EN|RU|UK
 Політика України
  1852  3
Матеріали за темою:

 Погрожували застосувати тортури. Тиск чинився постійно, - Гриб заявив, що його свідчення в протоколах від 2017 року не відповідають дійсності

Український політв'язень Павло Гриб у Північно-Кавказькому окружному військовому суді в РФ заявив, що його свідчення, що містяться в протоколі за 2017 рік, не відповідають дійсності і на нього тиснули, щоб він їх підписав. За його словами, адвокат, в присутності якого проводився допит у РФ в серпні 2017 року, не захищав його, а просто був "людиною, що сиділа з посвідченням адвоката".

На засіданні 24 січня російського суду держобвинувач Олексій Ханеня продовжив оприлюднення протоколів, складених під час слідства у справі політв'язня Павла Гриба, передає Цензор.НЕТ із посиланням на Кавказский Узел.

Першим зачитали протокол допиту від 29 серпня 2017 року із СІЗО Краснодара, який був проведений у присутності держадвоката Геннадія Сорокіна. Слідчий ставив Грибу запитання щодо наявності нерухомості, рахунків у банках, номерів мобільних телефонів, анкетних даних батька, матері і сестри, як випливало з документа. "Рішення про схиляння громадянки РФ Тетяни Єршової було прийнято мною одноосібно, вказівок від спецслужб і екстремістських організацій України мені не надходило", - записано в протоколі.

У документі говориться, що Гриб "за попередньою домовленістю" зустрівся в Гомелі з Єршовою та її матір'ю і вирішив поїхати до Єршової в Сочі, "щоб поговорити наодинці". Молодик доїхав на машині ВАЗ-2110 з білоруськими номерами до Смоленська, а звідти на автобусі до Ярцево, де був затриманий, зазначено в протоколі. Слідчий також розпитував Гриба про ідеологію заборонених судом у Росії організацій "Правий сектор" і "УНА-УНСО".

На засіданні 18 січня Гриб заявив, що був затриманий у Гомелі. При затриманні до нього застосовували фізичну силу, про суть обвинувачення він вперше дізнався від слідчого, а під час дачі показань на нього чинився тиск.

У другому протоколі, складеному того ж дня з адвокатом за призначенням, містяться свідчення Гриба про авторство листування з Єршовою. "Я уважно ознайомився з цими повідомленнями і заявляю, що друкував їх я на своєму персональному комп'ютері або планшеті ... і відправив їх з метою спонукати Єршову до підриву на шкільній лінійці в місті Сочі", - йдеться в показаннях за підписом Гриба. Сам вибух мав "дестабілізувати обстановку напередодні чемпіонату світу з футболу" і "привести до вирішення влади РФ про деокупацію українських територій і припинення допомоги Донецьким і Луганським народним республікам", - зачитав документ прокурор.

"Мені було відомо, що в зв'язку з антитерористичними заходами в місцях скупчення громадян завжди присутні співробітники спеціальних служб, є камери відеоспостереження, тому я відправив Тетяні Єршовій повідомлення:"І там "мусора" можуть бути перед цим, з собаками", - сказано в протоколі допиту.

"Важливо, щоб вибух був зроблений не ісламістами, а українською націоналісткою, яка веде боротьбу проти путінського режиму в Росії", - наводяться слова Гриба з протоколу допиту 1 вересня 2017 року. Відеозвернення Тетяни Єршової після вибуху повинно бути записано на тлі червоно-чорного прапора "УНА-УНСО"*, а мотивом теракту названа вже "помста Росії за пригнічення українців під час царського і радянського періоду", - випливає з його свідчень в документі.

Гриб заявив, що ці протоколи не відповідають дійсності, бо він "був змушений брехати".

"На мене чинили моральний і психологічний тиск ... мені говорили, що "краще підписати", ніж вони застосують до мене фізичну силу, погрожували застосувати тортури", - пояснив підсудний.

За його словами, призначений адвокат "не був захисником, просто людиною, яка сидить з посвідченням адвоката", а при розмовах з оперативниками він не викликався взагалі.

Зі ще одного оприлюдненого на засіданні протоколу допиту Гриба випливає, що він взяв на себе авторство всіх skype-повідомлень Єршової, в яких йдеться про інструкції з виробництва нітрогліцерину. На питання держадвоката Сорокіна про те, чи примушують Гриба давати певні покази, він говорить, що тиск на нього не чиниться, а " аркуш паперу, що лежить перед ним - особисті нотатки, бо він хотів давати докладні свідчення".

"Там написано, що є аркуш і я читав з того аркуша, про нотатки  - брехня. На мене чинили моральний і психологічний тиск", - заявив Гриб.

Він також заявив, що заяву на ім'я слідчого, в якій записано про готовність співпрацювати зі слідством, давати показання як на себе, так і на Стефана Капіноса написано "під тиском начальника слідчого відділу. Обставини не відповідають дійсності, тиск чинився постійно", - сказав Гриб.

Адвокат Гриба Марина Дубровіна розповіла, що слідство не має будь-яких перехоплень відеодзвінків Гриба, а скриншоти в матеріалах справи відсутні.

"У матеріалах справи є лише вордівський файл з уже перекладеним (з української на російську) листуванням. Скриншотів листування немає, самі носії відсутні, ip-адреси не встановлювалися. Сам Павло говорить про те, що доступ до акаунту мав не тільки він, а й Капінос і, можливо, інші особи", - сказала адвокат.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3108252
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору