EN|RU|UK
 Політика України
  22957  63

 Виснажливі тренування, "кач" посеред ночі, 4 години на сон і кілька хвилин на прийом їжі: як проходить підготовка бійців ССО. ФОТО

Подати заявку на відбір у Сили спеціальних операцій може лише військовослужбовець, незалежно від звання і роду військ. Під час селекції перевіряють лідерські навички, вміння працювати в команді, стресостійкість.

Про це повідомляє Цензор.НЕТ із посиланням на Експрес.

"На коліна, праву ногу підняли! Готові? Двадцять дев'ять!" - кричить до групи інструктор. "Двадцять дев'ять!" - з надривом у голосі одночасно відповідають військові в стійці і піднімають ногу. "Відставити. Спочатку. Будемо робити доти, поки не зроблять всі".

Хлопці відтискаються, присідають, бігають. У кожного з чола стікають струмки поту, м'язи тверді як сталь. Це елітний рід військ Збройних Сил України - Сил спеціальних операцій - ССО. Такою є підготовка українського спецназу в навчальному центрі, що на Житомирщині. Тут готують найвитриваліших, найсильніших, найвідважніших солдатів.

Сьогодні у претендентів так званий чорний четвер. На вулиці - мороз, а бійці тут із 4-ї ранку. Кандидати в ССО витримують інтенсивне фізичне навантаження вже восьму (!) годину поспіль. "Сили спеціальних операцій - окремий вид сил ЗСУ. Боєць ССО - це одночасно десантник, розвідник і спецназівець, - каже 32-річний Олег, начальник курсу. - Тому робимо акцент на фізичній підготовці. Спецназівці виконують одні з найскладніших і найвідповідальніших операцій. наприклад, рейди в тил ворога, ведуть підпільну роботу за лінією фронту, створюють агентурні мережі, організують пошук і евакуацію полонених або заручників, медичну допомогу".

Виснажливі тренування, кач посеред ночі, 4 години на сон і кілька хвилин на прийом їжі: як проходить підготовка бійців ССО 01

Подати заявку на відбір в Сили спеціальних операцій може лише військовослужбовець, незалежно від звання і роду військ. Під час селекції перевіряють лідерські навички, вміння працювати в команді, стресостійкість. Із першого дня у всіх забирають телефони. Заборонено не лише дзвонити чи писати рідним, а й взагалі контактувати із зовнішнім світом. Звертатися можна лише за порядковим номером, який нашитий на правому рукаві.

Полігон навчального центру Сил спеціальних операцій - один із найсучасніших в Україні. Тут є польовий тир із рухомими цілями для стрільби з різних видів зброї. На щоглі піднімається червоний прапорець. Це означає, що зараз проводитиметься стрільба. Кандидати по одному підходить до інструктора, беруть у руки РПГ (ручний протитанковий гранатомет). Ціляться в танк. Поруч помічаю підвішений (незафіксований) корпус вертольота - це для відпрацювання навичок стрільби з рухомої платформи. Трохи далі - скалодром, стіна з камінням для розвитку навичок скелелазіння. За кілька сотень метрів побудовано імітаційне містечко - макети справжніх будівель. На них відпрацьовують практичні завдання - захоплення або звільнення заручників. Неподалік - смуга розвідника. Її проходять на час.

"За три тижні селекції в середньому 60 - 70% кандидатів відсіюється. За час існування ССО це вже шоста селекція. Під час першої відсіялися аж 90% претендентів, - розповідає Олексій Нікіфоров, прес-офіцер Командування Сил спеціальних операцій. - Ті, хто залишився, стають курсантами. Їх поселяють у дещо кращі умови, ніж спочатку, проте щоденне фізичне навантаження залишається таким самим. Курс загартовування триває півроку. За цей час кожен набуває спеціалізацію. Їх п'ять - фахівці з озброєння, управління, інженерних справ, військової медицини і зв'язку. Схильність до тієї чи іншої спеціальності визначають за допомогою тестів і на підставі спостережень інструкторів".

До речі, інструктори, які проводять селекцію, - бійці, які теж раніше її пройшли. А ось перший відбір у ССО проводили американці. Зараз на полігоні теж чути англійську. Воно й не дивно - американські військові приїжджають сюди, щоб контролювати підготовку бійців ССО, яку проводять за зразком їхніх Special Forces і нормативів НАТО. Витримують не всі. Раптом серед криків інструкторів на плацу чути дзвін. "Це хтось вирішив залишити курс, - пояснює Олег, начальник курсу. - Щоб добровільно залишити селекцію, кандидат дзвонить і прикріплює свій порядковий номер на спеціальну дошку поруч. Дзвін - ознака психологічної неготовності, слабкої волі і поразки перед самим собою"... За три години перебування на полігоні такий дзвін ми почули чотири рази.

Виснажливі тренування, кач посеред ночі, 4 години на сон і кілька хвилин на прийом їжі: як проходить підготовка бійців ССО 02

Олег додає, що сьогодні відбір залишили вже десятеро. А це тільки четвертий день селекції! "Дехто залишає курс через недостатню фізичну підготовку. Адже кандидати щодня здають нормативи, за які отримують бали. Якщо не можеш здати норматив, інструктор відраховує, - пояснює начальник курсу. - Селекцію проходить той, хто набере потрібний мінімум. Часто дають про себе знати давні травми або з'являються нові. А використання медпрепаратів, окрім призначених для зовнішнього застосування, - заборонено. Однак справді мотивованих це не зупиняє. Наприклад, один воїн тиждень терпів розтягнення зв'язок колінного суглоба, хоча у нього "набігла" шишка розміром як друге коліно. Водночас є й такі, що залишають селекцію через мозіль".

Тих, хто із власної волі залишає відбір, відразу ізолюють - поселяють в окремий намет. Їм заборонено спілкуватися з кандидатами. Хтось мовчки складає речі, хтось сидить з опущеною головою. Визнати свою поразку - непросто. Олексій з Вінницької області залишив селекцію на другий день. "Позначилася стара недолікована травма, - сумно каже хлопець. - Але планую рік тренуватися самостійно і знову повернутися сюди. Хочу пройти це випробування і довести собі, що я можу". "А мені важкувато, - щиро каже 30-річний Василь. - Було цікаво, що таке Сили спеціальних операцій, вирішив спробувати. Але це виявилося набагато важче за військову службу. Взяти хоча б те, що першої ночі ми взагалі не спали, другої - лише годину. Загалом на сон виділяють до чотирьох годин. У будь-який час інструктори можуть розбудити і почати "кач" - дати наказ виконувати фізичні вправи. Тобто за дві хвилини ти маєш прокинутися, вибігти на вулицю і почати робити фізичні вправи. Найважча вправа - "черв'ячок", коли треба закласти руки за спину і повзти. Часто по кілька кілометрів. Форма навіть не встигає висохнути, доводиться звикати до вологих речей".

Виснажливі тренування, кач посеред ночі, 4 години на сон і кілька хвилин на прийом їжі: як проходить підготовка бійців ССО 03

До речі, в наметах лише трохи тепліше, ніж на вулиці. Це теж особливість відбору - адже під час виконання спецзавдань бійці мають бути пристосовані до сну в будь-яких погодних умовах. Заняття проводять теж незалежно від погоди, чи то сніг, чи то град, а чи спека.

"Під час відбору у людини можуть проявитися всілякі фобії. Дехто може не підозрювати про свою клаустрофобію або боязнь залишатися наодинці, - розповідає начальник курсу. - Тому проводимо вправу на вміння долати страх. Зав'язуємо кандидатам очі і наказуємо стрибати у воду. Деякі в такій стресовій ситуації не можуть взяти себе в руки. А навіщо в спецназі боєць, який піддається паніці?"

Цікаво, що поки жодна дівчина не пройшла селекції. У цьому відборі їх було дві.

Через таку посилену фізичну підготовку бійцям Сил спеціальних операцій потрібне збалансоване харчування. ССО одні з перших перейшли на так звану каталогову систему харчування. На щоденну суму начальник продовольчого забезпечення замовляє страви зі спеціального каталогу. Їх привозять у термобоксах. Окремої будівлі їдальні тут нема. Однак на території полігону є лінія розігріву і роздачі. Сніданок - о 7 ранку. Обід - о 13-й. Сьогодні це гороховий суп з грінками, на вибір - картопля по-селянськи чи ячмінна каша, котлета або м'ясо по-французьки, компот із сухофруктів, желе і фрукти. Вечеря - о 18.30. Щоправда, на прийом їжі у військових є лише кілька хвилин ...

"З ініціативи Центру супроводу розвитку Збройних сил України часто проводимо тижні національних кухонь світу. Наприклад, місяць тому був тиждень італійської кухні, - розповідає Анатолій, начальник продовольчого забезпечення навчального центру. - Бійці ласували пастою з соусом болоньєз і піцою. Наступного разу готуємося провести тиждень грузинської кухні".

Складаючи меню, найбільше звертають уваги на калорійність страв. Адже з такими навантаженнями бійцям треба майже 5000 кілокалорій на добу. Крім того, під час польових виходів бійцям видають сухпайок нового зразка. У комплекті, окрім їжі, є пакет зі спеціальним порошком. Якщо розчинити його у воді, за кілька хвилин рідина нагрівається до температури кипіння. Це дає можливість підігріти їжу в польових умовах. Ціна цього комплекту сухого пайка - приблизно 180 гривень, важить майже 2 кілограми. Такий поки є тільки в ССО. До речі, зарплата бійців ССО на дві-чотири тисячі гривень більша, ніж у військовослужбовців інших родів військ.

Источник: https://censor.net.ua/ua/p3060543
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору