EN|RU|UK
 Суспільство
  767  3

 Суди не завжди дотримуються прав людини, розглядаючи пов'язані з конфліктом на Донбасі справи, - висновки місії ООН

Голова Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду (ККС ВС) Станіслав Кравченко та судді Володимир Король і Олександр Марчук провели чергову зустріч із представниками Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні.

Під час попередньої зустрічі сторони запланували обговорити висновки і рекомендації, сформовані Місією і передані для вивчення суддям ВС, щодо відправлення правосуддя у кримінальних провадженнях, пов’язаних із конфліктом на сході України, інформує Цензор.НЕТ із посиланням на портал "Судова влада України".

Представники Місії нагадали: в документі звертається увага на те, що притягнення осіб до відповідальності за скоєні злочини, пов’язані зі згаданим конфліктом, часто супроводжується порушенням прав людини. У зв’язку з цим було зафіксовано чотири проблеми:

  • поширена практика свавільних затримань і тримання під вартою осіб, яких підозрюють в участі або будь-яких зв’язках з озброєними групами, що передує офіційному/зареєстрованому затриманню таких осіб;
  • суди схильні не звертати уваги на інформацію про час та обставини затримання і взяття під варту осіб, котрих підозрюють у вчиненні злочинів, пов’язаних з конфліктом;
  • суди автоматично задовольняють клопотання щодо тримання під вартою осіб, які обвинувачуються у вчиненні згаданих злочинів, не обґрунтовуючи необхідність застосування такого запобіжного заходу;
  • за відсутності інших доказів існує надмірне покладання на визнання підозрюваними вини.

"Ми детально вивчили документ. Викладені в ньому факти викликають у нас занепокоєння. Водночас ми переконані, що вони не мають системного характеру", − наголосив Станіслав Кравченко.

Він зауважив, що в Україні приділяється значна увага вирішенню питань, які стосуються законності затримання осіб, тримання їх під вартою. До того, як у 2012 році набрав чинності Кримінальний процесуальний кодекс України, що увібрав у себе багато положень рішень Європейського суду з прав людини, судді застосовували як норму права безпосередньо рішення ЄСПЛ.

Голова ККС ВС зазначив, що більшість рекомендацій, наданих у документі Місії, дублюють положення КПК України, яких судді обов’язково повинні дотримуватися, розглядаючи клопотання про обрання запобіжного заходу чи кримінальне провадження по суті. Водночас він не виключає, що в окремих випадках можливе недотримання суддями норм закону. Зважаючи на це, ВС докладає всіх зусиль, щоб судді, розглядаючи справи, в тому числі пов’язані з конфліктом на сході України, дотримувалися норм КПК України.

При цьому Станіслав Кравченко нагадав: Кримінальний кодекс України передбачає відповідальність, зокрема, за примушування осіб давати показання, притягнення завідомо невинного до кримінальної відповідальності, незаконне затримання та тримання під вартою, постановлення суддею завідомо неправосудного вироку, рішення, постанови, ухвали.

"Ми постійно звертаємо увагу суддів нижчих інстанцій на проблемні моменти, шукаємо шляхи їх урегулювання, − наголосив голова ККС ВС і додав: − Окремі питання вдається вирішити шляхом висловлення правових позицій у постановах касаційного суду".

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3095253
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору