EN|RU|UK
 За кордоном
  2318  14

 Польща пропонує українцям самим провести розкопки на місці знесеного пам'ятника УПА в Грушовичах, - Дещиця

Польська сторона запропонувала Україні провести розкопки в селі Грушовичі на місці зруйнованого пам'ятника воїнам УПА.

Про це заявив посол України в Польщі Андрій Дещиця на засіданні прес-клубу в рамках ХІІІ наради послів у МЗС, повідомляє Цензор.НЕТ із посиланням на Укрінформ.

"Щодо Грушовичів, то є бачення українських експертів з Інституту національної пам’яті, які лише спостерігали за тими розкопками, які проводив Інститут національної пам’яті Польщі. Їм (українській стороні. - Ред.) запропоновано провести розкопки самим, провести експертизу і на підставі експертизи, а не зовнішнього спостереження, провести з польською стороною переговори щодо того, хто там похований", - сказав дипломат.

За його словами, якщо буде доведено, що у Грушовичах саме військові поховання, то польська сторона готова відповідно до свого законодавства встановити надгробний пам’ятник. А оскільки наразі невідомо, кому належать виявлені там останки, то, на думку посла, найкращим виходом із ситуації є встановлення хреста на місці поховання.

"Ми не мусимо робити ультимативно, ми маємо підходити до жертв з людяної позиції, з позиції християн. Поставити хрест, тому що там поховані люди і це є в нашій традиції, це є в польській традиції. Хрест буде тимчасовим рішенням до того часу, поки не буде доведено, досліджено, хто там похований", - зауважив дипломат.

Коментуючи розблокування ексгумації польських поховань в Україні, Дещиця нагадав, що віце-прем’єр-міністр Павло Розенко передав запрошення польській стороні розпочати переговори щодо конкретних місць, де можна було би проводити такі пошукові роботи.

Нагадаємо, українсько-польські історичні відносини загострилися у квітні 2017 року, коли польські націоналісти за підтримки місцевої влади знищили на кладовищі в селі Грушовичі поблизу Перемишля пам'ятник воїнам УПА. Відразу після цього Київ заблокував проведення поляками ексгумацій в Україні, наполягаючи на відбудові знищених вандалами за останні роки на півдні Польщі українських місць пам'яті.

Розкопки почалися у зв'язку із заявами польської сторони, що ні про яке відновлення пам'ятника не може бути й мови, поки не буде надано достовірних даних, що там справді була могила солдатів УПА.

За словами польської сторони, археологічні розкопки на кладовищі в Грушовичах, які експерти ІНП Польщі провели наприкінці травня, не підтвердили, що під розібраним минулого року пам'ятником УПА були колективні або окремі могили членів українського військового формування.

ІПН Польщі заявив, що виявив під монументом "цивільні, окремі поховання 16 осіб, зокрема чоловіків, жінок і дітей". Останки не ексгумовані. Відповідно до закону, тільки наявність останків воїнів УПА могла б виправдати збереження присвяченого їм пам'ятника. Однак, за словами української сторони, яка була присутня під час робіт ІНП у Грушовичах, у тому місці спочивають останки щонайменше трьох членів УПА.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3083173
 Топ коментарі
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору