EN|RU|UK
 Суспільство
  2890  57
Матеріали за темою:

 Українські моряки є військовополоненими за фактом, незалежно від бажання російської влади. Їх не можна судити звичайними судами країни, яка їх взяла в полон, - Полозов

Військовополонені, під статус яких підпадають захоплені Росією українські моряки, мають перебувати в спеціальному таборі всі разом і мати право носити військову форму і знаки відмінності. До них мають бути допущені представники міжнародної організації, яка має мандат ООН.

Українських моряків, захоплених Росією біля Керченської протоки, не можна судити в звичайних судах, бо вони є військовополоненими. Про це в інтерв'ю "Радіо Свобода" заявив адвокат Микола Полозов, який захищає одного з моряків, капітана 2-го рангу Дениса Гриценка та координує роботу адвокатів українських військовополонених, передає Цензор.НЕТ.

"Наша зустріч відбувалася не в самому ізоляторі, а в слідчому управлінні ФСБ, яке примикає до цього ізолятора, - розповідає Микола Полозов. - До початку слідчих дій мені було надано час, щоб я міг поспілкуватися з Денисом Гриценком конфіденційно, я сподіваюся. Він мені розповів, що утримується в "Лефортово", його помістили в двомісну камеру. Разом з ним перебуває людина, яка є фігурантом іншої кримінальної справи, але він сказав, що це молода людина, досить інтелігентна. Гриценко сповнений бойового духу, тобто людина абсолютно не зломлена, відмінне почуття гумору в нього. В його становищі, перебуваючи спочатку в СІЗО, зазвичай людина впадає в депресію, губиться. З ним нічого такого немає. Він сказав, що йому передали речі, які зібрали волонтери, активісти, зокрема в Криму. Навіть показав, що під тюремною робою в нього майка, наприклад, яку передали волонтери. Продукти харчування в нього є, предмети першої необхідності є. Ніяких листів він не отримував, перебуває в повній ізоляції від інших моряків. Насамперед він запитав, як стан поранених хлопців, як інші. Я йому розповів, що знав. Він не підтвердив, що стосовно нього особисто застосовував будь-хто насильство, чинив якийсь тиск. Він сказав, що в "Лефортово" ставляться з повагою. Але я це пов'язую з великим резонансом цієї справи і обачністю з боку російських силовиків, які розуміють увагу, прикуту до військовополонених моряків, і, напевно, не дозволяють собі, принаймні щодо офіцерів, якихось силових, незаконних дій".

"Відбулися слідчі дії, нас ознайомили з низкою технічних експертиз, слідчий спробував провести допит, але Денис Гриценко заявив, що вважає себе військовополоненим і від дачі свідчень відмовляється за 51-ю статтею Конституції, яка дозволяє йому не свідчити проти себе. Ізолятор "Лефортово" дуже складний для відвідування, адвокати мають заздалегідь кидати жереб, щоб визначити, хто піде наступного тижня, потік адвокатів за день вкрай невисокий - максимум 5-6 осіб проходять. Тому зараз, у перші ці дні було прийнято рішення, що адвокати зустрічатимуться перед початком слідчих дій зі своїми підзахисними. Так вони швидше їх побачать, матимуть право на конфіденційне спілкування і, таким чином, зможуть отримати інформацію про своїх підзахисних", - додав адвокат.

"Російська влада тим самим зневажає норми міжнародного права, тому що військовополонені моряки стали військовополоненими не тому, що їх хтось визнав, головнокомандувач їхньої країни або якісь інші країни, а тому що існує і діє норма Женевської конвенції, яка наділяє людей, що володіють певними ознаками, цим статусом. Усі ці ознаки у них були, і незалежно від бажання російської влади вважати їх такими чи ні, вони просто є військовополоненими за фактом. Якби російська влада дотримувалася своєї Конституції і норм міжнародного права, цього питання б просто не виникло", - зазначив Полозов.

"Вони були на бойовому завданні, тобто це ніяка не самоволка була. Вони були одягнені в форму, у них були знаки відмінності, у них була субординація, вони були зі зброєю, тобто це ті ознаки комбатанта, які визначаються Женевською конвенцією. Унаслідок конфлікту із застосуванням зброї, із завданням втрат у вигляді трьох поранених, російські військовослужбовці напали на них, навіть без оголошення війни - сам факт цього конфлікту зумовлює виникнення статусу військовополонених", - акцентував він.

"У конвенції докладно описано, що вони мають бути поміщені в спеціально створений табір військовополонених, вони мають перебувати там усі разом, не бути розділеними, вони мають право носити військову форму, відзнаки та дотримуватися тієї субординації, яка існує між ними. До них мають бути допущені представники міжнародної організації, яка має мандат ООН, зокрема Міжнародний Червоний Хрест. Їх не можна судити звичайними судами країни, яка їх взяла в полон. Їх не можна поміщати в слідчі ізолятори, до кримінальних злочинців. Там безліч порушень. Я думаю, що подібну поведінку російської влади світова спільнота без уваги не залишить. Тому що, власне, на цих міжнародних правилах і тримається нинішній світоустрій. Якщо кожен почне порушувати їх, ми просто всі знову опинимося в хаосі", - резюмував Полозов.

Нагадаємо, ВМС ЗС України 25 листопада повідомили, що прикордонні кораблі Російської Федерації вчинили агресивні дії проти українських кораблів, які здійснювали плановий перехід із порту Одеси в порт Маріуполь Азовського моря. Зокрема, російський прикордонний корабель "Дон" здійснив таран українського рейдового буксира, внаслідок чого було пошкоджено головний двигун корабля, обшивку і леєрне огородження, а також втрачено рятувальний пліт. При цьому ВМС ЗСУ підкреслюють, що про намір здійснити перехід попереджали заздалегідь і діяли в рамках міжнародного права.

Водночас у ФСБ Росії заявляють, що три українські військові кораблі в Азовському морі "незаконно увійшли в територіальні води РФ і попрямували до Керченської протоки".

Пізніше ВМС України повідомили, що катери ФСБ РФ вогнем на ураження пошкодили МБАК "Бердянськ", є поранений. А потім заявили про захоплення всіх 3 кораблів спецпризначенцями РФ і шести поранених.

26 листопада Верховна Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у Вінницькій, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській областях, а також це стосується внутрішніх вод Азово-Керченської акваторії.

Рішення про введення воєнного стану прийнято в зв'язку з актом агресії Росії проти України в Керченській протоці. В результаті незаконних дій російських силовиків було захоплено три кораблі ВМС України і взято в полон 24 українських військовослужбовців.

27 листопада підконтрольний Росії Київський райсуд Сімферополя почав розглядати запобіжний захід затриманих українських військових моряків. Під арешт потрапили Андрій Оприско, Сергій Цибізов, Юрій Будзило, Володимир Терещенко, Віктор Безпальченко, Володимир Варимез, Михайло Власюк, Богдан Головаш, Сергій Чуліба, Владислав Костишин, Сергій Попов, Роман Мокряк. Крім того, суд у Керчі заарештував трьох поранених українців - Андрія Артеменка, Андрія Ейдера та Василя Сороку.

30 листопада моряків перевезли в Москву: 21 українця доставили в московське СІЗО "Лефортово", 3 поранених - у "Матроську тишу".

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3102109
 Топ коментарі
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору