодською областями. Найближче до Лойги місто - Котлас (звідси, очевидно, і це місто в паспорті на ім'я "Петрова"). Дістатися в Лойгу своїм ходом - пішки або на машині - можна тільки взимку (снігу тут, на відміну від Солсбері, ніхто не боїться). Весь інший час єдиним зв'язком із зовнішнім світом є залізниця. Номінально їх тут дві: швидкісна гілка "російської колії" і одна з найдовших у Росії вузькоколійок. Остання майже не працює, бо розкрадена. Замість тротуарів у Лойзі - дерев'яні загати, найпопулярніша техніка - каракат. За даними місцевої адміністрації на вересень 2018 року, в Лойзі прописано рівно 1111 осіб, реально живе трохи більше 700", - йдеться у розслідуванні.

Встановлено імя та біографію другого отруйника Скрипалів Мішкіна: Саша отримав звання Героя Росії або за Крим, або за Януковича, - Bellingcat і The Insider 01

"Так, це Саша, - каже одна з сусідок Ніни Федорівни, побачивши фотографію "Олександра Петрова" з системи "Російський паспорт". - Ми жили поруч, Саша завжди грався разом із моїми дітьми. Після того, як він поїхав учитися і повертався відвідати бабусю, завжди заходив до нас. До бабусі він дуже прив'язаний, вони були як мати і син". "Це точно Саша, - підтверджує інша знайома родини Мішкіних, побачивши обличчя "Олександра Петрова" на кадрі з інтерв'ю RT. - Звідки у вас ця фотографія? Ви не знайдете по ньому більше інформації, вона засекречена", - вважає співрозмовниця The Insider.

З самою Ніною Федорівною, бабусею Мішкіна поговорити не вдалося - її відвезли в Ломуватку (можливо, очікуючи на приїзд журналістів).

Встановлено імя та біографію другого отруйника Скрипалів Мішкіна: Саша отримав звання Героя Росії або за Крим, або за Януковича, - Bellingcat і The Insider 02

Як вважають знайомі Ніни Федорівни, онук Саша продовжує славну медичну традицію сім'ї Мішкіних і служить у Мурманську військовим лікарем. Очевидно, в кар'єрі Саша досяг успіху - кілька років тому президент Володимир Путін нагородив Сашу зіркою Героя Росії, про що в Лойзі знають усі, а деякі навіть розповідають шанобливим шепотом.

"У Ніни Федорівни є фотографія, на якій Путін вручає Саші орден і тисне руку. Вона нею дуже пишається, але показує не всім і ніколи не дає в руки", - ділиться з The Insider інша близька знайома Мішкіної. "Якось, коли він приїхав, я запитала, яка у нього спеціальність. Саша сказав, що я такої спеціальності не знаю. Я сама медик, але коли він назвав її, я справді не знала і навіть не змогла запам'ятати. Він пояснив, що це якось пов'язано з підводними човнами". (Спеціальність Мішкіна - гіпобарична медицина).

"Ми тільки гадаємо, за що Саша отримав звання Героя Росії, у нас тут військові таємниці, інформація засекречена, - каже одна з мешканок селища. - Але начебто одне з двох: або за Крим, або за Януковича".

"У Лойзі і Ломуватці Мішкін прожив до закінчення школи, а в 1995 році переїхав до Петербурга. Незабаром (судячи з усього, в 1997 році) він вступив у Військово-медичну академію імені Кірова в Петербурзі (ВМедА), де навчався на 4 факультеті, що готує лікарів для військово-морського флоту. Його обличчя в розмові з The Insider і Bellingcat згадали два інші випускники ВМедА, але вони не були його однокурсниками. За підрахунками одного з цих випускників, Мішкін закінчив ВМедА у 2003 році, але всі опитані The Insider випускники цього факультету (як 2003 року, так і інших років) незмінно відповідали: "З нами він точно не вчився". Через деякий час ця загадка розгадалася: відразу кілька джерел у ВМедА повідомили, що два тижні тому однокурсників Мішкіна обдзвонили і наказали мовчати", - йдеться в матеріалі.

Про діяльність Мішкіна до 2016 року інформації мало: відомо, що в 2010-2013 рр. він неодноразову бував в Україні і в Придністров'ї (де затримувався зовсім ненадовго). Його остання поїздка в Україну відбулася в середині грудня 2013 року і була досить загадковою: тоді він на машині перетнув кордон і Придністров'ям о 16:12 і вже через 6 хвилин повернувся назад. Наступного дня він вилетів на літаку з Києва до Москви. Про подорожі Мішкіна-Петрова Європою (і не тільки) починаючи з 2016 року The Insider повідомляв у попередній частині свого розслідування.

До початку вересня 2014 року Мішкін був офіційно зареєстрований за адресою Хорошевське шосе, 76 (адреса штаб-квартири ГРУ). Приблизно до цього ж часу (до серпня 2014 року) там був зареєстрований і Чепіга. Звісно, це не означає, що Мішкін і Чепіга фізично жили в офісі ГРУ - лише те, що їхнє реальне місце проживання було засекречене. У випадку з Чепігою відомо, що його квартира була в будівлі, що належить Міністерству оборони, де, крім нього, проживали десятки інших офіцерів ГРУ. Судячи з усього, в аналогічних апартаментах проживав і Мішкін.

Восени 2014 року і Мішкін, і Чепіга отримують від держави нові квартири в Москві: ринкова вартість стометрової квартири Мішкіна - 24 млн руб., а такої самої стометрової квартири Чепіги в Черемушках - аж 30 млн руб. (або $ 650 тис. за курсом того часу). Те, що квартири були отримані саме від держави, підтверджується офіційними виписками з реєстру, з яких випливає, що Мішкін і Чепіга були першими власниками цих квартир й отримали їх за договором про передачу (тобто приватизували). Їхня вартість явно перевищує доходи військовослужбовців. З огляду на те, що і Мішкін, і Чепіга отримали від Путіна зірку Героя Росії за якісь подвиги в Україні, ймовірно, квартири їм дісталися як матеріальна частина винагороди (це досить стандартна практика). Про те, що Чепіга отримав квартиру від держави, повідомляв раніше і "Коммерсант" із посиланням на його односельчан.

Як Bellingcat і The Insider вдалося знайти Мішкіна

Коли The Insider і Bellingcat почали шукати Мішкіна, все, що було відомо - дані з паспортного файлу на ім'я "Олександра Петрова", які, як і його прізвище, могли бути фальшивими. Британські ЗМІ, втім, із посиланням на свої джерела повідомляли, що ім'я Олександр було справжнім. Вихідці з Архангельської області також підтверджували, що діалект "Петрова" був досить натуральним для Котласа (який значився в паспорті прикриття як його рідне місто). Це наводило на думку про те, що і якісь інші дані з паспортного файлу могли бути або істинними, або близькими до істини. Як вже було відомо з попередніх розслідувань (наприклад, у випадку з Едуардом Шишмаковим-Широковим), співробітники ГРУ, отримуючи паспорт прикриття, можуть зберігати реальне ім'я і дату народження.

У розпорядженні Bellingcat є низка баз даних у багатьох регіонах, але складність полягала в тому, що Олександрів Євгеновичів, які народилися 13 липня 1979 року в Росії, доволі багато. The Insider і Bellingcat припустили, що реальним може бути і місто, позначене в паспортному файлі як місце отримання попереднього паспорта - Санкт-Петербург. Олександр Євгенович із датою народження 13 липня 1979 року в Петербурзі виявився лише один - і ним був Мішкін.

Адреса Мішкіна в базі даних була позначена як "Вулиця 374" (в цій базі даних це означає вулицю Академіка Лебедєва), будинок 12, квартира 30.

Встановлено імя та біографію другого отруйника Скрипалів Мішкіна: Саша отримав звання Героя Росії або за Крим, або за Януковича, - Bellingcat і The Insider 03

У базі був і номер телефону, за яким вдалося виявити ще сімох людей, прописаних за тією самою адресою, з чого випливало, що це комунальна квартира. Більшість мешканців цієї квартири були віком від 18 до 24 років, що здалося досить логічним - комунальні квартири в 2000-х найчастіше використовували студенти, а прямо навпроти цього будинку розташований гуртожиток ВМедА і сама академія теж неподалік.

Встановлено імя та біографію другого отруйника Скрипалів Мішкіна: Саша отримав звання Героя Росії або за Крим, або за Януковича, - Bellingcat і The Insider 04

Встановлено імя та біографію другого отруйника Скрипалів Мішкіна: Саша отримав звання Героя Росії або за Крим, або за Януковича, - Bellingcat і The Insider 05

Двох мешканців цієї квартири вдалося знайти у соцмережах, де вони позначені як випускники ВМедА. Сам Мішкін у соцмережах не виявлявся, але, якщо виходити з отриманих даних, видається досить імовірним, що він також навчався у ВМедА.

Мішкін знайшовся і в телефонній базі, але вже як мешканець Москви:

Встановлено імя та біографію другого отруйника Скрипалів Мішкіна: Саша отримав звання Героя Росії або за Крим, або за Януковича, - Bellingcat і The Insider 06

Пошук по імені і телефону видав його у базі даних зі страхування автомобілів як власника Volvo XC90.

Встановлено імя та біографію другого отруйника Скрипалів Мішкіна: Саша отримав звання Героя Росії або за Крим, або за Януковича, - Bellingcat і The Insider 07

Окремо переглянувши історію машини, вдалося виявити, що вона була зареєстрована у Петербурзі у 2012 році, а потім перейшла у володіння людині, зареєстрованій у Хорошевському районі:

Встановлено імя та біографію другого отруйника Скрипалів Мішкіна: Саша отримав звання Героя Росії або за Крим, або за Януковича, - Bellingcat і The Insider 08

У більш свіжій базі страхування автомобілів адресу власника вказано ясніше, Хорошевське шосе 76, адреса штаб-квартири ГРУ.

Встановлено імя та біографію другого отруйника Скрипалів Мішкіна: Саша отримав звання Героя Росії або за Крим, або за Януковича, - Bellingcat і The Insider 09

Після цієї знахідки The Insider і Bellingcat почали описані вище пошуки знайомих із Мішкіним у ВМедА, і два випускника підтвердили, що впізнають у портреті "Петрова" особу, яка навчалася у ВМедА.

Ключовим підтвердженням того, що Петров і Мішкін - одна і та ж особа, могла стати копія паспорта Мішкіна. Але доступ Bellingcat до паспортної бази ускладнився після публікації перших частин розслідування. Зате Bellingcat вдалося отримати доступ до відсканованої версії самого паспорта через російське джерело, яке попросило не давати на нього жодних вказівок. Дані в копії паспорта збігалися з даними, виявленими в декількох інших базах. Джерело також надало і копію іншого документа Мішкіна з фотографією.

Для незалежної перевірки схожості фотографій (фотографія Мішкіна з національного паспорта, датована 2001 роком і фотографія "Петрова" з закордонного паспорта, датована 2016 р.) Bellingcat і The Insider звернулися до професора Югейлу з Університету Бредфорда, експерта в області візуальних обчислень (visual computing ) і симуляції зміни віку. Професор прийшов до однозначного висновку, що ці дві фотографії належать одній особі з урахуванням 15-річної різниці у віці.

Встановлено імя та біографію другого отруйника Скрипалів Мішкіна: Саша отримав звання Героя Росії або за Крим, або за Януковича, - Bellingcat і The Insider 10

Отримавши підтвердження через копію паспорта, The Insider і Bellingcat відправили у Лойгу свого кореспондента й отримали описаний вище репортаж.

Источник: https://censor.net.ua/ua/p3090427
 Топ коментарі
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору