EN|RU|UK
 Суспільство, Здоров'я
  4617  84

 1/4 всіх грошей на ліки українці витратили на препарати без доведеної ефективності - дослідження

4 з 10 найпопулярніших в Україні препаратів не визнані ніде у світі.

У 2017 році 26% грошей, залишених українцями в аптеках, пішли на засоби, що не мають доведеної ефективності. Загалом на такі препарати в країні було витрачено близько 14 млрд гривень.

Про це свідчать результати дослідження, проведеного з ініціативи Центру протидії корупції та за підтримки Міжнародного фонду "Відродження", повідомляє Цензор.НЕТ.

Тільки за гомеопатичні ліки українці минулого року віддали 1 млрд гривень.

"Згідно з сучасними науковими дослідженнями, гомеопатичні засоби взагалі не містять діючої речовини. Незважаючи на це, у них, як і у засобів на рослинній основі, є реєстрація в Україні. При цьому вони не мають доводити свою ефективність, а лише безпеку використання", - каже Євген Гончар, член громадської ради при МОЗ та експерт групи "Реформа охорони здоров'я" реанімаційного Пакету Реформ.

Значну частину списку ліків без доведеної ефективності становлять так звані "протектори" - гепато-, кардіо-, хондро-, нейро-. Дослідження показують: вони не працюють.

"Одним із лідерів аптечних продажів стала група "нейропротекторів", які зазвичай призначають при лікуванні інсультів. Але в міжнародних клінічних протоколах відсутні рекомендації такого лікування. У 2017 році українці витратили на такі ліки близько 2,6 млрд гривень" - розповідає Гончар.

У 4 із 10 найпопулярніших в Україні препаратів немає наукових підстав для застосування. Проте, їх регулярно закуповують не лише самі громадяни, а й державні лікарні та поліклініки.

"Тільки в 2017 році заклади охорони здоров'я витратили понад 183 млн гривень на ліки з недоведеною ефективністю. З 2013 по 2017 рік за такі ліки з наших із вами податків заплатили близько 37 мільйонів доларів", - говорить юрист Олена Щербан, член правління Центру протидії корупції.

При цьому Міністерство охорони здоров'я із залученням міжнародних організацій закуповує за гроші бюджету тільки ефективні засоби, присутні в міжнародних стандартах надання медичної допомоги.

Експерти пропонують зробити першочерговим при призначенні пацієнтам препарати з Національного переліку основних лікарських засобів. Цей документ містить тільки ліки з доведеною ефективністю.

При проведенні дослідження головним критерієм для аналітиків був факт реєстрації препарату в країнах ЄС і США. Крім цього, оцінювали результати клінічних досліджень і дані клінічних протоколів. Всього в рамках дослідження експерти проаналізували близько 1500 діючих речовин і їх комбінацій.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3083331
 Топ коментарі
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору