EN|RU|UK
 Суспільство, Фоторепортаж
  25855  70
Матеріали за темою:

 Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного. ФОТО

У світі існує три острови Зміїних, але з них тільки український здивує порівняною безпекою. Болгарський Зміїний густо засіяний кактусами, що робить його практично непрохідним, а на бразильський нога туриста практично не ступає, бо острів кишить отруйними зміями. На нашому Зміїному немає змій. Зовсім. Вужі, яких приносить із Дунаю, тут не приживаються. Навколо острова існує і кілька інших міфів, які розвіюються після візиту на цей клаптик суші.

Цензор.НЕТ пропонує замальовку про життя найзагадковішої і найбільш недооціненої точки на карті України.

Отже, найвищий і, як кажуть, найсправжнісінький острів у Чорному морі. А також, ймовірно, найчистіший куточок нашої країни.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 01

ІСТОРІЯ

Відомий він з античних часів як острів Левка (буквально "Білий"). Про нього писали Геродот, Овідій і Страбон. Для греків це була священна земля. Тут, за одним із переказів, морська богиня Фетіда поховала свого сина - героя Ахілла. Греки вірили, що, крім самого Ахілла і його дружини Іфігенії, тут знаходили спокій душі блаженних. На найвищій точці острова стояв храм на честь героя, в якому постійно жили лише кілька жерців.

Грецькі колонізатори і торговці часто причалювали до берега, щоб принести жертву в храмі Ахілла. Їх не лякали круті скелі і масивні вири.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 02

А що греки бачили далі, за островом? Далі в їхньому розумінні світу лежав вхід у Царство мертвих. Чорне море, в якому через сірководень нижче 150 метрів не може існувати ніщо живе, якнайкраще підходить для цієї ролі. Мало того, на чорноморському дні в прибережних районах на глибині від 100 до 200 метрів, є безліч грязьових і газових вулканів.

Перебуваючи в складі Римської імперії, Левка мав не лише священне, але і стратегічне значення. Римляни перетворили острів на свій форпост. Після падіння античного світу острів пережив панування різних країн: від Візантії - до Османської імперії, у якої його відвоювала імперія Російська. На той момент острів давно мав назву Фідонісі, подарувавши ім'я одній із небагатьох перемог, які здобував чорноморський флот.

Під час російського панування був зроблений перший крок до сучасного вигляду острова, але і перший привід посумувати про втрату грандіозної історичної спадщини. На фундаменті храму Ахілла і частково з його матеріалів у 1830-х був споруджений маяк. Він і сьогодні чудово виконує свої функції, але від храму не залишилося і сліду. Можна уявити, як він вражав величчю на найвищій точці острова, а значить, і Чорного моря.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 03

Зміїний. Гравюра 1896 року.

Далі островом володіла Румунія, після Другої світової війни - Радянський Союз. Весь цей час на острові на постійній основі базувалися військові.

ОСТРІВ СЬОГОДНІ

І нарешті Україна. У 2002-му Зміїний було демілітаризовано. Наступного року був розроблений генеральний план розвитку острова. Згідно з ним тут мали облаштувати готель, а також господарську та адміністративну частину з усією необхідною інфраструктурою. Пік реалізації плану припав на час судової тяганини з Румунією за шельф Зміїного. Тоді провели кардинальну реконструкцію маяка і прикордонного пункту.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 04

Маяк виконує свою функцію і сьогодні. Теплої пори року він енергетично автономний - завдяки сонячним батареям.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 05

Автентичні кручені сходи після реконструкції мають чудовий вигляд.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 06

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 07

На згадку про закладення маяка збереглася табличка.

Зараз прикордонна "застава" на Зміїному вважається однією з найкращих в Україні.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 08

Під час глобальних робіт була встановлена ​​вишка мобільного зв'язку ("Київстар"). Тоді ж спорудили блок для туристів - невелику турбазу, музей, доріжки, ліхтарі, альтанки тощо. Для адміністративного позначення нового поселення вирішили взяти історичну назву, але вже на новий лад - так на карті з'явилося село Біле (підпорядковане міськраді Вилкового).

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 09

З первинного плану реалізували десь половину. Після винесення рішення суду в спорі з Румунією фінансування проекту практично припинилося. Нереалізованими залишилися плани з облаштування сучасної каналізації, забезпечення водою, розвитку туристичних об'єктів. Тому сьогодні поруч з готовими готельчиками пустують недобудовані корпуси. Насос, який потенційно мав качати прісну воду, не функціонує.

А стіни музею без опалення не витримують постійної вологи.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 10

За музеєм два вертолітні майданчики - основний і запасний.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 11

Скам'янілі стародавні молюски в музеї.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 12

Залишилася невирішеною і проблема енергоефективності острова. Тут, де постійно віють вітри, здавалося б все підказує, що кращого місця для встановлення вітрової станції годі й шукати. Це й передбачав початковий проект. Вітрова станція повинна була з головою покрити всі потреби острова в разі введення в експлуатацію всіх запланованих об'єктів (подейкували навіть про сміттєпереробний завод). У 2009 році була встановлена ​​основа. Але роботи гальмувалися, а в 2012-му шторм зруйнував причал, яким мали доставлятися лопаті. Так і стоїть цей "кол" - як символ невирішеності проблем Зміїного.

Маяк і портове управління використовують сонячні батареї (добре, що сонця тут теж доволі). Для решти - сюди щороку завозять десятки тонн дизельного палива, що набагато дорожче порівняно із завершенням робіт зі встановлення "вітряка".

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 13

Основа для вітрової станції.

Сьогодні цивільна частина острова підтримується за рахунок обласного бюджету Одещини.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 14

Краєвид  з маяка. Туристична частина острова розташована на "голові". Ліворуч - головний причал, праворуч - малий, зруйнований штормом в 2012-му. Вчені говорять, що перешийок поступово розмивається. Якщо його не зміцнювати, колись Зміїний розділиться надвоє.

Через війну з РФ, і як наслідок, напружену ситуацію в Чорному морі оборону острова посилено. Також тут постійно працюють наукові експедиції. Однак туристична галузь залишається стратегічно важливою для Зміїного - як гарантія і демонстрація того, що Україна використовує острів на повну.

ТУРИЗМ

Те, що поїздка на Зміїний не для пестунів, організатори попереджають заздалегідь. По-перше, про те, чи відбудеться рейс на острів, інформують останньої миті. У разі занадто великої висоти хвиль пасажирський корабель просто не випустять у море. По-друге, у зв'язку з нинішньою неспокійною геополітичною ситуацією вихід у море може бути перекритий. Обидва варіанти трапляються не часто, але все ж до них потрібно бути готовими. І нарешті, по-третє - власне сама поїздка. Шлях пролягає близько години по дельті Дунаю, потім - близько 3,5 годин по морю.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 15

Рукава Дунаю перед впаданням у море.

І ось тут недосвідчений мандрівник має шанс виявити, що морська хвороба існує. Це в тому випадку, якщо хвилі будуть вище за метр (не кажучи про зворотну дорогу, коли погоду важко передбачити). Однак водна бірюза, неймовірні небесні візерунки, дельфіни, які підпливають до корабля, і дух морських пригод залишиться в пам'яті надовго.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 16

Як і хвилювання від споглядання острова, який поступово наближається.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 17
Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 18

Кажуть, що після демілітаризації Зміїний був практично чорним, покритим кіптявою - через неакуратне використання палива пунктом радянської ППО, який тут базувався. КП "Острівне" практично заново відновлювало ґрунт (буру глину) і місцеву екосистему.

Багато туристів очікують опинитися в одному з небагатьох місць, де немає комарів. Але їхні мрії розвіюються першого ж вечора. Степові трави тут досить високі, і місця для життя комах вистачає.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 19

До того ж, загальновідомий факт, що на Зміїному не ростуть дерева, більше не актуальний. Доглядачам острова неймовірними зусиллями вдалося виростити невеликі акації.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 20

Вони прижилися біля будівель, які хоч якось захищають їх від морського вітру, що приносить солону піну.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 21

Біля дороги колодязь. Його наповнюють водою з Дунаю, потім знезаражуючи її.

А в саду біля прикордонного пункту і маяка, які огороджені від моря стінами, ростуть яблуня, вишня, виноград і навіть гібіскус.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 22

Вдалося також виростити кілька кактусів-опунцій.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 23

На Зміїному кілька пляжів. Половина з них вельми екстремальні, але від цього вони ще чарівніші.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 24

На найкрутіших, проте, не рекомендують купатися.

"Найлегший" - Дамський пляж. На березі тут галька. Дно рівномірно вкрите обточеним водою камінням, що робить заходження у воду доволі незручним, проте не таким екстремальним, як на сусідніх спусках.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 25

Свою назву пляж отримав через те, що його свого часу облюбували дружини радянських військових. З висоти дивитися на заходження у воду тодішніх дамочок на цьому низькому пляжі, ймовірно, було доволі мило.

Туристи найбільше полюбляють Золотий пляж. Він більш дикий, але дно тут зручніше в плані купання.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 26

Тут не доведеться болісно заходити у воду по камінню, бо з великих брил можна відразу зануритися в морську прохолоду. До того ж дно під ногами відчувається, тож це місце доволі безпечне.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 27

Розломи скель своїм неймовірним кольором дають знати про підвищений вміст заліза у складі породи. У різний час доби вони грають по-різному.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 28

Але туристи облюбували Золотий пляж не тільки через зручність і красу. У його скелях і каменях вельми комфортно збирати мідії і рапани. Цієї живності багато по всіх схилах острова, але саме тут їх просто безліч, а збирати комфортно завдяки доступності і швидкому переходу до глибини.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 29

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 30

Їсти мідії і рапани можна сирими просто на місці. Обов'язкові умови вживання молюсків у сирому вигляді - чистісінька вода і справжнісінька тобі перша свіжість. Тут все під носом - найчистіша вода і мідія, яка хвилину тому ще нишком липнула до каменя під брилою води. Організатори туру досить швидко навчать вас, як правильно відкривати мідії і рапани ножем. А також забезпечать лимоном. А якщо ви все ж таки віддаєте перевагу приготованим на вогні молюскам, на острові є кухня і гриль.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 31

Яскрава черепашка рапани прикрита маленькими "дверима".

А ось за крабами все ж радять вирушати на Дамський пляж, і природно, краще за ними полювати вночі з ліхтариком. Правда, більшість все ж вважає за краще відпускати оканів з клешнями назад у море.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 32

Крім дикої живності, на острові вистачає домашніх вихованців. Кішки і собаки охороняють птицю. Раніше на острові навіть вирощували свиней. Домашні тварини відіграють вирішальну роль для тих, хто залишається на острові зимувати на довгі місяці, коли судноплавство припиняється.

Туристам пропонують жити в номерах економ-класу (зі зручностями на вулиці). Однак у кімнатах є холодильники, що є певним бонусом. Також є великий майданчик, де зручно стати з наметом.

Для трапези споруджені великі альтанки на самому краю. Сніданок з видом на величезну сонячну доріжку в порожньому морі - незабутній. А в обід, попри спеку, вітер продуває альтанку. Увечері ж вас оточує темна безодня ... а ви в атмосфері романтики вперше в житті пробуєте котлети з рапан.

Зустрічати або проводжати сонце можна на лавочках.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 33

Ось так. Світанок без жодного корабля на горизонті.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 34

Хіба що птахи розбавлять пейзаж.

Стародавній маяк, гори мідій і найчистіше в Україні море: життя острова Зміїного 35

Загалом, схоже, що українці поки не усвідомили, який скарб тримають у руках. Це розумієш тільки після візиту на цей суворо-красивий острів. Не використаний на повну потужність туристичний потенціал (нагадаю, за переказами, це земля перед входом у царство Аїда). Наукові роботи також могли би бути ефективнішими. Що вже говорити про господарські рішення, які підказує сама природа. Навіть якщо зараз роботи гальмуються агресією РФ, поїздка на Зміїний спонукає до роздумів.

Фото: Ольга Скороход.

Источник: https://censor.net.ua/ua/p3086337
 Топ коментарі
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору