EN|RU|UK
 Події, Суспільство
  2281  8

 Шахраї створили псевдосайт НАЗК, через який крали дані е-декларантів

В уанеті з'явився клон ресурсу Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Як передає Цензор.НЕТ із посиланням на AIN, про це повідомляє прес-служба Міністерства юстиції України у Facebook. За його допомогою шахраї можуть красти дані декларантів.

Фішинговий ресурс розташований за адресою portal.nazk.org.ua, тоді як справжній реєстр розміщується на домені portal.nazk.gov.ua. Від оригіналу фішинговий ресурс також відрізняє помилка в назві на головній сторінці: "Єдиний держаний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування".

В іншому сайт один в один схожий на оригінал, тому сплутати їх дуже просто.

Шахраї створили псевдосайт НАЗК, через який крали дані е-декларантів 01

У Міністерстві закликали декларантів бути пильними і не користуватися цим ресурсом.

Примітно, що доступ до фішингового ресурсу portal.nazk.org.ua не був закритий до середини дня - ні Мін'юст, ні державні органи, очевидно, не подавали відповідних запитів. Закрито портал було лише після звернення координатора ГО "Коаліція за вільний інтернет" Ірини Чулівської.

За її словами, на те, щоб написати скаргу в imena.ua, їй знадобилося 5 хвилин, а вже через 39 хвилин регістратор відреагував на звернення блокуванням фішингового сайту.

"Тобто за весь цей час жоден державний орган – ні саме Національне агентство з питань запобігання корупції - НАЗК, ні The State Service for Special Communication and Information Protection, ніхто – не написали одного нещасного листа доменному реєстратору, хоча всі знали, що існує сайт, який збирає ключі і паролі декларантів", - пише Чулівська.

Згідно із законом, декларації мають подавати чиновники і держслужбовці, зокрема деякі вчителі, лікарі, а також члени громадських рад при державних органах та антикорупціонери. Вся інформація, передана через е-декларації, може так чи інакше бути використана шахраями на шкоду декларанту. Особливо небезпечний витік персональних даних, що вводяться на етапі реєстрації. Щоб заповнити декларацію, декларанти мають ввести ПІБ, ІПН, а також завантажити свій ЕЦП і пароль від нього.

Декларанти зобов'язані відзвітувати про доходи за звітний період, внести все рухоме і нерухоме майно, наявну готівку, коштовності, дорогий одяг, електроніку, цінні папери та навіть криптовалюту. Також у декларацію вводяться відомості про корпоративні права (частки в статутному капіталі або в будь-якому іншому еквіваленті статутного капіталу товариства, підприємства, організації, зареєстрованих в Україні або за кордоном), наявні патенти на корисні моделі та ноу-хау, відомості про заборгованості, кредити, фінансові зобов'язання та багато іншого.

Нагадаємо, ресурс електронних декларацій запрацював 1 вересня 2016 року. Відтоді декларанти неодноразово скаржилися на його стабільність. У березні 2017 року чиновники масово критикували сайт за те, що він не працює. При цьому щодо тих, хто не встиг би подати декларацію вчасно, могла бути застосована адміністративна або навіть кримінальна відповідальність.

Е-декларування за 2017 рік завершилося навесні 2018-го. Новий етап подачі е-декларацій за 2018 рік стартує 1 січня 2019 року і триватиме до 1 квітня.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3080194
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору