EN|RU|UK
 Події
  91369  273

 Іловайська трагедія: ГПУ оприлюднила фінальні результати розслідування

иловайск

Головна військова прокуратура продовжує здійснювати досудове розслідування за фактом ведення Російською Федерацією агресивної війни проти України, що спричинило загибель людей та інші тяжкі наслідки.

Як інформує Цензор.НЕТ, про це йдеться в повідомленні прес-служби ГПУ.

Повідомляють, що у вказаному провадженні, окрім іншого, досліджено обставини Іловайської трагедії, а також причини й наслідки, за яких відбулися ці події. Для повноти слідства та фахової оцінки питань застосування і взаємодії сил і засобів, залучених до проведення АТО в Донецькій і Луганській областях, обґрунтованості ухвалення управлінських рішень під час планування і проведення бойових операцій, зокрема в серпні 2014 року в районі м. Іловайськ Донецької області, проведено дві комплексні комісійні судові військові експертизи, до яких залучено 31 досвідченого експерта й фахівця у військовій сфері.

"Зібраними доказами й експертизами встановлено, що з травня по липень 2014 року силами АТО проведено низку успішних операцій зі звільнення населених пунктів Донецької і Луганської областей від терористичних організацій "ДНР" і "ЛНР".

11 серпня 2014 року керівництво АТО видало наказ, на виконання якого командування сектору "Б" розробило план, одним із завдань якого було блокування силами ЗС України та зачистка від незаконних збройних формувань міста Іловайськ. До бойової операції залучили сили окремих добровольчих батальйонів.

Також читайте: Експертиза у справі про події під Іловайськом не відкидає можливих помилок і навіть злочинних дій із боку керівництва ЗСУ, - Луценко

Згаданий наказ і план, які були цілком обґрунтовані, передбачали взяття міста Іловайськ разом із контролем північних околиць міста Макіївка, що мало привести до встановлення контролю над шляхами постачання й у подальшому дозволяло оточити і звільнити місто Донецьк від терористів.

Зважаючи на суттєві успіхи наших військ, щоб уникнути поразки вказаних терористичних організацій у третій декаді серпня 2014 року керівництво ЗС РФ організувало пряме вторгнення регулярних російських підрозділів на територію Донецької області з одночасними артилерійськими обстрілами позицій ЗС України з Росії.

Наймасштабніше вторгнення відбулось у ніч із 23 на 24 серпня 2014 року. Сили вторгнення ЗС РФ налічували 9 батальйонно-тактичних груп: 3500 осіб; до 60 танків; до 320 БМД (БМП); до 60 гармат; до 45 мінометів; 5 ПТРК.

Задля введення в оману та подальшого віроломного вбивства українських військовослужбовців, на російській військовій техніці завчасно зняли або замаскували тактичні знаки й нанесли розпізнавальні позначки українських підрозділів, що заборонено ст. 37 Додаткового протоколу до Женевської конвенції від 12.08.1949 (Протокол I) від 08.06.1977 року", - йдеться в повідомленні.

Читайте також: "Якби Назарова відсторонили від керівництва АТО після трагедії з ІЛ-76, можливо, не було б Іловайської трагедії", - Сенченко

Зазначено, що згідно з отриманими слідством даними Служби безпеки України, розвідувальних органів та Об'єднаного штабу АТО, критичне співвідношення військових сил України в районі міста Іловайськ із підрозділами ЗС РФ і представниками терористичних організацій "ДНР", "ЛНР" становило: особовий склад - 1 до 18; танки - 1 до 11; бронетехніка - 1 до 16; артилерія - 1 до 15; "Гради" - 1 до 24.

Тим часом угруповання ЗС РФ уздовж східної ділянки державного кордону України нараховувало: 35 батальйонно-тактичних і ротно-тактичних груп; щонайменше 45100 військовослужбовців; до 160 танків; 1360 БМП (БТР); 350 одиниць артилерії; 130 одиниць реактивних систем залпового вогню; 192 бойових літаків; 137 вертольотів.

"Враховуючи реальну загрозу вторгнення вздовж усього російсько-українського кордону, Збройні Сили України фактично не мали достатньої кількості сил для збільшення контингенту військ на донецькому напрямку й одночасного забезпечення оборони інших ділянок державного кордону.

Унаслідок раптового вторгнення 24-25 серпня 2014 року регулярних підрозділів Збройних Сил РФ і їхнього маршу в напрямку міста Іловайськ батальйони МВС України "Дніпро-1", "Миротворець", "Світязь", "Херсон", "Івано-Франківськ", Нацгвардії "Донбас" і сили сектору "Б" потрапили в оточення сил ворога, які значно переважали за чисельністю.

Враховуючи критичність ситуації, командування сил АТО визначило основним завданням збереження життя українських воїнів. З цією метою розпочали переговори між керівником АТО В. Муженком і представниками ГШ ЗС РФ (заступником начальника ГШ ЗС РФ М. Богдановським), а також на рівні керівництва сектору "Б" і підрозділів ЗС РФ, про надання гарантії безпечних гуманітарних коридорів для виходу з оточення військовослужбовців ЗС України й інших військових формувань України", - зазначили у відомстві.

Дивіться на "Цензор.НЕТ": Презентовано трейлер нового фільму про події на Донбасі "Війна химер". ВІДЕО

Зазначено, що слідство підтверджує, що впродовж 26-28 серпня 2014 лише між керівником АТО В. Муженком і заступником начальника ГШ ЗС РФ М. Богдановським відбулося 12 телефонних розмов, за результатами яких російська сторона надала гарантії безпечного виходу українських військових з оточення у небойовому порядку за узгодженими маршрутами.

Додатковою гарантією безпечного виходу мали стати троє взятих у полон російських десантників, яких домовилися передати представникам Збройних Сил РФ після виходу з оточення.

Водночас слідство достеменно встановило, що під час переговорів представники ЗС РФ умисно затягували час для облаштування тактично вигідних вогневих позицій за маршрутом руху сил АТО.

"29 серпня 2014 року за безпосередньою вказівкою та наказом командування Генерального штабу ЗС РФ російські військовослужбовці впритул розстріляли з важкого озброєння колони українських військових, разом із трьома полоненими російськими десантниками. За вказаних обставин вчинено віроломне вбивство 366 українських воїнів, 429 - зазнали поранень різного ступеню тяжкості, 300 - потрапили в полон, Збройні Сили України зазнали значних втрат озброєння і військової техніки на суму майже 300 млн грн", - йдеться в повідомленні.

Для об'єктивності розслідування судові експерти дослідили питання впливу на рівень боєздатності сил АТО залучення військовослужбовців і техніки ЗС України для участі у військовому параді 24.08.2014 у м. Київ з нагоди відзначення 23-ї річниці Дня незалежності України.

Встановлено, що проведення військового параду жодним чином не вплинуло на рівень боєздатності сил АТО, оскільки до нього залучили підрозділи, які майже повністю комплектувалися за рахунок військовослужбовців строкової служби і курсантів військових навчальних закладів, не мали необхідного рівня готовності до виконання завдань, а тому їх не могли залучити до антитерористичної операції.

"Дослідження обставин Іловайської трагедії в цілому завершено. Водночас кінцеве процесуальне рішення у кримінальному провадженні ухвалять після виконання вимог ст. 2 Кримінального процесуального кодексу України щодо повного й неупередженого розслідування (завершення всебічних допитів кожного українського військовослужбовця щодо відомих їм обставин Іловайської трагедії, а також вчинення підрозділами ЗС РФ воєнних злочинів - віроломного вбивства українських військових під час виходу з оточення, ненадання медичної допомоги пораненим і залишення їх у безпорадному стані, розстрілів полонених, жорстокого поводження з ними тощо), а також притягнення до кримінальної відповідальності всіх винних осіб.

Також дивіться: Виставка, присвячена Іловайській трагедії і боям за Савур-Могилу, відкрилася в Раді. ФОТОрепортаж

Згідно з висновками експертів і комплексу інших доказів, єдиним чинником, який має безпосередній причинно-наслідковий зв'язку з Іловайською трагедією, є військова агресія Збройних Сил Російської Федерації у вигляді прямого вторгнення на територію України та подальше скоєння військовими країни-агресора воєнних злочинів.

За результатами слідства та на підставі зібраних доказів повідомлено про підозру першому заступникові начальника ГШ ЗС РФ М. Богдановському у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110 (зазіхання на територіальну цілісність і недоторканість України), ч. 2 ст. 437 (ведення агресивної війни), ч. 2 ст. 438 (порушення законів та звичаїв війни, поєднані з умисним вбивством) КК України. Зазначений високопосадовець безпосередньо здійснював командування і контроль підрозділів ЗС РФ під час їхнього вторгнення на територію України в серпні 2014 року та спільно з іншими особами організував віроломне вбивство українських воїнів біля м. Іловайськ.

Крім того, за результатами розслідування агресивної (гібридної) війни РФ проти України загалом на цей час притягнуто до кримінальної відповідальності за вчинення вказаних злочинів 89 осіб, серед яких 43 громадянина РФ, з них 20 високопосадовців, зокрема 11 осіб із числа керівництва ЗС РФ (Міністр оборони РФ С. Шойгу, його перший заступник - начальник ГШ ЗС РФ В. Герасимов і ще 9 генералів). Вказаних осіб оголошено в розшук, суд надав дозвіл на їхнє затримання.

До суду скеровано 41 обвинувальний акт щодо 45 осіб. Вироками українських судів 25 осіб вже засуджено, з-поміж яких 9 громадян РФ, серед них 3 військовослужбовці ЗС РФ.

Під час розслідування було допитано понад 1 500 потерпілих, понад 2 200 свідків, проведено понад 1 870 судових експертиз (судово-медичні, криміналістичні, військові, фоноскопічні, лінгвістичні й інші).

Здобуто та обліковано понад 100 000 одиниць речових доказів (зокрема захоплені під час проведення антитерористичної операції зброя і боєприпаси, які постачала терористам Російська Федерація).

Обсяг матеріалів кримінального провадження становить понад 1 100 томів (з них понад 550 мають гриф "Таємно" і "Цілком таємно")", - йдеться в повідомленні ГПУ.

Читайте також на "Цензор.НЕТ": Тетерук очікує зняття грифа "секретно" з матеріалів про Іловайську трагедію

Відповідно до результатів слідства й висновків судових експертиз установлено такі ключові фактори, на тлі яких відбулося вторгнення підрозділів ЗС РФ і подальша російська окупація окремих районів Донецької і Луганської областей:

1. Низький рівень боєготовності та боєздатності Збройних Сил України. Для встановлення наявності порушень, допущених за час перебування на посаді Президента України В. Януковичем, керівництвом Міністерства оборони України і командування Генерального штабу ЗС України у період 2010-2014, які пов'язані зі зниженням боєготовності і боєздатності Збройних Сил України, неналежною оцінкою воєнно-політичної та воєнно-стратегічної обстановки навколо України, що додатково буде відображено у кримінальному провадженні шляхом проведення додаткових судових комплексних військових експертиз.

2. Численні факти дезертирства, самовільного залишення місць несення військової служби та невиконання наказів начальників серед особового складу в українській армії у той період.

3. Окремі помилки керівництва АТО під час планування та проведення військових операцій, які не перебувають у прямому причинно-наслідковому зв'язку з настанням тяжких наслідків - загибелі українських військових та втрати озброєння і військової техніки (детальний аналіз цієї обставини надано комплексною експертизою, доступ до якої надано всім народним депутатам України, які мають допуск до державної таємниці).

"Згідно з висновками експертів, настання тяжких наслідків у вигляді загибелі українських військовослужбовців і втрати озброєння і військової техніки у районі м. Іловайськ Донецької області перебуває у безпосередньому причинно-наслідковому зв'язку з діяннями ЗС РФ, якими 23-24.08.2014 здійснено віроломне вторгнення на територію Донецької області та віроломне вбивство українських воїнів", - додали в прес-службі ГПУ.

З повним текстом висновків прокуратури про Іловайську трагедію можна ознайомитися на сайті ГПУ.Источник: https://censor.net.ua/ua/n451616
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
Сторінка 3 з 3
<<<1 2 3
Сторінка 3 з 3
<<<1 2 3
 
 
 
 
 
 вгору