EN|RU|UK
 За кордоном
  41830  318

 Під час збирання ракети-носія "Союз" на Байконурі застосовували грубу силу, що призвело до аварії, - росЗМІ

Силовий вплив під час збирання бокових блоків ракети "Союз" спричинив подальшу аварію ракети-носія "Союз-ФГ".

Така попередня версія, висловлена ​​джерелом у ракетно-космічній галузі, передає Цензор.НЕТ із посиланням на Газета.Ru.

На підп’ятнику (спеціальне заглиблення на центральному блоці другого ступеня) по боках розташовані два пази. На шаровій опорі бокового блоку першої ступені для кріплення у пази є два виступи, а на передній частині - шток, який при заведенні у підп'ятник затискається. Коли він розтискається, йде сигнал на пірозамок відкриття кришки реактивного сопла бака окислювача, щоб відвести бічний блок від центрального, - розповів джерело РІА "Новости", знайомий із ходом розслідування.

Збиральники під час монтажу, коли з’єднували ступені у "пакет", злегка загнули лівий виступ, він не одразу увійшов у паз - і його увігнали силою. Коли ступінь опустилася на нього всією масою, виступи, по суті, встали у розпірку. Для того щоб під час розділення ступінь легше вийшла, в отвір додали мастило".

Силовий вплив призвів до проблеми при відділенні бічних ступенів на етапі виведення ракети. Через погнутий виступ кульова опора бічного блоку не могла легко вийти із підп'ятника і під час польоту протаранила центральний блок. При цьому датчик штока спрацював, і клапан, відповідальний за відкриття реактивного сопла, відкрився, але на той час вже сталася аварійна ситуація.

"Питання не в тому, що забивали, а в тому, чому не замінили, якщо забили неправильно. Це привід підняти питання про компетентність людей, які працюють на Байконурі. Наша пілотована космонавтика довго зберігала високу надійність, тому що всі усвідомлювали, що від забитого тобою болта залежить життя людей, - сказав "Газете.Ru" Віталій Єгоров, популяризатор космонавтики. - Мабуть, зараз це відчуття відповідальності не збереглося на космодромі, на відміну від РКК "Енергія", чия система аварійного рятування спрацювала як належить". При цьому, Єгоров назвав смішним і неефективним пропозицію Роскосмосу вішати на збиральників ракет камери.

Замість цього він запропонував керівникам галузі влаштувати зустріч недбалих збиральників ракети із вижилими коcмонавтами.

Перша ступінь всіх ракет сімейства "Союз" складається з чотирьох конусоподібних бокових блоків - "Б", "В", "Г" і "Д", на кожному з яких стоять ракетні двигуни РД-107. Після вигорання палива у бокових блоках їх необхідно відокремити від ракети.

Під час відключення двигунів бічних блоків вони починають відставати від ракети, і легко виходять із верхнього вузла зв'язку, де працює датчик відриву шарніру.

Цей датчик запускає систему, яка повинна відвести від центрального бічний блок, який відокремлюється, аби унеможливити їхнє зіткнення. Для цього у верхній, конічній частини морковин є спеціальні сопла, які відкриваються у бік центрального блока, тому їх не видно із зовнішнього боку ракети. Відкриваючись у потрібний момент, ці сопла створюють реактивний струмінь газів наддування всередині блоку і дозволяють відвести бічний блок від центрального та уникнути їх зіткнення.

Коли спрацьовувала ця десятиріччями налагоджена система, як припускають у періодичному виданні, і трапився збій, справжню причину якого ще тільки належить з'ясувати - це стало зрозуміло у перші дні після аварії.

Зазначимо, що у "Роскосмосі" спростували повідомлення про навмисне грубе порушення технологічного процесу робітниками під час збирання аварійної ракети "Союз" на Байконурі. "Це не відповідає дійсності", - заявили російському "Интерфаксу" у в прес-службі "Роскосмосу". Також у держкорпорації заперечують, що нібито подібні відходження від документації збирання ракети трапляються час від часу.

Водночас, російський авіаексперт Вадим Лукашевич заявив у Facebook: "Голлівуд був правий! Знайшли та дослідили ту саму першу ступінь "Союзу", яка вдарила під час позаштатного відділення другу ступінь ракети. Так от, аналіз засвідчив: той самий вузол розділення ступенів, який відмовив, образно кажучи, забивали під час зборки кувалдою. І таким чином, як з'ясувалося, робили завжди! У цьому випадку зовнішнім ударним впливом під час зборки у Монтажно-випробувальному корпусі Байконура було погнуте кріплення вузла блоку першої ступені".

Під час збирання ракети-носія Союз на Байконурі застосовували грубу силу, що призвело до аварії, - росЗМІ 01

Нагадаємо, 11 жовтня з космодрому Байконур стартувала ракета-носій "Союз-ФГ" із пілотованим кораблем "Союз МС-10".

На борту рухалися на МКС космонавт "Роскосмосу" Олексій Овчинін та астронавт НАСА Нік Хейг (для нього це був би перший політ у космос). Однак під час польоту ракети "Союз" відбулася аварія  носія, після чого екіпаж у спускній капсулі приземлився у степу Казахстану.

Як стало відомо "КоммерсантЪ", основна частина експертів, задіяних у дослідженні НП із "Союзом-ФГ", переконана, що причиною аварії стала механічна несправність, допущена під час стикування бокових блоків до другої ступені ракети у монтажно-випробувальному корпусі на космодромі Байконур.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3092460
 Топ коментарі
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
Сторінка 4 з 4
<<<1 2 3 4
Сторінка 4 з 4
<<<1 2 3 4
 
 
 
 
 
 вгору