EN|RU|UK
 Події, За кордоном
  6740  80

 Ученицю московської гімназії просто з уроку забрали "на бесіду" за відвідування мітингу, а відтак запросили на Петрівку

До одинадцятикласниці з московської школи № 1 567 прийшли з центру "Е". Її забрали прямо з уроку алгебри.

Як інформує Цензор.НЕТ, про це пише Meduza.

Вдень 19 вересня учениця 11-го класу гімназії № 1567 Камілла Брайловська була на уроці алгебри. В середині заняття в клас зайшла шкільний психолог і заступник директора з виховної роботи Ольга Тугунова і попросила Брайловську вийти разом з нею. Як розповіла школярка, за дверима класу Тугунова повідомила їй, що з нею "хочуть поговорити", - і повела її в кабінет директора.

У кабінеті директора гімназії його самого на місці не було, а в одному з крісел сидів незнайомий чоловік. Він представився як Олександр Бахирев, старший оперуповноважений з особливо важливих справ центру протидії екстремізму ГУ МВС Росії.

Брайловська каже, що вона зрозуміла, що її чекає поліцейський, ще до того, як зайшла в кабінет. "Всі ж знають, що ешники приходять до школярів після мітингів", - говорить вона (відомі випадки, коли співробітники центру "Е" проводили бесіди зі школярами після залишених ними коментарів у "ВК"). Школярка відвідує мітинги з 26 березня 2017 року, коли відбулася оголошена Олексієм Навальним вулична акція проти корупції.

"Коли психолог вела мене до поліцейського, я їй сказала, що хотіла б говорити з ним тільки в присутності адвоката, - згадує Брайловська. - Але Ольга Олегівна сказала, що в стінах школи вона мій законний представник. Це прозвучало логічно, і я погодилася йти з нею". Психолог Тугунова була присутня на подальшій розмові.

Поліцейський питав школярку про її участь у мітингах. Він також вимагав назвати імена людей, сфотографованих поруч з нею.

Школярка розповіла, що Бахирев був у футболці, заправленій у джинси, а на голові у нього були "залисини". Дівчина згадує, що Бахирев поводився щодо неї як "до поганої людини, яка нашкодила і дуже винна". Представник центру "Е", за її словами, спочатку запитав, чи знає вона, чому він прийшов. Школярка сказала, що знає. "Ну так розкажи мені ти - чому ж я тут", - відповів чоловік. Брайловська сказала, що "оговталася" і не стала відповідати на це запитання і на всі наступні. За словами школярки, Бахирев розпитував її, чи часто вона ходить на мітинги, чому вона це робить і "подібне". Вона як і раніше мовчала. Після серії питань, за словами Брайловської, Бахирев "сказав щось на кшталт:"Хм, щось дитина зовсім неговірка"".

Психолог, за словами одинадцятикласниці, в бесіду не втручалася, але "підтакувала ешнику і була на його боці".

Бахирев дістав із сумки "величезну стопку скриншотів відеозаписів з мітингів". На одному з них було видно, що у Брайловської на футболці зі спини була цитата з пісні групи "Наутілус Помпіліус": "Тут жінки шукають і знаходять лише старість". На інших знімках було видно обличчя дівчини, а обличчя поряд з нею були обведені - так були виділені ті, кого Брайловська "потенційно могла знати".

"[Бахирев] питав мене про них, але я уникала відповіді. Потім він сказав, що я зробила "щось дуже-дуже погане", - мовляв, "ти ж знаєш, що буває з такими на Петрівці, 38". Психолог не сприйняла це як його погрозу мені, - згадує школярка. - Я чітко розуміла, що завдання ешника - розвести мене на діалог. Він мені каже: "як ти прийшла на мітинг?" Я йому відповідаю: "Ну так прийшла". Він запитує: "Як ти дізналася про мітинг?" Я йому у відповідь: "Ну так дізналася"".

За словами Брайловської, бесіда тривала ще близько півгодини. У підсумку, так і не домігшись від неї ніякої інформації, Бахирев дав їй підписати "якийсь документ, де йшлося про те, що я йому нічого не сказала", - мабуть, відмова від дачі показань. Бахирев сказав Брайловській 20 вересня прийти до нього на Петрівку, 38, разом з мамою. Психолог Ольга Тугунова веліла школярці відпроситися на цей час у класної керівниці і прийти в призначений час.

Ученицю московської гімназії просто з уроку забрали на бесіду за відвідування мітингу, а відтак запросили на Петрівку 01

Записка, яку школярка отримала від оперативника. Фото: Сторінка К. Брайловської в Facebook

Мати Брайловської Марія Сімакова розповіла, що того ж дня зателефонувала за номером телефону, який залишив Бахирев, і сказала, що чекає від нього повістки, - без неї йти на Петрівку з дочкою вона відмовилася. "Він відповів, що він, звичайно ж, вишле повістку. Сказав, що можна вручити повістку на місці і не чекати, але я йому сказала, що не страшно - ми почекаємо", - говорить Сімакова.

За її словами, шкільний психолог Ольга Тугунова розповіла їй, що перебуває "в неймовірному стресі". "Вона дуже переживає за дівчинку і за школу, яку можуть в будь-який момент знищити", - розповідає мама школярки. Сімакова сказала, що у неї склалося враження: шкільний психолог щиро не розуміла, що на школярку чинять тиск, і була впевнена, що співробітник МВС "має право". "Я давно знайома з Ольгою Олегівною, це винятково  порядна людина, яка з величезною повагою ставиться до дітей", - каже Сімакова. "Медузі" не вдалося зв'язатися з Тугуновою і директором гімназії Андрієм Козловим.

Адвокат Камілли Брайловської Данило Хаймович пояснив, що формально співробітники школи не повинні були перешкоджати перебуванню співробітника Центру "Е" в будівлі. "Інше питання, що педагог не зобов'язана була шукати Каміллу і приводити її до них на бесіду. Вона могла сказати, що йде навчальний процес, і запропонувати їм поговорити з нею в інший час", - говорить юрист.

"Формально від опитування взагалі можна відмовитися. Але якщо оперативник просить відповісти на питання і людина погоджується, то оперативник закон не порушує, - продовжує Хаймович. - Тут важливо, щоб він роз'яснив людині її права на захист, це закріплено в КПК. Якщо співробітник правоохоронних органів цього не зробив і провів опитування, то використовувати отриману інформацію згодом він не має права. І, звичайно, шкільний учитель - це не представник школяра. Її представники - це адвокат і батьки". За словами юриста, по суті Брайловська, яка відмовилася від свідчень, в "її ситуації" все зробила правильно.

Старший оперуповноважений з особливо важливих справ Центру "Е" ГУ МВС Росії Олександр Бахирев з "Медузою" розмовляти не захотів. "Якщо звертаєтеся до державного органу, то [дотримуйтесь правил і] ставте своє запитання в прес-службу МВС", - сказав Бахирев і поклав слухавку.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3087371
 Топ коментарі
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору