EN|RU|UK
 Події, Фоторепортаж
  22666  52

 Згорів найдавніший бароковий палац Лівобережної України. ФОТО

У понеділок 16 квітня згорів пам'ятник архітектури національного значення - палац Шидловських у селищі Старий Мерчик у Харківській області. Цей палацовий комплекс був найдавнішим і найцікавішим з погляду архітектури на Лівобережній Україні.

Як повідомляє Цензор.НЕТ, про це в блозі на "Історичній правді" пише краєзнавець і журналіст Андрій Парамонов.

Парамонов зазначає, що пожежники Валківського районного підрозділу ДСНС прибули для гасіння пожежі в Старий Мерчик о 22:00 15 квітня. За іншими джерелами, перші розрахунки пожежників з'явилися лише о 5:00 16 квітня. За інформацією ДСНС, повідомлення про подію надійшло в 00:01 16 квітня.

Згорів найдавніший бароковий палац Лівобережної України 01

За словами Парамонова, пожежа почалася через підпал. Пожежа почалася в правому крилі палацу, на другому поверсі, де не було частини даху. Частина балок прогоріла і обвалилася тут швидше. Вогонь поширився в інші частини будівлі. Вдень 16 квітня обвалився дах у центральній частині палацу, а о 16:00 - і лівого крила.

Згорів найдавніший бароковий палац Лівобережної України 02

Пожежники гасили пожежу одним розрахунком, час від часу від’їжджаючи по воду, запевняє Парамонов. "Чому не залучили пожежні команди Харкова? Чому ніхто не керував гасінням пожежі? Як реагував на пожежу власник - Управління архітектури Харківської облдержадміністрації?" - ставить питання краєзнавець.

ДСНС пояснює, що складність у ліквідації цієї пожежі полягала в досить тривалому часі вільного горіння (пожежу помітили не відразу), значному розповсюдженні вогню і конструктивних особливостях об'єкта:

"Перекриття і перегородки в будівлі були дерев'яними, покрівля виконана з металевих листів по дерев'яних конструкціях, сходові марші також дерев'яні. Тому по цих займистих конструкціях вогонь поширювався дуже швидко. Крім того, там не було ні внутрішнього, ні зовнішнього протипожежного водопроводу".

Згорів найдавніший бароковий палац Лівобережної України 03

На ранок 17 квітня залишилися обгорілі стіни палацу.

"Говорити про те, як добре вони збереглися, рано. Ми не знаємо, наскільки постраждала від вогню цегляна кладка. Але вже зараз ясно: у Старому Мерчику сталася катастрофа. На відновлення палацу в бюджеті немає ні копійки. Залучити інвесторів - марна справа. Навколо - огидне запустіння. Балки палацу були зроблені із 300-літніх дубів, яких сьогодні в Україні немає. Палац повністю вигорів, обсипалася барокова ліпнина кабінету-музею Духовського, постраждали і деталі фасаду. Це перший крок до того, що місцеві мешканці розберуть палац у Старому Мерчику на цеглу", - констатував Парамонов.

Палац, службові будівлі і парковий ансамбль збудував у XVIII столітті Слобідсько-Українська віце-губернатор, дійсний статський радник Григорій Шидловський. Цю унікальну садибу вважали єдиною в регіоні, побудованою в стилі французького класицизму, або як його тоді називали "Луї XVI".

Згорів найдавніший бароковий палац Лівобережної України 04

У другій половині XIX століття садибою володів інженер Євген Духовський. У радянські часи в колишній садибі розміщувався Харківський ветеринарний технікум. У 1990-х технікум закрили. Палац почав руйнуватися. Садово-парковий ансамбль занепав. Спроба законсервувати об'єкт у 2007 році провалилася. Грошей не вистачило навіть на те, щоб повністю накрити палац новим дахом.

У Фейсбуці під повідомленням про пожежу в садибі користувачі інформують, що 10 років тому до України приїжджав нащадок Шидловських із Франції та цікавився, як можна повернути собі родинний маєток.

Згорів найдавніший бароковий палац Лівобережної України 05

"Між тим палац у Старому Мерчику міг би слугувати для харків'ян чудовим місцем відпочинку. Він розташовується лише на відстані, яку автомобіль долає за півгодини, а електричка - за годину. У палаці можна було організувати картинну галерею, музей, концертний зал. У службових прибудовах - готель і ресторан. Парк міг би прийняти для відпочинку сотні відвідувачів. Але господаря для цього скарбу не знайшлося", - підсумував Парамонов.

Згорів найдавніший бароковий палац Лівобережної України 06
Згорів найдавніший бароковий палац Лівобережної України 07

Источник: https://censor.net.ua/ua/p3061711
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору