EN|RU|UK
 За кордоном
  6558  33

 Болгарська православна церква приховує виведені мільйони доларів на таємних рахунках у РФ, - болгарські ЗМІ. ДОКУМЕНТ

Болгарська православна церква вивела з країни і таємно приховала в російських банках, контрольованих Московською патріархією, кілька мільйонів доларів.

Як передає Цензор.НЕТ із посиланням на Cerkvarium, це підтверджують документи, які в Синодальній палаті надали виданню Faktor.bg.

Фінансова афера за участю церкви охоплює період 1997-2000 рр. У цей час і болгарські суди, і болгарський уряд офіційно визнавали Синод патріарха Пимена, але основна частина церковного майна перебувала у володінні та розпорядженні Синоду патріарха Максима. У паніці, що майно і гроші на рахунках будуть передані так званим розкольникам, духовенство з кола патріарха Максима прийняло рішення вивести і заховати великі суми в іноземних банках.

Обговорювалися варіанти перекинути гроші в грецькі, кіпрські або російські банки, але перемогла думка, що Росія безпечніша для болгарських владик. Головною дійовою особою виявився неіснуючий уже Болгарсько-російський інвестиційний банк (БРІБ) і його керівник - показово розстріляний у Софії банкір Еміл Кюлєв. З боку Синоду відповідальною особою став протосинкел Софійській Святої Митрополії архімандрит Гавриїл, нинішній митрополит Ловчанський та один з найсерйозніших кандидатів на білий патріарший клобук. Гавриїл винятково вдало підходив на цю роль, оскільки 12 років до того він був офіційним представником БПЦ у радянській Москві.

Схема

Банк Кюлєва використовував будівлі, власність Софійській митрополії, за досить високу орендну плату протягом 10 років. За кілька траншів Митрополії була виплачена орендна плата в розмірі майже 2 млн доларів США. Крім того, БПЦ отримала пайову участь у БРІБ (у розмірі 30 тис. доларів). Але замість того, щоб ця колосальна сума залишилася на софійських церковних рахунках, її перевели в Росію.

В основу фінансової схеми ліг Протокол про наміри спільної діяльності між ВЗЦЗ МП і Софійською Святою митрополією (БПЦ).

Болгарська православна церква приховує виведені мільйони доларів на таємних рахунках у РФ, - болгарські ЗМІ 01
Болгарська православна церква приховує виведені мільйони доларів на таємних рахунках у РФ, - болгарські ЗМІ 02
Болгарська православна церква приховує виведені мільйони доларів на таємних рахунках у РФ, - болгарські ЗМІ 03
Болгарська православна церква приховує виведені мільйони доларів на таємних рахунках у РФ, - болгарські ЗМІ 04

З російського боку документ підписав особисто Смоленський і Калінінградський митрополит Кирил, на той час голова ВЗЦЗ, а зараз - патріарх Московський, від БПЦ документ підписав архім. Гавриїл. Згідно з цим Протоколом Софійська митрополія має закупити в РПЦ за 2 млн доларів церковні художньо-ювелірні вироби та начиння.

Підстава формальна, але її метою було виправдання величезного переказу валюти. Трохи пізніше було підписано і другий Протокол між тими ж сторонами, але цього разу заступником Кирила, - Калузьким і Боровським архієпископом Климентом. Трохи пізніше наміри Софії та Москви були скріплені Контрактом між Софійській митрополією та ВЗЦЗ МП. Підписанти - знову Гавриїл і Климент. Однак в офіційному Контракті закупівля церковного начиння замінена на "ремонт і перебудову будівель, які є власністю Митрополії та розташовуються на території Росії". Крім того, додано спільні просвітницькі ініціативи, але на території Болгарії. Вартість Контракту - 2 млн доларів.

Водночас ВЗЦЗ в особі архієп. Климента видає спеціальну довіреність Софійському протосинкелу - архімандриту Гавриїлу - і софійському священику Миколі Василеву Коцеву. Довіреність стала ключем до фінансового добробуту (але не перевищує суму 17 тис. доларів за раз).

Болгарська православна церква приховує виведені мільйони доларів на таємних рахунках у РФ, - болгарські ЗМІ 05
Болгарська православна церква приховує виведені мільйони доларів на таємних рахунках у РФ, - болгарські ЗМІ 06

Співробітники та духовенство Синодальної палати в Софії категорично стверджують, що ніколи з Росії в Болгарію не надходило церковне начиння, яке за оголошеної вартості в 2 млн доларів мала б заповнити цілий залізничний склад, а також, що жодні будівлі БПЦ у Росії не ремонтувалися, оскільки таких немає. Найімовірніше, що, крім офіційного Контракту і Протоколів, була ще й неофіційна домовленість: виведеними з Болгарії мільйонами доларів архімандрит Гавриїл може розпоряджатися на свій розсуд, але з урахуванням інтересів Москви.

Афера не могла не привернути уваги правоохоронців. Операції БРІБ були помічені Болгарським національним банком, а Мінфін отримав інформацію про трансфери.

Улітку 2000 р. столичне управління "Державний фінансовий контроль" провело фінансову ревізію Софійської митрополії за період січень 1996 - червень 2000 р., ревізори виявили низку невідповідностей, включно з неправомірним переказом доларів у Росію. Ревізія виявила, що у квітні 1997 р. РПЦ відкрила рахунки в БРІБ, на які було переведено 1100 тис. доларів США, якими за дорученням міг розпоряджатися митрополит Гавриїл.

Однак зник слід приблизно 800 тис. доларів, які, найімовірніше, стали "вдячністю" або комісією для "православних" товаришів - московських офіцерів урясах.

У бухгалтерських документах Софійської Митрополії та БПЦ, однак, немає документів, які б свідчили про те, що такі величезні суми якимось чином були повернуті Болгарській церкві. Наприкінці літа 2000 р. Мінфін надіслав Ревізійний акт з виявленими порушеннями Софійській міській прокуратурі, але справа назавжди відправилася в архіви держобвинувачення.

Сьогодні Ловчанський митрополит Гавриїл - єдиний хранитель цих таємних фінансових операцій з росіянами. Імовірно, термін давності в цій справі минув, але моральність - як єпископська, так і синодальна, - такого терміну не мають. Особлива роль Гавриїла в афері пояснюється значною мірою і його винятковою відданістю в представленні московських інтересів і нав'язуванні їх болгарському Синоду останніми роками. Невипадково Ловчанський митрополит вказується як найвірніший Моспатріархії болгарський клірик, ватажок проросійської групи, до якої входять Іоанн Варненський та Данил Видинський. Імовірно, ця довіра була заслужена і у фінансових іграх двадцятирічної давності, закручених ним спільно з Кирилом Гундяєвим, який претендує сьогодні на позицію лідера світового Православ'я.

Саме митрополит Гавриїл виступив проти того, щоб БПЦ стала Церквою-Матір'ю для Македонської Церкви, обслуговуючи тим самим російські та сербські інтереси. Він є і ініціатором ідеї скликати Всеправославний церковний собор, на якому, на думку Москви, має розглядатися питання української автокефалії.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3095574
 Топ коментарі
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору