EN|RU|UK
 Фоторепортаж
  9427  21

 Вкрай імовірно, що в сирійській Думі було застосовано хімічну зброю, - експерти Bellingcat. ФОТОрепортаж+ВІДЕО

Міжнародна експертно-журналістська група Bellingcat, проаналізувавши відео і фотоматеріали з Сирії, дійшла висновку, що застосування хімічної зброї в Думі (Східна Гута) є "вкрай імовірним".

Як повідомляє Цензор.НЕТ із посиланням на Newsru.com, фахівці припустили, що на житловий будинок у місті було скинуто газовий балон, наповнений хлором.

Експерти встановили, що великий балон зі скрапленим газом того ж типу, що застосовувався і в попередніх атаках з повітря, з огляду на візуальні матеріали, був помічений у верхній частині будівлі в Думі, в якій задокументовано безліч загиблих.

З посиланням на відкриті джерела фахівці Bellingcat зазначають, що загальна кількість загиблих унаслідок атаки - 34 особи. Із них 23 тіла були виявлені на першому поверсі житлового будинку, 10 - на другому поверсі та одне - на сходовому майданчику між другим і третім поверхами.

"Авіаспоттери повідомили про два вертольоти Мі-8, що прямували на південний захід з боку авіабази Думейр у напрямку Думи за 30 хвилин до хімічної атаки. Незабаром після атаки над Думою спостерігалися два вертольоти Мі-8", - йдеться в публікації міжнародної експертно-журналістської групи.

Вкрай імовірно, що в сирійській Думі було застосовано хімічну зброю, - експерти Bellingcat 01

При цьому фахівці наголошують, що раніше сирійська влада вже вдавалася до подібного способу, коли використовували вертольоти Мі-8 для скидання балонів із хлором на райони, підконтрольні опозиції.

Після атаки залишки двох жовтих циліндрів зі скрапленим газом були зняті на фото і відео. Один балон з газом було знято на даху будівлі, де задокументовано безліч загиблих. Другий балон з газом також знято на відео в поки не встановленому місці:

Модифікації показаного вище балона особливо цікаві, оскільки відповідають модифікаціям інших газових балонів, які застосовувалися під час інших імовірних авіаударів із застосуванням хлору. Дуже схожі модифікації видно на відео, знятому в серпні 2017 року в Хан ель-Ассалі:

Жовті газові балони того ж типу із зовнішніми модифікаціями і без них виявлено на місці імовірних авіаударів із застосуванням хлору з 2014 року. Вони неодноразово використовувалися під час облоги Алеппо:

 Вкрай імовірно, що в сирійській Думі було застосовано хімічну зброю, - експерти Bellingcat 02

Інфографіка Human Rights Watch з кадрами жовтих газових балонів, які неодноразово використовувалися наприкінці 2016 року під час атак по Алеппо

Остання за часом атака, де було задокументовано застосування жовтих газових балонів під час авіаудару із застосуванням хлору, - атака на Саракеб 4 лютого 2018 року, де було сфотографовано два циліндри, знайдені на місці атаки:

Вкрай імовірно, що в сирійській Думі було застосовано хімічну зброю, - експерти Bellingcat 03

Два газові циліндри, застосовані в ході атаки на Саракеб. Джерело: Сирійська мережа за права людини

ОЗХЗ також розслідувала деякі атаки, де під час авіаударів застосовувалися жовті газові балони, підтвердивши, що їх скидали з вертольотів. "Авіаспостерігачі мережі Senry Syria повідомили про два вертольоти Мі-8, що прямували на південний захід з боку авіабази Думейр на північний схід від Дамаска в напрямку Думи за 30 хвилин до хімічної атаки. Незабаром після атаки над Думою спостерігалися два вертольоти Мі-8. Транспортні вертольоти Мі-8 пов'язували і з попередніми авіаударами із застосуванням хлору", - йдеться в розслідуванні.

Водночас у Bellingcat поставили під сумніви достовірність повідомлень про застосування в Думі зарину. Фахівці вважають малоймовірним, що рідка отрута була всередині балонів для скрапленого газу.

"Що стосується заяв про застосування зарину, слід відповісти, що жовті газові балони не мають стосунку до зарину. Оскільки зарин - це рідина, малоймовірно, щоб для доставки зарину використовувався балон для скрапленого газу. Повідомлення про застосування зарину можуть пояснюватися тяжкістю симптомів, застосуванням незадокументованого боєприпасу або застосуванням іншої отруйної речовини, симптоми впливу якої можна переплутати з наслідками застосування зарину", - додали експерти.

Раніше американські ЗМІ повідомили про те, що в розпорядженні США опинилися зразки крові і сечі, взяті у постраждалих під час імовірної хіматаки в Думі. У цих аналізах виявили хлор і нервово-паралітичну отруйну речовину.

Про хімічну атаку в контрольованому угрупованням "Джейш аль-Іслам" сирійському місті Дума, розташованому в Східній Гуті, за 10 км від Дамаска, повідомили 7 квітня відразу кілька неурядових організацій, зокрема сирійська гуманітарна організація "Білі каски".

"Унаслідок атаки задихнулися 70 осіб, ще кілька сотень перебувають у критичному стані", - заявив глава "Білих касок" Раїд ас-Салех. За його версією, бомбу з нервово-паралітичним газом зарин скинув вертоліт сирійських ВПС. У низці інших повідомлень також ішлося про застосування бомби з хлором. Неурядові організації, що підтримують сирійську опозицію, розмістили в Мережі шокуючі фото- та відеоматеріали з місця трагедії.

Вкрай імовірно, що в сирійській Думі було застосовано хімічну зброю, - експерти Bellingcat 04

Згідно з повідомленнями моніторингової групи "Сирійська мережа за права людини", 7 квітня відбулося не менше двох різних атак із застосуванням хімічної зброї: одна о 16:00 в районі пекарні Са'да на вулиці Омара бін аль-Хаттаба, унаслідок якої постраждали 15 осіб, і інша атака близько 19:30 у районі площі еш-Шухада в районі Ну'ман, унаслідок якої загинули 55 та постраждали 860 осіб.

Центр документування порушень також повідомив про дві хімічні атаки 7 квітня 2018 р. Як і в повідомленнях "Сирійської мережі за права людини", перша атака, як повідомляється, сталася о 16:00 у районі пекарні Са'да. За повідомленням Центру, свідки заявили про застосування хлору. Центр також повідомив про другу атаку о 19:30 у районі площі еш-Шухада і навів такі заяви свідків про симптоми.

Вкрай імовірно, що в сирійській Думі було застосовано хімічну зброю, - експерти Bellingcat 05

Доктор Джамаль Рафіє (ім'я змінено) повідомив Центру, що симптоми, які він спостерігав у пацієнтів, "не схожі на симптоми застосування хлору. Хлор сам по собі не може викликати такі симптоми, оскільки, хоча він і викликає задуху, він не впливає на нервову систему. Спостерігалися симптоми, відповідні фосфорорганічним сполукам категорії зарину. Однак на місці атаки також відчувався запах хлору".

Доктор Мохаммед Куттуб із Сирійсько-американського медичного товариства (SAMS) повідомив Центру, що його колеги у Східній Гуті спостерігали у постраждалих різні симптоми, зокрема: "точкові зіниці, уповільнення серцебиття і дихання, рясні виділення піни з рота і носа, а в деяких випадках - опіки рогівки очей".

Центр також опублікував таку інфографіку із зазначенням місць атак:

Вкрай імовірно, що в сирійській Думі було застосовано хімічну зброю, - експерти Bellingcat 06

Карта атак у Думі 7 квітня 2018 р. від Центру документування порушень

Сирійська громадянська оборона, також відома як "Білі каски", повідомила, що внаслідок хімічної атаки о 19:45 7 квітня загинули понад 43 особи та ще понад 500 людей постраждали. Вони повідомили, що у загиблих жертв спостерігалися ознаки ціанозу (синюшність шкірних покривів), рясне виділення піни з рота та опіки рогівки очей. Повідомлялося, що в шести осіб, які вижили, спостерігалося звуження зіниць і судоми. У повідомленні підсумовано, що постраждалі зазнали впливу "токсичних хімічних речовин, найімовірніше, фосфорорганічних сполук".

Вкрай імовірно, що в сирійській Думі було застосовано хімічну зброю, - експерти Bellingcat 07

Источник: https://censor.net.ua/ua/p3061070
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору