EN|RU|UK
 Політика України, Економіка
  3282  17

 "Газпром" хоче скасувати рішення Стокгольмського арбітражу в апеляції. Але зараз його виконання триває, - глава юрдепартаменту "Нафтогазу" Теклюк

Російський монополіст "Газпром" у Шведському апеляційному суді намагається скасувати рішення Стокгольмського арбітражу, за яким він зобов'язаний виплатити Україні майже 2,6 млрд доларів. Юристи "Нафтогазу" вважають свою позицію сильною і готові обґрунтувати її.

Про це в інтерв'ю Цензор.НЕТ сказав глава юридичного департаменту НАК "Нафтогаз" Ярослав Теклюк.

"Рішення міжнародного арбітражу не можна оскаржити по суті. Його можна скасувати тільки в зв'язку з грубими порушеннями процедури при винесенні рішення арбітражу. Один з аргументів росіян полягає в тому, що рішення нібито було написане не самими арбітрами, а за участю секретаря. Також вони зараз намагаються стверджувати, що коли підписувалися контракти в 2009 році, то це був якийсь пакет, і в результаті цих угод був встановлений якийсь "баланс економічних інтересів": одна сторона заробляє на купівлі-продажу газу, а інша - на транзиті. За їхніми словами, в результаті рішень арбітражу цей баланс був порушений. Що не так. Ніякого "балансу" ніколи не було, а те, що "Газпром" вважав "балансом", виглядало як продаж Україні газу за ціною значно дорожче ринкової, при цьому плата за послуги транзиту здійснювалася на рівні нижче ринкового. Крім того, "Газпром" практично ніколи не виконував свої зобов'язання щодо забезпечення обсягів транзиту, створюючи додаткові збитки "Нафтогазу", бо "Нафтогаз", за умовами транзитного контракту мав тримати газотранспортну систему в готовності здійснити транспортування максимальних обсягів, передбачених контрактом (110 млрд куб метрів на рік), що передбачало здійснення постійних інвестицій у систему з метою підтримки її працездатності на високому рівні", - пояснив він.

За словами Теклюка, на цьому етапі складно говорити про перспективи оскарження. Зараз скарга "Газпрому" в Шведському апеляційному суді.

"Ми вважаємо свою позицію сильною, аргументи "Газпрому" - необґрунтованими. Однак, потрібно пам'ятати, що з того боку працює дуже багато професійних, розумних і дорогих юристів над тим, щоб максимально обґрунтувати їхню позицію. До речі, витрати "Газпрому" на юридичні та супутні послуги, в зв'язку з арбітражами, істотно вище ніж у "Нафтогазу".

Якщо вони доведуть, що були процесуальні порушення, то піде скасування арбітражного рішення. В такому випадку ми повернемося в 2014 рік, а це значить, що нам знову потрібно буде якось розбиратися в цьому питанні", - розповів юрист.

На цей момент арбітраж у силі, і відбувається його виконання зі стягнення з "Газпрому" майже 2,6 млрд доларів:

"Особливістю арбітражного рішення є те, що воно набуло чинності з моменту винесення. "Газпром" звернувся в суд, і суд виніс постанову про тимчасове призупинення виконання цього рішення на території Швеції. Потім і це рішення було скасовано. Та й раніше це автоматично не зупиняло все виконання, яке ми почали в інших юрисдикціях. На сьогоднішній день у нас відбувається виконання у Великій Британії, Нідерландах, Швейцарії. І ми плануємо виконання в набагато більшій кількості юрисдикцій.

Виконання полягає в тому, що нам необхідно отримати від "Газпрому" 2,6 млрд доларів. Вони, теоретично, можуть бути добровільно сплачені, хоча, виходячи з їхніх заяв, це малоймовірно. Тому завдання стоїть, по-перше, ідентифікувати їхні активи в різних юрисдикціях (включаючи гроші). Далі - заарештувати ці активи. Потім обернути стягнення в активи й отримати або гроші від продажу цих активів, або активи".

Повне інтерв'ю з Ярославом Теклюком читайте ТУТ.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3088934
 Топ коментарі
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору