EN|RU|UK
 Суспільство
  1769  24

 Польські та українські історики готують збірку документів про союз Петлюри і Пілсудського проти Росії

Польські та українські історики спільно готують збірку документів про союз головного отамана УНР Симона Петлюри та глави Польської держави Юзефа Пілсудського.

Як повідомляє Цензор.НЕТ, чергове обговорення концепції книги відбулося вчора на засіданні Українсько-польської комісії для дослідження взаємовідносин 1917-1921 років.

Том документів "Союз Пілсудській-Петлюра" буде двомовним - польською та українською мовами.

"Ми прийшли до прийнятних для обох сторін речей. Між українськими та польськими істориками йде якась прихована війна - зокрема в зв'язку з волинськими подіями. Ми створили нашу комісію для того, щоб показати, що існує маневр для плідної співпраці. Тема союзу Петлюри і Пілсудського дає можливість показати, що між українцями і поляками були такі моменти, коли ми разом воювали проти Росії. Вони допомагали нам. Ми розуміємо, що цей союз обійшовся для України важкою ціною. Проте, це позитивний досвід", - зазначив співкерівник Комісії доктор історичних наук Владислав Верстюк.

Планується, що книга буде опублікована до сторіччя підписання Варшавського договору між Петлюрою і Пілсудським - в 2020 році.

Низка документів, які відомі як Варшавський договір, були підписані лідерами двох держав 21 квітня 1920 року. За ними в обмін на визнання незалежності УНР та допомогу в боротьбі з більшовиками Симон Петлюра погоджувався визнати українсько-польський кордон по річці Збруч, фактично відмовляючись від західноукраїнських земель. Згідно з угодою польський уряд Юзефа Пілсудського відмовився від намірів розширити територію Польщі до кордонів Речі Посполитої 1772 року (фактично до Києва).

Як зазначають історики, перед Петлюрою в 1920 році стояв складний вибір: або втратити все, або пожертвувати частиною території і завдяки союзу з Польщею домогтися визнання УНР і отримати союзника для боротьби проти головної загрози - більшовицької експансії з Росії. Пропаганда ж самих більшовиків поширювала інформацію, що нібито Петлюра продав Україну Польщі.

Верстюк нагадав, Українсько-польська комісія для дослідження взаємовідносин 1917-1921 років була спеціально створена в 2018 році за ініціативою Варшавського університету і Національного університету "Києво-Могилянська академія". На відміну від комісії з історичних питань, яка через суперечності зупинила свою роботу, ця комісія успішно діє і має локальне завдання - дослідити спільну історію в події 1917-1921 років, коли відроджувалися польська й українська державність.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3126662
 Топ коментарі
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору