EN|RU|UK
 Економіка
  3548  53

 Глава АМКУ Терентьєв про ДТЕК Ахметова: "Ми не бачимо доказів, що підтверджують звинувачення в зловживанні монопольним становищем"

Глава Антимонопольного комітету України зараз не бачить доказів, що підтверджують звинувачення в зловживанні монопольним становищем енергетичної компанії Ріната Ахметова ДТЕК.

Як повідомляє Цензор.НЕТ, про це Юрій Терентьєв заявив в інтерв'ю редактору БізнесЦензора Сергію Головньову.

За словами Терентьєва, питання монополії енергохолдингу ДТЕК Ріната Ахметова на енергетичному ринку перебуває у віданні держуповноваженого Марії Володимирівни Нижник.

"Вона займається заявою Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) і держкомпанії НЕК "Укренерго" проти ДТЕК від 2015 року. Також, вона займається зустрічним розслідуванням за заявою ДТЕК, який звинувачував НКРЕКП у всяких непрозорих діях. Дійсно, це розслідування довго тривало. Там є багато факторів, пов'язаних з тим, як функціонує енергоринок, з тим, як визначається ціна на енергоносії і з тим, як впливає монополія видобутку вугілля на посилення ринкової влади. Чому довго? Тому що складно отримати інформацію про вугілля. Шахти частково перебувають на непідконтрольній Україні території. Є складність з тим, що НКРЕКП спочатку активно підтримувала звинувачення, а потім перестала", - заявив Терентьєв.

"Станом на зараз ми не бачимо доказів, що підтверджують звинувачення саме в зловживанні монопольним становищем", - стверджує глава АМКУ.

Відповідаючи на зауваження журналіста про те, що Терентьєв жонглює юридичною казуїстикою, щоб вигородити ДТЕК, а в цей час Ахметов краде гроші у всіх споживачів електроенергії в країні і те, що ДТЕК зловживає монопольним становищем, бачать всі, крім АМКУ, глава відомства заявив: "Я абсолютно підтримую вашу емоційну позицію. Розумію, про що ви. Але тепер дивіться. Є вугілля ДТЕК, яке продається генерації ДТЕК. А генерація продає електроенергію держоператору розрахунків "Енергоринок". Хто встановлює тариф для теплової генерації?".

За словами глави АМКУ, проблема в тому, що НКРЕКП встановлює тариф для теплової генерації.

"Ми говоримо не про монопольне становище, а зловживання монопольним становищем. Це фундаментальна відмінність. Якщо є монопольне становище ДТЕК, то у нас є Верховна Рада. Народні депутати мають право прийняти закон, який заборонить вертикальну інтеграцію генеруючих компаній, що працюють на вугіллі", - заявив Терентьєв.

"У випадку з ДТЕК ми дійсно можемо говорити про те, що є ознаки домінантного положення на ринку. Але вони не реалізовуються самою компанією ... Був період за минулої влади, коли в ліцензійних умовах НКРЕКП була встановлена ​​норма, яку може займати генеруюча компанія в загальному обсязі вироблення, щоб не потрапляти під визначення монополії. І ось, у міру того, як ДТЕК приростав активами, ця норма в ліцумовах НКРЕКП збільшувалася. Сьогодні вона становить 35%. Розумієте, в чому проблема - ми ж не комісари, щоб шашкою помахати. Ми повинні прийняти рішення, яке буде законно і не буде ганьбити Україну. Проблема справи ДТЕК в його зайвій політизованості в самому початку. Зараз, після трьох років розслідування, ми бачимо, що ні НКРЕКП, ні "Укренерго" не в змозі обґрунтувати зловживання ДТЕК", - зазначив Терентьєв.

На зауваження журналіста про те, що ДТЕК продає електроенергію на експорт дешевше, ніж в Україні, енергетичне вугілля в Україні, завдяки методиці НКРЕКП, продається на 20% дорожче, ніж де-небудь у світі, а 85% видобутку енергетичного вугілля зосереджені в ДТЕК - і все це є зловживанням, глава АМКУ відповів: "Концентрація вугледобувних підприємств сталася в 2010 - 2011 роках. Дозволи на покупку цих активів були видані тодішнім складом АМКУ. Скасувати ці рішення немає підстав. Передача товарів всередині групи не створює ринок і не є продажем. Це різні переділи в рамках одного суб'єкта ринку. Насправді, вирішення питання ДТЕК - в парламенті".

Разом з тим, Терентьєв підтвердив, що екс-глава НКРЕКП Дмитро Вовк використав рекомендацію АМКУ для того, щоб виправдати введення методології розрахунку ціни, відомої в народі, як "Роттердам +".

"Так. Вони використовували наше рішення для цього. Але що в підсумку? ДТЕК може всередині групи продавати вугілля хоч по гривні, хоч по мільйону гривень за тонну. Вмикається розрахунок оптової ринкової ціни в межах, затверджених НКРЕКП. Тобто, за якою ціною ДТЕК ганяє вугілля всередині групи і те, яка ціна вугілля закладається в тариф - це дві різні речі. Іншими словами, проблема розслідування в тому, що всі комерційні рішення перебувають у компетенції НКРЕКП. Можна говорити про те, що основним відповідачем у разі антиконкурентних дій, має бути саме Регулятор. Ми говорили про це з нашими американськими партнерами, які допомагали нам в розслідуваннях, в тому числі і цієї справи. Вони кажуть, що насправді виходом з цієї ситуації має стати по-справжньому незалежний і ефективний Регулятор", - заявив Терентьєв.

"Резюмуймо. ДТЕК отримує ціну за вугілля, яка набагато більше нормальної рентабельності. Очевидні зловживання. Але АМКУ каже, що змінити ситуацію може лише Регулятор. Той Регулятор, який і створив ці умови, посилаючись на рішення АМКУ", - уточнив журналіст.

"Ми рекомендували застосувати прозору формулу. Ми ж не можемо вирішувати, якою саме має бути ця формула. Це сфера повноважень НКРЕКП. Вони повинні нести за це відповідальність. Все це має вирішитися з введенням ринку електроенергії (має почати працювати з липня 2019 року, – ред.)", - підсумував Терентьєв.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3080582
 Топ коментарі
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору