EN|RU|UK
 Події
  1551  17
Матеріали за темою:

 "Меморіал" визнав політв'язнями українських моряків, затриманих РФ у Керченській протоці

Російський правозахисний центр "Меморіал" підтримав думку фахівців з міжнародного права про те, що керченський інцидент є міжнародним військовим конфліктом, а затримані українські моряки - військовополоненими.

Про це повідомляється на сайті організації, передає Цензор.НЕТ.

"Міжнародним правом не визнаються законність окупації й анексії Російською Федерацією в 2014 році півострова Крим і пов'язані з цим претензії Росії на встановлення морського кордону по 12-мильній зоні від берегової лінії Криму, в яку зайшли українські військові судна 25 листопада 2018 року. Таким чином, звинувачення українських військових в перетині цієї "межі" не може розглядатися як правомірне з точки зору міжнародного права. Крім того, згідно з даними, які підтверджують і Росія, і Україна, українські судна заздалегідь повідомили про свій намір перетнути "кордон", - йдеться в повідомленні.

В "Меморіалі" зазначають, що ратифікована Росією конвенція ООН з морського права не дозволяє прибережним державам довільно забороняти мирний прохід через протоки іноземним суднам, а російсько-український договір "Про співпрацю у використанні Азовського моря і Керченської протоки" говорить, що "військові кораблі під прапором Російської Федерації або України користуються в Азовському морі і Керченській протоці свободою судноплавства".

"Виходячи з цих норм, які є складовою частиною російського права, ми вважаємо, що українські судна і за вітчизняним законодавством не вчиняли кримінально-караного незаконного переходу кордону. Ми згодні з експертами з міжнародного гуманітарного права в тому, що керченський інцидент є міжнародним військовим конфліктом, а затримані українські моряки - військовополоненими", - стверджується в тексті.

Відповідно до міжнародного гуманітарного права, зазначають правозахисники, матроси й офіцери не можуть зазнавати переслідувань за кримінальними законами сторони противника, яка їх заарештувала, за сам факт участі у військовому конфлікті.

Їх захищає Третя Женевська конвенція про поводження з військовополоненими і додаткові протоколи до неї, які ратифіковані Росією й Україною. Такої думки дотримуються і Управління Верховного комісара ООН з прав людини і Парламентська асамблея Ради Європи. ПЦ "Меморіал" вважає військовополонених Андрія Артеменка, Віктора Безпальченка, Юрія Без'язичного, Юрія Будзила, Володимира Варимеза, Михайла Власюка, Богдана Головаша, Дениса Гриценка, Андрія Драча, В'ячеслава Зінченка, Владислава Костишина, Володимира Лісового, Олега Мельничука, Романа Мокряка, Богдана Небилицю, Андрія Оприска, Сергія Попова, Євгенія Семидоцького, Василя Сороку, Володимира Терещенка, Сергія Цибізова, Сергія Чулібу, Андрія Шевченка та Андрія Ейдера політичними в'язнями, вимагає припинення їх кримінального переслідування і звільнення, а до цього - утримання їх відповідно до положень Третьої Женевської конвенції про поводження з військовополоненими", - резюмують у повідомленні.

При цьому наголошується, що визнання осіб політв'язнями не означає ні згоди ПЦ "Меморіал" з їхніми поглядами і висловлюваннями, ні схвалення їхніх висловлювань або дій.

Зазначимо, що російський правозахисний центр "Меморіал" веде список політичних ув'язнених в РФ. Під "політв'язнями" він має на увазі тих осіб, які відбувають покарання, пов'язане з позбавленням волі, та тих, хто утримується під вартою або домашнім арештом. "Меморіал" звернув увагу, що серед них багато громадян України: Станіслав Клих, Микола Карпюк, Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Володимир Балух та інші.

Нагадаємо, 25 листопада ВМС ЗС України повідомили, що прикордонні кораблі Російської Федерації вчинили агресивні дії проти українських кораблів, які здійснювали плановий перехід із порту Одеси в порт Маріуполь Азовського моря. Зокрема, російський прикордонний корабель "Дон" здійснив таран українського рейдового буксира, внаслідок чого було пошкоджено головний двигун корабля, обшивку і леєрне огородження, а також втрачено рятувальний пліт. ВМС ЗСУ підкреслюють, що про намір здійснити перехід попереджали заздалегідь і діяли в рамках міжнародного права.

Водночас у ФСБ Росії заявляють, що три українські військові кораблі в Азовському морі "незаконно увійшли в територіальні води РФ і попрямували до Керченської протоки".

Унаслідок незаконних дій російських силовиків було захоплено три кораблі ВМС України і взято в полон 24 українських військовослужбовців. Підконтрольний РФ суд окупованого Сімферополя обрав запобіжним заходом для 24 моряків утримання під вартою до 25 січня 2019 року.

30 листопада моряків перевезли в Москву: 21 українця доставили в московський СІЗО "Лефортово", трьох поранених - у "Матроську тишу".

15 і 16 січня Лефортовський суд РФ ухвалив рішення про продовження на три місяці терміну арешту 24 полонених українських моряків. Таким чином, під арештом вони залишаться щонайменше до кінця квітня.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3121374
 Топ коментарі
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору