EN|RU|UK
 Політика України, Економіка
  4901  70

 "У морській галузі такий розгардіяш, якого не було ніколи": Портові оператори заявляють про тиск із боку силових структур

Керівники найбільших портових операторів України (які покривають 60% експортного ринку), а також представники ГО "Бізнес-Варта" заявляють про найсильніший тиск на портовий бізнес з боку силових структур. За їхніми словами, таких масштабів тиску не було за всі роки незалежності.

Як інформує Цензор.НЕТ, про це вони заявили на прес-конференції в середу, 17 жовтня.

Вони озвучили гучні факти необґрунтованих, за їхніми словами, дій із боку ГПУ, СБУ, ДФС і Нацполіції.

Поштовхом для загальної зустрічі було блокування терміналу представництва швейцарської компанії Risol в Одеській області. Представники ГПУ намагалися вивезти з терміналу 3 тисячі тонн зерна, які нібито проходять як речовий доказ у справі одного з експортерів, при цьому не пред'явивши жодних документів на зерно. Таким чином, не зважаючи на те, що термінал не є фігурантом кримінальної справи, його робота була повністю зупинена, що поставило під загрозу інвестиційний проект на суму понад 70 млн доларів США.

Цю ситуацію представники експортних терміналів назвали останньою краплею, оскільки всі вони так чи інакше регулярно стикаються з подібним тиском. При цьому мільйонні збитки держава жодного разу не компенсувала.

"Ні для кого не секрет, що ДФС створило систему, коли до 50% експорту зернових йде в тінь і до 25% соняшникової олії також у тіні. Чиновники на цьому заробляють. Але коли вони не можуть знайти джерело цього заробітку - компанію, яка вивозить , - то чинять тиск на термінали. При цьому не арештовують вантаж і не ставлять його на відповідальне зберігання, щоб потім розбиратися в судах, і якщо буде рішення суду, то конфісковувати цей вантаж. Чиновники тупо зупиняють роботу всього терміналу, блокують митницю. В останньому випадку ми простояли тиждень, не могли вантажити 3 кораблі, понад 800 вагонів простоювали, а це мільйон гривень. Ми тиждень не могли нічого оформити, поки не змусили повернути все в правове поле. Викликано все було простими паперами, написаними слідчим ГПУ на митницю, прикордонників і на Адміністрацію морських портів. У цих паперах потрібно зупинити вантаження і відхід суден з терміналу. Одна з цих організацій виконала вимоги і зупинила оформлення вантажів.

Чому це відбувається? Тому що жоден чиновник, який завдав збитків на мільйони, не відповідає за свої дії. Знаю, що мої колеги так чи інакше на собі це відчували. П'ять років тому один лейтенант зупинив роботу заводу (завдавши збитків на 300 млн доларів в місяць). Це було і це триває і сьогодні. Ми декілька разів зверталися з відкритими листами до президента і прем'єра про те, що в морській галузі сьогодні такий розгардіяш, якого за 30 років роботи я ніколи не спостерігав. Повне беззаконня і засилля чиновників", - пояснив ситуацію Шота Хаджішвілі, директор Risol.

Він повідомив, що за останній рік компанія пережила понад 15 обшуків, у 14 випадках термінал не був фігурантом, але тиск чинився саме на експортерів.

За словами учасників зустрічі, вже написана заява про злочин співробітника прокуратури, "який однією запискою заблокував роботу підприємства". Вони просять ГПУ зареєструвати заяву про злочин і провести незаанґажоване розслідування.

"Ми стежитимемо, чи буде відкрито провадження за цією заявою, і як проводитиметься слідство", - сказала Ольга Матвіїва, директор ГО "Бізнес-Варта".

Також оператори написали скарги на дії цього співробітника Генеральному прокурору України та Генеральній інспекції ГПУ. Вони просять відсторонити його від виконання зобов'язань на час службового розслідування.

Крім того, вони направляють лист на ім'я президента Петра Порошенка з проханням взяти ситуацію під особистий контроль, оскільки він є гарантом прав і свобод у державі.

Дії силових структур по відношенню до портового бізнесу шкодять не тільки економіці, але також погіршують імідж країни і відлякують інвесторів. Тоді як портові оператори є найбільшими інвесторами в економіку України, зазначив нардеп Іван Мірошниченко, голова ГО "Бізнес-Варта".

"Ми маємо зовнішню і внутрішню кризу, в країні йде війна. Тому говорити про те, що в Україну йдуть великі зовнішні інвестиції ми, на жаль, не можемо. При цьому компанії, присутні тут, давно повірили в Україну і вклали мільярд доларів, і хотіли б і далі продовжувати вкладати. Але той тиск, якого вони постійно зазнають, не додає оптимізму і репутації країні. Наші силові структури продовжують заходити у вікна, а не двері. А коли перед ними відкриваєш двері, то наші співробітники ГПУ вважають за краще не прийти до інвестора цивілізовано згідно з законом, а вважають кращим силовий метод - заблокувати роботу терміналів і офісів, завдати збитків, за які ніхто жодного разу не відповів", - сказав він.

Якщо їх не почують, то 10 найбільших терміналів загрожують на кілька днів зупинити експорт зерна з України.

"Ці підприємства - найбільші експортери, у них десятки тисяч співробітників, і наша задача не допустити до цього", - сказав Мірошниченко.

"Насправді зовсім не хочеться цього робити, - додав Шаджішвілі. - Але якщо все штучно зупиняється одним папірцем слідчого, то що заважає штучно зупинити себе самому? Тільки одне - зобов'язання перед своїми партнерами. Але влада своїми діями нас робить банкрутами. Вона позбавляє нас найдорожчого, що у нас є. А найдорожче - це не бізнес, а репутація, завдяки якій з нами працюють найбільші міжнародні компанії".

"Як функціонує чорний ринок всі знають, це чистої води рекет. Це було в 90-х роках, тільки тепер інші приходять. Вони вже "обілетили" тих, хто працює на чорному ринку, а тепер "забезпечує квитками" чесний бізнес... Ми вже не говоримо про боротьбу з чорним ринком... Але ж білий ринок ви навіщо "квитками"? Білий ринок платить до бюджету!" - уточнив Володимир Слабовський, операційний директор терміналу AllSeeds.

Крім того, Мірошниченко повідомив, що "Бізнес-Варта" розглядає питання подачі позовів про компенсацію завданих збитків:

"Ми вивчаємо можливість консолідованих позовів до суду про компенсацію збитків, які були завдані терміналам. Зараз ми працюємо над юридичною та розрахунковою базою. Такого прецеденту у нас ще не було: ніхто не вимагав компенсації збитків із чиновників і держави. Але якщо держава не захищає інвестора, то... Це складно, але у нас унікальна ситуація. Задіяні підприємства, які мають доказову базу".

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3091910
 Топ коментарі
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору