EN|RU|UK
 Політика України
  6238  52

 Жителі окупованого Криму бояться вимагати навчання українською мовою, - правозахисник

Підконтрольна Кремлю влада анексованого Криму "лукавить", повідомляючи про кількість бажаючих навчатися українською мовою - цифра істотно занижена, люди бояться вимагати дотримання прав.

Про це заявив член Кримської правозахисної групи Олександр Сєдов, повідомляє Цензор.НЕТ із посиланням на Крим.Реалії.

Читайте також на "Цензор.НЕТ": Усього 174 дитини здобувають освіту українською мовою в окупованому Сімферополі

"Річ у тім, що кількість заяв, які подаються бажаючими навчатися українською мовою, невелика, але це пов'язано не з тим, що люди не хочуть навчатися, а з тим, що люди бояться проявляти свою українську ідентичність на окупованій території. Далеко не кожен готовий сміливо написати заяву, відстоювати свою позицію, коли йому постійно на батьківських зборах кажуть: пишіть будь-які заяви, але не вказуйте, що ви бажаєте навчатися українською і кримськотатарською мовами", - сказав Сєдов.

Аналітик Центру громадянської освіти "Альменда" Олег Охредько у свою чергу доповнив: українська мова в анексованому Криму набула статусу "мови опору".

"На сьогодні українська мова - це мова опору. Мова, якою спілкуються люди, які вважають себе українцями. Існує величезний пресинг, який іноді навіть не приховується. Згадайте ситуацію з тим, як був побитий велосипедист за те, що в нього просто був прапорець, а що ж відбувається при спілкуванні українською мовою? Якщо опуститися в Інтернет, то отримуєш моментальний бан, якщо пишеш українською мовою", - підкреслив Охредько.

Міжнародний суд ООН 19 квітня ввів тимчасові заходи за позовом "Україна проти Росії" для захисту прав жителів анексованого Криму. Суд постановив припинити утиск прав українців і кримських татар, відновити діяльність Меджлісу, а також дозволити навчання на півострові українською мовою. Таким чином міжнародний суд зобов'язав Росію виконувати конвенцію про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.

Незважаючи на те, що в російській "конституції" Криму прописано, що на півострові три державні мови - російська, кримськотатарська та українська, в кримських школах майже зникли українські класи. Їх кількість із 2013 року скоротилася в 31 раз. А чисельність учнів, які здобувають освіту українською мовою, зменшилася в 36 разів. Про це свідчать результати моніторингу Кримської правозахисної групи від 21 квітня.

На даний момент українською мовою в Криму навчається близько однієї десятої відсотка від усієї кількості учнів. Про це 2 березня повідомила підконтрольний Кремлю міністр освіти, науки і молоді Криму Наталя Гончарова.

Також читайте: 69% громадян вважають українську рідною мовою, - опитування

На весь півострів після анексії залишилася лише одна україномовна школа - № 20 у Феодосії. Вона налічує 9 класів і 132 учнів. Ще в 12 школах із російською мовою навчання працюють 19 україномовних класів. У них навчаються 139 школярів, повідомила Гончарова.

На момент анексії 14 кримських шкіл викладали кримськотатарською мовою, ще 7 - українською. Зараз вивчати мову можна лише за спеціальною заявою батьків на ім'я директора навчального закладу.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n437806
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору