EN|RU|UK
 Політика України, Економіка
  8869  159

 Завдяки виграшу у "Газпрому" Україна заощадила $80-90 млрд, - глава юридичного департаменту "Нафтогазу" Теклюк

Загальний економічний ефект від виграшу НАК "Нафтогаз" у російського монополіста "Газпрому" в Стокгольмському арбітражі становить 80-90 млрд доларів.

Про це в інтерв'ю Цензор.НЕТ сказав глава юридичного департаменту НАК "Нафтогаз" Ярослав Теклюк.

"Довгий час "Нафтогаз" розраховувався за газ у такий спосіб. Збільшувався статутний капітал "Нафтогазу", держава емітувала облігації внутрішньої державної позики, вносила їх у статутний капітал, відповідно, цінні папери пред'являлися державі і держава оплачувала їх грошима. І ці гроші використовувалися для розрахунку за газ. Така ж ситуація була в січні 2014 року. Після того, як ці 3 мільярди зайшли в Україну, держава виділила гроші для часткового погашення боргу за поставлений газ.

З точки зору росіян, у них була прекрасна схема. Вони через "Газпром" за "золотим", для них, контрактом постачають Україні дорогий газ, за ​​який Україна не в змозі розраховуватися, і таким чином заганяють Україну в кабалу. При цьому, РФ організовує кредитування "Нафтогазу" або уряду України, для того, щоб Україна і "Нафтогаз" могли розрахуватися за поставлений газ (ми розуміємо що кредит потрібно повертати, плюс відсотки). Думаю, що всі пам'ятають, як жваво ЗМІ в 2011 і 2012 роках обговорювали питання заборгованості за поставлений з РФ газ, і як щоразу перерахування грошей "Газпрому" в оплату газу видавалося якимось героїчним вчинком. Далі Україні говорять: "У вас висока ціна, так передбачено контрактом. Але ми вам допоможемо, зробимо передоплату за транзит. Цією передоплатою знову-таки розрахуєтеся за наш дорогий газ, а транзит ви нам потім відпрацюєте". Коли ставало Україні зовсім не під силу, їй пропонували знижку на газ в обмін на здачу її інтересів, як у випадку з військовою базою в Криму. При цьому те, що називалося знижкою, було всього-на-всього зниженням ціни газу для України до рівня ціни на газ в Європі. Тобто, якщо дуже грубо, з точки зору вартості газу, як товару на ринку, можна сказати що знижки не було, просто ціна газу з істотно вищої за ринкову ставала ринковою.

А ще, зверху всього цього, було зобов'язання "бери або плати", теж абсолютно "дике", як і ціна. Зобов'язання передбачало, що якщо "Нафтогаз"/Україна не вибирає передбачений контрактом обсяг газу по "високій" ціни, то повинні заплатити штраф у вигляді вартості невибраного обсягу газу (при цьому, не отримуючи такий невибраний обсяг газу). Тобто, це реально була кабала, з якою Україна ніколи не вибралася б, якби умови не переглянули в арбітражі. Я не уявляю, що було б до 2019 року".

Кошти, які Україна зберегла завдяки виграшу в арбітражі, становлять 80-90 млрд доларів

"Ми порахували економічний ефект, тобто витрати, яких "Нафтогаз"/Україна не зазнала. Або по-іншому - витрати, які "Нафтогаз"/Україна понесли б, якби ця система зберігалася. За нашою оцінкою - це близько 80-90 мільярдів доларів.

У цю суму входять гроші, які Україна могла б заплатити, якби зберігся принцип "бери або плати", а також економія завдяки зменшенню ціни на газ. Сюди ж входить показник витрат у разі збереження принципу "бери або плати" до 2019 року.

"Перше - 60 мільярдів на вимогу "бери або плати". Народ України, слава Богу, не відчув тягар "бери або плати" і не всі до цих вимог "Газпрому" ставилися серйозно. Але, як би хто не ставився до цих вимог, вони становили реальну загрозу. Подібні норми існують у європейських контрактах, проте в істотно іншому вигляді. Те, що нам вдалося повністю відбитися від цих 60 мільярдів і вийти в нуль, - це величезне досягнення.

Далі - змінена ціна на газ, починаючи з другого кварталу 2014 року - це ще півтора мільярда. Також ми порахували що було б, якби Україна жила з тим "бери або плати" до 2019 року. Набігло б ще близько 20 мільярдів", - пояснив Теклюк.

Повне інтерв'ю з Ярославом Теклюком читайте ТУТ.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3088948
 Топ коментарі
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
Сторінка 2 з 2
<<<1 2
Сторінка 2 з 2
<<<1 2
 
 
 
 
 
 вгору