EN|RU|UK
 Суспільство
  4844  100

 Сьогодні в Україні вшановують пам'ять жертв Великого терору

Сьогодні в Україні вшановують пам'ять жертв Великого терору, під час якого було заарештовано 1,5 млн осіб, 680 тисяч із них вбили.

Як інформує Цензор.НЕТ із посиланням на Укрінформ, у Києві відбудуться поминально-церемоніальні заходи за жертвами трагедії 1937-1938 років.

81 рік тому, в серпні 1937 року, в розпал Великого терору кремлівське керівництво завдало нищівного удару по українських партійних органах. На той час було вже тотально знищено українське селянство, духовенство, в тюрмах сиділи мало не всі провідні вчені та талановиті художники (пік їхніх арештів припадає на 1934-1935 роки), приречено чекаючи на свій чорний листопад у Сандармосі.

5 серпня 1937 року до Києва прибула комісія з Москви у складі Молотова, Хрущова та Єжова, яких супроводжував чималий "десант" енкаведистів. Українське партійне керівництво продовжувало чинити опір. Молотов наполягав на усуненні з посад та виведенні зі складу ЦК КП(б)У Косіора, Петровського та Любченка та обранні першим секретарем Микити Хрущова. Члени українського ЦК відмовлялися голосувати за цю пропозицію. Молотов телефоном запросив інструкцій особисто від Сталіна, після чого виступив із пропозицією до керівника КП України їхати до Москви для спільного засідання з Політбюро ЦК ВКП(б). Відмова означала б порушення партійної дисципліни і неминучі репресії, згода - неминучу загибель. Розуміючи це, Любченко 30 серпня застрелив дружину і застрелився сам, а тих, хто поїхав до Москви, було одразу ж заарештовано. З кінця літа 1937-го протягом року в Україні було заарештовано всіх членів Політбюро, Оргбюро та Секретаріату ЦК КП(б)У, за винятком одного Петровського (але було арештовано його синів). З 102 членів українського ЦК, обраних на ХІІІ з’їзді КП(б)У, живими залишилися лише троє. Заарештовано було всіх 17 членів українського уряду, всіх секретарів обкомів України. Терор прокотився всіма республіканськими установами, місцевими радами, промисловими підприємствами. Як зазначає Роберт Конквест, "терор був настільки всеохоплюючим і настільки "швидкострільним", що законні органи влади фактично розпалися. В українському ЦК не було кворуму, не існувало органу, який би призначав уряд. Наркоми, що призначалися нерегулярно, з’являлися у наркоматах на тижні і навіть дні, а потім зникали… Республіка стала вотчиною НКВС, де навіть формальна партійна радянська робота практично завмерла".

Великий терор тривав 15 місяців і був офіційно припинений за постановою того ж Політбюро ЦК ВКП(б) 17 листопада 1938 року, хоча репресії в менших масштабах тривали і надалі.

За два роки партійна верхівка заарештувала 1,5 млн осіб, 680 тисяч із них було вбито.

На території УРСР, за оцінками істориків, було засуджено 198 тисяч 918 осіб, з яких близько двох третин - до розстрілу. Решту відправлено до в'язниць і таборів.

"Радіо Свобода" повідомляє про план заходів із вшанування пам'яті жертв Великого терору на сьогодні в Києві:

9:00-10:00 - поминальна літургія в Покровській церкві на Подолі (внизу Андріївського узвозу, метро "Контрактова площа");

11:00-12:00 - панахида і меморіальні заходи біля Хреста репресованим в 1930-1950 роках (біля будівлі колишнього Жовтневого палацу, метро "Майдан Незалежності");

13:00-15:00 - меморіальні заходи в Національному історико-меморіальному заповіднику "Биківнянські могили" (метро "Лісова", далі броварською маршруткою до історико-меморіального заповідника).

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3079853
 Топ коментарі
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору