EN|RU|UK
 Політика України
  1597  42

 У майбутньому варто очікувати створення нового незалежного оператора з транзиту газу, - глава юридичного департаменту "Нафтогазу" Теклюк

НАК "Нафтогаз" шукає європейського партнера для створення незалежного оператора з транзиту газу.

Про це в інтерв'ю Цензор.НЕТ сказав глава юридичного департаменту НАК "Нафтогаз" Ярослав Теклюк.

"З 2015 року розпочато реформу ринку природного газу України. "Нафтогаз" був одним із драйверів цього процесу і виконав значну роботу. Реформа складалася з ухвалення нового закону "Про ринок природного газу", ухвалення підзаконних актів НКРЕКП (тоді просто НКРЕ). Ми бачили метою лібералізацію ринку природного газу. Друга мета - імплементація європейських норм роботи ринку газу.

Частково одна з цілей була досягнута, сьогодні газ імпортує в Україну не тільки "Нафтогаз", і газ вільно продається. Ринок лібералізовано. Ті, хто кажуть, що "Нафтогаз" є монополістом - або не знають, про що говорять, або обманюють. Теоретично можна говорити, що "Нафтогаз" є монополістом у частині поставки газу населенню, підприємствам, теплокомуненерго. Але ніхто не говорить і не бере до уваги того, що "Нафтогаз" не має ринкової влади, а просто виконує зобов'язання, покладені на нього урядом. При цьому "Нафтогаз" зобов'язаний деяким категоріям споживачів постачати газ за нижчою ціною, проте ці споживачі не зобов'язані купувати газ у "Нафтогазу".

Від завершення реформи залежить подальша робота Української ГТС. Вона велика і потужна, одна з найнадійніших у світі. Вона здатна транзитувати значний ресурс газу. Однак, якщо вона не буде завантажена, то з активу перетвориться на металобрухт, який не просто не приноситиме гроші, але ще й споживатиме гроші для утилізації", - розповів Теклюк.

На запитання, чи варто очікувати створення нового незалежного оператора - щоб "Нафтогаз" створив спільно з європейськими партнерами нову компанію, і щоб ЄС став зацікавлений у збереженні транзиту через Україну, він відповів:

"Перший варіант - зробити вправи заради вправи. Просто створити іншу компанію, на яку перевести всі активи, і яку буде легше контролювати. Адже домогтися від "Нафтогазу" ухвалення сумнівних рішень досить складно. З 2014 року я таких рішень не знаю. Тобто, можна створити іншу компанію, але тоді аж ніяк не потрібно ототожнювати цю задачу із завданням збереження транзиту.

Ми ж перед собою спочатку ставили інше завдання: якщо ми відокремлюємо діяльність оператора ГТС, то треба відразу запрошувати іноземного партнера, який займається подібною діяльністю і успішний у цьому, має відповідний досвід і ресурси. І це має бути велика компанія, яка користується довірою європейських постачальників і працює за прозорою схемою. У такому випадку значно підвищиться довіра до української ГТС і можливість того, що європейські трейдери захочуть транспортувати газ Україною, не боячись того, що вони тут втратять свій газ".

За його словами, зараз ведеться робота з пошуку такого партнера.

Повне інтерв'ю з Цензор.НЕТ читайте ТУТ.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3088961
 Топ коментарі
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору