EN|RU|UK
 Політика України, Економіка
  13323  51

 ГПУ встановила активи на $5,5 млрд, куплені за виведені з "Приватбанку" гроші, - Луценко

Генеральна прокуратура України встановила перелік активів на $5,5 млрд, які були придбані за виведені з "Приватбанку" кошти.

Як передає Цензор.НЕТ із посиланням на Інтерфакс-Україна, про це повідомив Генеральний прокурор Юрій Луценко.

"На сьогодні в нас новина в тому, що ми встановили колосальні активи на $5,5 млрд, ті що в кінці схеми, - від яхт і картин Пікассо до заводів і нерухомості. У цьому зараз полягає прогрес", - сказав він.

Водночас генпрокурор додав, що для застосування до цих активів будь-яких заходів впливу необхідно встановити їхнього кінцевого власника - бенефіціарія. При цьому він зазначив, що заяви Kroll за підсумками форензик аудиту не має юридичної сили.

"Дослідження Kroll показало, як деякі фірми через 30-40 рахунків на Кіпрі "провернули" в один день кошти і вивели їх на "третю хвилю" - таке собі офшорне підприємство, яке придбало певні активи. На тепер відомо, які це активи, і це схоже на відмивання коштів - ст. 209 КК. Але тепер суду потрібен конкретний документ, який засвідчує, хто є бенефіціарієм цього майна. Якщо це дійсно екс-власники "Приватбанку", тоді ми зможемо накласти на них арешт через український суд і суди інших юрисдикцій - там дуже багато країн, зокрема США, Люксембург, Австрія, Іспанія, Кіпр", - пояснив генпрокурор.

ГПУ наразі працює над отриманням підтвердження бенефіціарства цих активів.

Водночас, додав Луценко, для того, щоб у подальшому відкрити провадження за ст. 209 КК, необхідно також встановити так званий "предикат" - тобто розкрадання, шахрайство або будь-які інші протизаконні дії з боку екс-власників.

"Стаття 209 не діє без "предиката" - не можна заявляти про відмивання, якщо ти не встановив, де вкрадено, і в цьому моральні, людські оцінки дуже часто відрізняються від юридичних", - пояснив він.

Своєю чергою, продовжив генпрокурор, встановлення "предиката" ускладнене відсутністю можливості встановити збиток "Приватбанку" внаслідок операцій, що стали основою для виведення коштів. Йдеться про надання кредитів 36 компаніям на 133 млрд грн, виданих у жовтні-листопаді 2016 року, за рахунок яких були погашені кредити 193 інших позичальників банку.

"Ці 36 фірм мають 10-річні кредитні лінії. Поки що вони є чинними, баланс "Приватбанку" сходиться, і у фінустанови відсутній кредитний збиток, що є підставою для застосування ст. 191 КК", - сказав він.

За словами Луценка, для виходу з цієї ситуації необхідно або достроково розірвати ці кредитні лінії, посилаючись на те, що позичальники не обслуговують узяті на себе зобов'язання, або чекати 10 років.

"Вважаю безглуздим чекати 10 років, оскільки пізніше можна знову взяти в когось кредит і таким самим чином перевести кредит. З іншого боку, - НБУ, Міністерство фінансів, Кабінет Міністрів, Kroll та всі інші - вважають неможливим розірвати ці договори. Мене оголосили зрадником і ким завгодно, коли я намагався розірвати одну таку кредитну лінію, оскільки я, як виявилося, підриваю цим лондонський процес (суд у Лондоні. - Ред.). Таким чином, наразі склалася ось така парадоксальна ситуація: виведено понад 120 млрд грн, але збитку де-юре ми маємо очікувати 10 років", - пояснив він.

Генпрокурор вважає, що така "геніальна схема" є можливою через недалекоглядність чиновників, які дозволили замінити борги одних компаній боргами інших.

Водночас він нагадав, що Kroll надала два примірники звіту: один - до ГПУ, один - до Національного антикорупційного бюро (НАБУ).

"Ми свій вже вивчили...", - наголосив Луценко.

Нагадаємо, 16 січня 2018 року НБУ на своєму сайті оприлюднив звіт міжнародного детективного агентства Kroll про багатомільярдні махінації в "Приватбанку". Збитки фахівці компанії оцінили в 5,5 млрд дол.

У повідомленні НБУ також зазначалося, що результати розслідування Kroll підтвердили попередні висновки Національного банку, який висловлює свою готовність ознайомити правоохоронні органи з результатами розслідування.

Ознайомитися з результатами розслідування можна в презентації.

У НБУ, крім цього нагадали, що розслідування Kroll відповідає зобов'язанням України перед МВФ, передбаченим Меморандумом.

Раніше Цензор.НЕТ повідомляв, що в розкраданні Приватбанку висунуто підозру проти детективного агентства "Кролл". Заступник голови НБУ Катерина Рожкова розцінює це як "бажання вивести з легітимного поля звіт "Кролл" щодо "Приватбанку". У свою чергу Генпрокурор Юрій Луценко заявив, що на сьогодні в ГПУ не було і немає ніяких кримінальних проваджень щодо аудиторської компанії Kroll або будь-яких інших іноземних аудиторських компаній, які залучалися Національним банком України для фінансової перевірки діяльності "Приватбанку".

У червні 2017 року міжнародна організація-журналістів розслідувачів "Центр з розслідування корупції та організованої злочинності" (OCCRP) повідомила, що "Приватбанк" протягом 2015-2016 років видав понад $ 1 млрд кредитів 28 харківським фірмам, які пов'язували з екс-бенефіціаром банку Ігорем Коломойським.

Нагадаємо, 4 липня генпрокурор Юрій Луценко заявив, що ГПУ відкрила низку кримінальних проваджень, пов'язаних з "Приватбанком".

"За заявою пана Шлапака ще кілька місяців тому ГПУ дійсно відкрила кілька кримінальних проваджень за різними кваліфікаціями про події в "Приватбанку", особливо в період грудня 2016 року, але є провадження і за більш далекий період - з 2008 по 2016 роки. Зараз слідство ГПУ концентрується на одному з цих проваджень, в якому визначаються події навколо видачі кредитів двом структурам на кілька десятків мільярдів грн, при тому що ці структури Нацбанком були визнані пов'язаними з бенефіціарами "Приватбанку" , тому їм було заборонено видавати кредити", - зазначив він.

4 липня глава правління "Приватбанку" Олександр Шлапак заявив, що Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу за фактом доведення банку до неплатоспроможності. Також Шлапак заявив, що особам, пов'язаним з колишнім керівництвом "Приватбанку", було видано 190 млрд гривень кредитів.

Міністерство фінансів опублікувало лист, який 16 грудня минулого року екс-власники "Приватбанку" Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов направили уряду з проханням придбати акції банку і ухвалити позитивне рішення щодо його подальшої капіталізації щоб уникнути банкрутства. У цьому листі колишні власники "Приватбанку" брали на себе зобов'язання щодо реструктуризації кредитів, наданих банком пов'язаним юридичним особам. Згідно із заявою Мінфіну, це зобов'язання не було виконано у встановлений термін.

Зі свого боку Ігор Коломойський стверджував, що колишні акціонери банку беруть участь упереговорах щодо реструктуризації кредитів, які почалися в червні.

Раніше заступник голови НБУ Катерина Рожкова повідомила, що Ігор Коломойський оскаржує в суді рішення про визнання "Приватбанку" неплатоспроможним і його націоналізацію. Свій позов до Національного банку і "Приватбанку" про розірвання договору поруки Коломойський подав 9 червня.

18 грудня 2016 року стало відомо, що Кабінет Міністрів ухвалив рішення про націоналізацію "Приватбанку". Перший заступник голови банку заявив, що рішення про передачу "Приватбанку" державі було ухвалено через безпрецедентну інформатаку і загрозу для клієнтів. У "Приватбанку" запевнили, що з грошима на рахунках нічого не станеться: "Це було ключовою умовою переговорів". У свою чергу, голова Мінфіну Данилюк підтвердив: "Гроші вкладників "Приватбанку" в безпеці і захищені державою".

За даними НБУ, загальна потреба "Приватбанку" в капіталі становить 148 млрд гривень. . У зв'язку з націоналізацією капітал "Приватбанку" збільшувався кілька разів. Держава трьома траншами докапіталізувала "Приватбанк" на 116,8 млрд грн, в тому числі ОВДП, прив'язаними до курсу долара.

Рішення про націоналізацію "Приватбанку" підтримали в МВФ та ЄБРР, а також країни G7, Євросоюз і США.

Міністр фінансів Олександр Данилюк заявляв, що "Приватбанк" доведений до неплатоспроможності, а за це передбачена дуже серйозна відповідальність.

До націоналізації майже 50% акцій "Приватбанку" належало Ігорю Коломойському, 41,6% - Геннадію Боголюбову.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3095161
 Топ коментарі
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору