EN|RU|UK
 Суспільство
  45208  517
Матеріали за темою:

 Філарет: Київський патріархат не ліквідовано, Об'єднавчий собор у Софії не був українським. ВIДЕО

Почесний Патріарх Православної церкви України Філарет хоче скликати Помісний собор і змінити статут нової церкви, що загрожує втратою Томосу від Константинополя.

Про це йдеться в сюжеті ТСН.Тиждень, інформує Цензор.НЕТ.

Про конфлікт у новоствореній Православній церкві України знали лише воцерковлені люди, але всі вважали за краще мовчати і чекати.

15 грудня у святій Софії відбувся Об’єднавчий собор, який утворив нову Православну церкву України. Близько 70 українських єпископів УПЦ КП, УАПЦ та УПЦ МП обрали нового предстоятеля митрополита Епіфанія і створили нову церкву.

Перед об'єднавчим собором, що відбувся 15 грудня, УАПЦ та УПЦ КП провели помісні собори, де ухвалили приблизно однаковий текст - у разі створення помісної церкви Київський патріархат та УАПЦ ліквідуються.

Пізніше їх ліквідувала держава. "Таким чином, від 15 грудня де-факто вже не існувало ні УАПЦ, ні УПЦ Київського патріархату. Від 30 січня ліквідований остаточно статут про управління УПЦ Київського патріархату і зареєстровано статут нової церкви", - повідомив керівник Департаменту у справах релігій Міністерства культури України Андрій Юраш.

Але виявилося, що це далеко не кінець. Символічний статус Почесного Патріарха Філарета не влаштував. Новообраний предстоятель Епіфаній на соборі 15 грудня був креатурою патріарха Філарета, але лояльний предстоятель був не остаточним задумом очільника ліквідованого нині Київського патріархату, тому що Філарет де-факто планував повернути собі головну посаду уже в новій церкві. Та, схоже, митрополит Епіфаній на такий його план не пристав і шанована в Україні людина раптом виявилася ініціатором загрозливого скандалу.

Останньою краплею, коли скандал виплив назовні, стали листи, які Філарет на бланках та від імені вже ліквідованого Київського Патріархату розіслав архієреям Православної церкви України запрошення на свято Макарія 14 травня. "Так, розіслав. Розіслав на своєму бланку патріарха. А на якому я бланку маю. Справа в тому, що Київський патріархат не ліквідований. Не ліквідований. Це хочуть подати, що він ліквідований. Ліквідувати Київський патріархат може той, хто його створив", - вважає Філарет.

Існує документ з підписом Філарета про розпуск Київського патріархату, а також є його відмова від будь-яких посад на ім’я вселенського патріарха.

Напередодні глава ПЦУ митрополит Епіфаній і колишній глава УПЦ Київського патріархату Філарет уперше на камеру прокоментували протиріччя, про які раніше надавали перевагу мовчати. Філарет в ексклюзивному інтерв'ю ТСН заявив, що Київський патріархат усе ще існує. Предстоятель Православної церкви України Митрополит Епіфаній ТСН повідомив, що його на цю зустріч не запрошували.

За даними ТСН.Тиждень, які підтверджуються з багатьох джерел навіть в оточенні Філарета, той запрошує архієреїв на свято, аби оцінити свій рівень підтримки в новій церкві та обговорити перспективи повернення Київського патріархату, який він сам воліє очолити. Очевидно, що більшість єпископату церкви розуміють згубність такого плану та проігнорують запрошення Філарета.

В інтерв’ю ТСН.Тиждень Філарет уперше публічно говорив речі, які він озвучував у своєму оточенні лише кулуарно. Наприклад, довгоочікуваний для українців Об’єднавчий собор у Софії, як це не боляче звучить, він називає неукраїнським. Це дуже дивно, бо голосували на ньому українські єпископи, і зверталися за Томосом до Константинопольської церкви-матері теж вони. "А то собор був не наш. То був собор Константинопольського патріархату. Тому на цьому соборі не я головував як патріарх, а головував представник Вселенського патріарха, тому то не наш собор. То собор Константинопольської церкви", - вважає Філарет.

За його словами, він визнає предстоятеля Православної церкви, "але з цим предстоятелем раніше, ніж він став предстоятелем, було рішення архієрейського собору нашого, що він представляє українську церкву ззовні, а керую українською церквою я як патріарх. Така була домовленість. На цьому наполягав і президент. Зараз не так", - констатував колишній патріарх УПЦ КП.

Наразі, за словами Філарета, в нього немає жодних стосунків з Епіфанієм, тому що "порушується те, до чого ми домовилися, що ухвалив Архієрейський собор". "Пішли шляхом неправди", - вважає він і додав, що Епіфаній "має співпрацювати" з Філаретом як патріархом. Проте глава ПЦУ нібито за 4-5 місяців жодного разу не провів спільної служби і не спілкується.

За останні місяці предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній та Філарет офіційно так і не провели жодної служби. За канонами та логікою вести службу має предстоятель церкви Епіфаній, проте Філарет, який називає себе патріархом, не погоджується на це. Він вважає себе першим попри все.

Філарет забрав в Епіфанія контроль над фінансами і вже говорить про розділення в церкві. Круглий стіл на першому синоді ПЦУ з’явився лише тому, що Філарет не захотів сидіти як рядовий єпископ церкви збоку.

Фактично Філарет підтвердив своє бажання відновити Київський патріархат та свій патріарший статут. Для цього, очевидно, він хоче провести Помісний собор і змінити статут нової церкви. Для розуміння - зміна статуту - це автоматична втрата легітимності Томосу, який видавався митрополії, а не патріархату.

Він переконує, що може самостійно скликати собор. Проте керівник департаменту у справах релігій Андрій Юраш каже - це неможливо: "Згідно зі статутом церкви, має право скликати тільки предстоятель церкви разом з річним постійним синодом церкви".

Патріархат, який хоче відродити Філарет, буде знову невизнаним: "Юридичний механізм повернення Київського патріархату є. Його не треба повертати. Він існує. Якщо є патріарх, значить є патріархат. Є Київська патріархія. І тому повертати патріархат не потрібно. І ми його і далі будемо повертати. І буде патріархат. І при чому не тільки буде невизнаний. Настане час, коли буде визнаний. Впевнений стовідсотково", - зазначив Філарет.

Крім того, він допускає розділення церкви, після чого буде створено "єдину церкву - Київський патріархат".

Останні місяці Філарет повертає людей, яких колись заборонив у служінні або просто вигнав з Київського патріархату, шукає союзників навіть з-поміж колишніх ворогів. Знайшов порозуміння він і з луцьким митрополитом Михаїлом, якого сам же змусив відмовитися від висування на пост глави Помісної церкви.

Найбільше, на що ця група може розраховувати, впевнені журналісти, - це вихід і створення невизнаної церкви, яку після відходу Філарета й очолить не менш амбітний Михаїл, який навіть зараз не приховує своїх планів стати предстоятелем. Це демонструється навіть у таких простих речах - на останній службі він не поцілував руку Епіфанія, як це зробили інші єпископи.

Тому тут інтереси Михаїла та Філарета щодо революції й захоплення влади збігаються.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3126471
 Топ коментарі
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
Сторінка 6 з 6
<<<1 2 3 4 5 6
Сторінка 6 з 6
<<<1 2 3 4 5 6
 
 
 
 
 
 вгору