EN|RU|UK
 Події, За кордоном
  25109  53

 Російська влада через два місяці визнала "екстремально високий" рівень радіації на Південному Уралі. Хмара дісталася до Європи

радиация

Росгідромет опублікував бюлетень про радіаційну обстановку на території Росії у вересні 2017 року, згідно з яким найбільша концентрація радіонукліда рутенію-106 (Ru-106) все-таки спостерігалася в Челябінській області - в 100-км зоні ПО "Маяк".

Як повідомляє Цензор.НЕТ із посиланням на Znak.com, забруднення лабораторних проб характеризується як "екстремально високе" і "високе". Про те, що в Росії стався викид Ru-106, раніше повідомляли європейські вчені. Радіоактивна хмара дійшло до Франції. Але "Росатом" назвав безпідставними висновки про те, що джерелом радіації стало його підприємство. Тепер "Грінпіс" готує заяву в прокуратуру ...

"У звіті Росгідромету за вересень зазначено, що найбільш значні концентрації рутенію-106 виявлені в населених пунктах поблизу комбінату "Маяк"(підприємства, де ведеться переробка відпрацьованого ядерного палива)", - йдеться в повідомленні "Грінпісу".

У самому бюлетені дійсно вказано, що підвищення концентрації рутенію було зафіксовано в 100-км зоні в ПО "Маяк". "З пунктів спостереження, в яких були зареєстровані короткочасні підвищені значення об'ємної активності і випадінь, пунктах Ібрагімово (Аргаяш) Новогірний, Худайбердинськ, Метліно розташовані в 100-км зоні ПО "Маяк" і ПЗРВ Челябінське відділення філії "Уральський територіальний округ "ФГУП "РосРАО"", - йдеться в документі. Також за даними мережевих лабораторій рутеній був виявлений у пунктах Уфа-Дема і Бугульма.

Крім того, в кінці вересня і на початку жовтня виникли умови для активного перенесення повітряних мас і забруднювальних речовин із території Південного Уралу до Європи, йдеться на сайті "Росгідромету". "Метеорологічна обстановка на Південному Уралі і центральній частині ЕТР у період з 25 вересня по 6 жовтня визначалася великим антициклоном із центром у районі Білого моря, який практично стикався з антициклоном в центральній частині Західного Сибіру.

В результаті цього в південній частині Західного Сибіру, на Південному Уралі, в Прикаспійській низовині і Передкавказзі виникли умови для активного східного перенесення повітряних мас і забруднювальних речовин із території Південного Уралу і Південного Сибіру в район Середземномор'я і, потім, на північ Європи", - йдеться на сайті "Росгідромету".

"Грінпіс" уточнює, що раніше відомство заперечувало таку можливість.

Також на сайті "Росгідромету" уточнюється, що з 25 вересня до 1 жовтня перевищення сумарної бета-активності в пробах радіоактивних аерозолів і випадінь фіксували всі пости, розташовані на Південному Уралі. 26-27 вересня продукти розпаду Ru-106 зафіксовані в Татарстані, а 27-28 вересня високе забруднення проб аерозолів і випадінь - у Волгограді і Ростові-на-Дону. З 29 вересня по 3 жовтня Ru-106 фіксують всі європейські країни, починаючи з Італії і далі на північ Європи. 2-6 жовтня Ru-106 виявлено в пробах аерозолів у Санкт-Петербурзі ...

"Грінпіс" робить акцент на припущення французького інституту IRSN, згідно з яким могло бути викинуто від 100 до 300 терабекерелів активності. Для порівняння, дозволений річний викид комбінату "Маяк" рутенію-106 в сумі з його дочірнім ізотопом родієм-106 у 10 тис. разів менше, ніж 300 терабекерелів. У разі такої аварії, за оцінками IRSN, потрібно захистити людей у радіусі кількох кілометрів від місця викиду.

"Навіть з урахуванням того, що спостережувана концентрація над Європою мала, впливу зазнали десятки мільйонів людей, і у когось із них обов'язково будуть проблеми зі здоров'ям", - зазначає організація.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n463474
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору