EN|RU|UK
 Політика України
  25385  170

 Вчений-гідрогеолог Яковлєв про загрозу масштабної катастрофи на Донбасі: "Регіон щонайменше років 30 є екологічною аномалією"

яковлев

Закриття вугільних шахт на Донбасі загрожує масштабною екологічною катастрофою.

Про це в інтерв'ю Цензор.НЕТ розповів гідрогеолог, доктор технічних наук, головний науковий співробітник Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного розвитку Євген Яковлєв.

"Відмовившись від закупівель вугілля з тієї території, ми зробили економічно невигідними більшість її шахт. Це ускладнило ситуацію в екологічному плані. І ці проблеми на Донбасі сьогодні однакові для обох сторін. Але сам донбаський регіон щонайменше років 30 є екологічною аномалією, навіть якщо брати світові масштаби. Тут постійно були позамежні нормативні забруднення води, ґрунту і приземної атмосфери. Раніше навіть це відносно рівноважний стан тримався на тому, що рівень підземних вод стримувався шахтами на безпечній глибині. Верхня зона порід була перенасичена водою (ставками, шахтними водами)", - розповідає вчений.

Також читайте: Через спеку в Києві рівень забруднення повітря в місцях скупчення транспорту в 4-5 разів перевищує норму, - Київський лабораторний центр МОЗ

При цьому, за його словами, коли сьогодні активно скорочується або не відбувається видобуток вугілля - по обидва боки - почався підйом рівнів із глибини нагору.

"Раніше ця проблема була локальною, бо шахти закривалися потихеньку. Були точкові підтоплення в Краснодоні, в Донецьку, в Стаханові, бо поверхня за рахунок виїмки вугілля опустилася від 2 до 7 метрів. А тепер, води повертаються на колишній рівень", - каже Яковлєв.

Вчений-гідрогеолог Яковлєв про загрозу масштабної катастрофи на Донбасі: Регіон щонайменше років 30 є екологічною аномалією 01

За його словами, наслідки від виходу вод на поверхню можуть бути жахливі: глибокозалягаюча солона вода вийде на поверхню, заболочуючи і засолюючи місцевість.


"Ми отримаємо Присивашшя. Але це не все. Справа в тому, що коли виймали вугілля з пластів, утворилися тріщини. І тепер вони заповнюються водою, порода розкисає і стає слабкішою. У таких місцях ґрунт осяде додатково. А майже половина міст Донбасу стоїть на таких територіях. Почнуть тріщати будинки і рватися водопровідно-каналізаційні та газопровідні труби. Але і це не все. Видобуток вугілля супроводжується виходом газу. Він починає бігти тріщинами, ослабленими зонами. Вже бували випадки, коли бабуся пішла в підвал, сірником черкнула, і все ...

За всю історію на Донбасі витягнуті на поверхню приблизно 10 мільярдів метрів кубічних порід і вугілля. Що в підсумку? Вугілля узяте, а породи зсипані в терикони. Їх приблизно півтори тисячі, понад триста з них горять. Але з новими ризиками перебудови породного масиву, коли піднімаються вода і газ, ситуація стає катастрофічною. Що таке газ для палаючого терикону? Вибух. Що таке вода для палаючого терикону? Пар і вибух. Такі епізоди були одиничними, тепер можуть стати масовими. Це практично всі вуглепромислові міста - близько 90 населених пунктів", - розповів учений.

Повний текст інтерв'ю з Євгеном Яковлєвим читайте ТУТ.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n451520
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
Сторінка 2 з 2
<<<1 2
Сторінка 2 з 2
<<<1 2
 
 
 
 
 
 вгору