EN|RU|UK
 Політика України, За кордоном
  3283  32
Матеріали за темою:

 Кримінальне провадження проти історика, голови Українського товариства Купріяновича за його висловлювання про Волинську трагедію почалося в Польщі, - Клімкін

У Польщі відкрили кримінальну справу проти одного з лідерів місцевої української громади - історика Григорія Купріяновича: Люблінський воєвода Пшемислав Чарнек подав на нього в суд за виступ 8 липня в польському селі Сагринь на відкритті пам'ятника місцевим українцям, які в 1944 році стали жертвами Армії Крайової.

Про це повідомив на своїй сторінці в Фейсбуці глава МЗС України Павло Клімкін, передає Цензор.НЕТ.

"У Польщі все-таки розпочалося кримінальне провадження проти одного з лідерів української громади, відомого історика Григорія Купріяновича. Люблінський воєвода пан Пшемислав Чарнек подав на нього до суду за те, що той 8 липня цього року виступив із промовою в селі Сагринь (Польща) на відкритті пам’ятника місцевим українським селянам, які в 1944 році стали жертвами каральної акції підрозділу Армії Крайової. "Провиною" Г.Купріяновича, наскільки я розумію, стало те, що він "мав сміливість" сказати, хто був жертвою, а хто здійснив злочин, тобто ще раз озвучив давно відомі факти, які досі нікому навіть на думку не спадало заперечувати. Проте ситуація змінилася з прийняттям у цьому році в Польщі нової редакції Закону "Про Інститут національної пам’яті". Вона, як відомо, викликала гостру міжнародну критику, зокрема в Україні, США й Ізраїлі, як недемократична, однобока і популістська. Деякі аналітики висловлювали сподівання, що з огляду на його чисто пропагандистський характер і юридичну неспроможність, відредагований Закон на практиці ніколи застосовуватися не буде. Проте, як бачимо, минуло лише кілька місяців, а ми вже маємо прецедент його застосування. І це не може не викликати глибокої тривоги", - заявив глава українського МЗС.

"Ми категорично проти того, щоб судовий механізм використовувався для переслідування одного з провідних діячів української громади Польщі, який, до речі, надзвичайно багато робить для польсько-українського історичного примирення. Як на мене, громадянське суспільство Польщі має серйозні підстави для тривоги. Саме такі поодинокі прецеденти, які трапляються десь у регіонах, а до того ж спрямовані проти представника національної меншини, неодноразово ставали в різних країнах початком широкого наступу на демократію. Звісно, дана конкретна ситуація є радше спробою регіонального політика заробити дешеву популярність на роздмухуванні міжнаціонального скандалу. Втім, переконаний, що польське суспільство повинне рішуче реагувати, на будь-які подібні спекуляції. Щиро сподіваюся, що демократична громадськість зрозуміє всю серйозність ситуації навколо українського історика і також скаже своє слово на його захист", - додав він.

"Що ж до підходу до трагічних моментів українсько-польської історії, який вважаю правильним, то дозволю собі процитувати ту саму промову Георгія Купріяновича, за яку його збираються судити: "Мусимо мати надію, що важке минуле перестане бути перешкодою в побудові добрих стосунків між польським і українським народами, між Польщею і Україною. Звичайно, жоден злочин, який приносить смерть невинних жертв, не може бути виправданий, незалежно від того, чи жертвами є українці, поляки чи особи іншої національності. Кожний має право на пам’ять, оскільки вона будує нашу ідентичність, історичну тяглість. … Проте, зберігаючи пам’ять про невинні жертви, які спочивають у цій землі, ми повинні навчитися пробачати, адже це наш християнський обов’язок"", - резюмував Клімкін.

Кримінальне провадження проти історика, голови Українського товариства Купріяновича за його висловлювання про Волинську трагедію почалося в Польщі, - Клімкін 01
Кримінальне провадження проти історика, голови Українського товариства Купріяновича за його висловлювання про Волинську трагедію почалося в Польщі, - Клімкін 02

Село Сагринь у Люблінському воєводстві відоме акцією Армії Крайової та Батальйонів Хлопських 10 березня 1944 року проти жителів сіл з українським населенням. За даними українських дослідників, під час різанини в Сагрині поляками було вбито і закатовано від 800 до 1240 жителів, серед них понад 100 дітей. На сагриньському кладовищі споруджено пам'ятник, на якому викарбувані прізвища 660 українців, яких вдалося встановити.

У 2013 році польський Сейм ухвалив стриману версію "Волинської резолюції", з формулюванням "етнічна чистка з ознаками геноциду".

22 липня 2016 року Сейм Польщі прийняв постанову, якою визнав події, що розгорнулися на Волині в 1943-45 роках, "геноцидом, здійсненим українськими націоналістами проти жителів ІІ Речі Посполитої". Також Сейм проголосив 11 липня національним днем ​​пам'яті жертв цього "геноциду". Багато українських політиків, а також Президент Петро Порошенко висловили глибоке розчарування цим рішенням польського Сейму.

У 2018 р. тема Волинської трагедії знову актуальна після прийняття в Польщі закону про Інститут національної пам'яті, що дозволяє порушити кримінальну справу за заперечення "злочинів українських націоналістів в 1925-1950 роках" (в тому числі тих злочинів українських формувань, які співпрацювали з Третім Рейхом) . Злочином в документі називається також "Волинська різанина" (термін, використовуваний у Польщі для оцінки події на Волині), за заперечення "Волинської різанини" також вводиться покарання.

Нагадаємо, 27 червня польська парламент змінив, а президент Дуда підписав нову версію закону про ІНП країни.

У ній змінено положення, яке найбільше критикував Ізраїль і США. Зокрема, скасовано пункт про кримінальне переслідування осіб, зокрема і іноземців, за "публічні і такі що суперечать фактам" звинувачення Польщі і польського народу в злочинах нацистів у роки Другої світової війни. Разом з тим у законі поки залишається "українська" поправка, яка передбачає пам'ять про "злочини українських націоналістів і членів українських формацій, які були колабораціоністами німецького Третього рейху", а також визначення, що є "злочинами українських націоналістів".

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3082227
 Топ коментарі
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору