EN|RU|UK
 За кордоном
  1829  10

 ЄСПЛ розгляне скарги на блокування російських опозиційних сайтів у РФ

еспч

Європейський суд із прав людини розгляне скарги таких опозиційних ресурсів як "Каспаров.ру", "Грани.ру" та "ЕЖ.ру". Влада РФ має відповісти на низку запитань про законодавство в області інтернету.

Про це в повідомляє видання "Комерсант", посилаючись на юриста проекту "Роскомсвобода" Саркіса Дарбіняна, чий сайт також заблоковано в Росії.


"Нам всім дуже набридла практика блокувань сайтів, яка склалася останніми роками, - пояснив він. - Оскільки в російських судах неможливо добитися справедливих рішень, ми звернулися до ЄСПЛ".

При цьому Європейський суд вирішив об'єднати п'ять скарг в одну справу, вважаючи, що вони зачіпають схожу проблематику. "Ми діємо консолідовано з міжнародною "Агорою", - розповів пан Дарбінян. - І хочемо під час розгляду справи докладно розповісти ЄСПЛ, як працюють блокування в Росії, як вони порушують право на вільне поширення інформації. Зрештою, як російських громадян позбавили права знати інформацію про використання технічних засобів захисту їхнього приватного листування".

Доступ до "Каспаров.ру", "Грани.ру" та "ЕЖ.ру" був закритий Роскомнадзором в 2014 році згідно із так званим законом Лугового. Документ дає Генпрокуратурі РФ право позасудового блокування інтернет-сайтів із "закликами до масових заворушень, здійснення екстремістської діяльності та участі в несанкціонованих владою публічних акціях". У заяві представників "Каспаров.ру" йдеться, що Генпрокуратура РФ навіть не уточнила, яка саме інформація слугувала приводом для блокування. Тільки через кілька місяців у суді з'ясувалося, що Генпрокуратурі не сподобалася ілюстрація до однієї зі статей: фото листівки "із зображенням озброєної людини і текстом "Крим, прокинься!"


Редакція замінила фотографію, однак сайт залишається забороненим. Редакція "Грани.ру" теж лише в суді дізналася, що блокування було викликане новинним матеріалом "На Манежній затримано учасників зібрання на захист "болотників". А у випадку з блокуванням "ЕЖ.ру" Генпрокуратура заявила, що на сайті "періодично накопичуються" публікації про акції протесту, які, на думку відомства, є закликами до участі в подібних заходах. Наглядове відомство заявило також, що всі три сайти "тенденційно оцінюють дії учасників несанкціонованих акцій". "Для нас очевидно, що блокування було застосовано для того, щоб закрити доступ до опозиційних ЗМІ, прибрати їх із російського інформаційного поля", - говорить аналітик міжнародної правозахисної групи "Агора" Дамір Гайнутдінов (супроводжує позови "Каспаров.ру" та "Грани. ру "). Проект "Роскомсвобода" був заблокований в 2016 році на вимогу Анапского міського суду, який визнав забороненою інформацію про анонімайзери і способи обходу блокувань в інтернеті. "Ніде в законі немає заборони на поширення інформації про засоби приватності в інтернеті, - каже Саркіс Дарбінян.- Подібні блокування позбавляють громадян важливої ​​інформації".


Щодо заблокованого сайту Worldview of Russian Civilization практично нічого не відомо. Скаргу до ЄСПЛ подав його власник, житель Брянська Євген Булгаков. З матеріалів справи зрозуміло, що в 2012 році прокуратура Ростова-на-Дону зажадала заблокувати кілька сайтів, які опублікували книгу зі списку екстремістських матеріалів (назва невідома). Пан Булгаков негайно видалив цей матеріал, але сайт так і не був розблокований.

Всі заявники вважають, що обмеження доступу до сайтів незаконне і "не переслідує законну мету". ЄСПЛ підготував детальний список питань до уряду РФ про національне законодавство у сфері інтернету. Зокрема, суддів цікавить, чи є норми про блокування "досить точними і передбачуваними у своєму застосуванні" і чи "дають вони достатній ступінь захисту від свавілля". Влада країни повинна дати відповідь до 15 січня 2018 року, після чого заявники повинні надіслати до суду свої коментарі.

"ЄСПЛ вперше розглядає справи про блокування інтернет-сайтів у Росії. Ця тема раніше особливо не порушувалася, були два турецькі позови, і все, - каже Дамір Гайнутдінов. - Тому наші справи окреслять стандарти для всієї Європи". Він підкреслив, що уряди інших країн також почали приймати закони про блокування ЗМІ, тому в цьому питанні необхідно прояснити позицію ЄСПЛ якомога швидше.
Источник: https://censor.net.ua/ua/n455675
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору