EN|RU|UK
 Події
  11220  17

 Били по нирках, пускали струм до статевих органів, - дружина "кримського диверсанта" Лимешка розповіла про тортури ФСБ

Судакський міський "суд" в окупованому Криму 10 травня визнав українця Геннадія Лимешка винним і призначив покарання у вигляді 8 років позбавлення волі за "незаконне придбання, зберігання і носіння вибухових речовин". 12 серпня минулого року ФСБ Росії заявила про затримання в окупованому Криму чоловіка, якого вони називають "агентом СБУ" і звинувачують у підготовці диверсій на півострові.

З дружиною Геннадія Лимешка Іриною поспілкувався кореспондент Громадського радіо, передає Цензор.НЕТ.

Який він був, чому пішов воювати?

Він фактично все життя хотів бути військовослужбовцем, але в нього з дитинства була астма. До Академії сухопутних військ, куди він хотів вступити, його не взяли. Спочатку він вчився в Харкові в університеті, але коли почався Майдан, війна, він зрозумів, що це його шанс показати себе, захистити свою країну. Тоді він поїхав до "Правого сектора".

Скільки часу він там пробув і чи змінював підрозділ?

Ні, з 2015 року був у "Правому секторі". Ми були там півтора року. Я час від часу їздила туди з навчання на батальйон. Потім ми захотіли створити сім’ю, він вирішив піти з війни в мирне життя. Ми певний час жили у Львові, одружилися, у нас народилася донечка, але з часом він зрозумів, що військова справа - це його, не зміг бути осторонь. Він повернувся на службу, але вже за контрактом. Він служив у 54-му розвідбатальйоні ЗСУ півроку за контрактом.

Більше не хотів підписувати контракт?

У нього були непорозуміння з начальством. У ЗСУ не все гладко. Там накази не обговорюються, а були певні накази, які він не хотів виконувати. У нього були суперечки з начальством, і він пішов. Після закінчення контракту написали, що його звільнили за статтею, мовляв, він не підходить ЗСУ, невідповідальний. На тому його контракт закінчився.

Він говорив про те, чого стосувалися накази, які він не хотів виконувати?

Бували абсурдні накази, дурні наряди. Людина хотіла захищати країну, а їх відправляли на полігон стерегти шлагбаум. А він хотів реально захищати країну, а не бути підсобним військовослужбовцем.

Як сталося, що він опинився в Криму?

Коли закінчився контракт, у нас була хвора донечка. У неї з ніжками проблеми. Він поїхав на заробітки, спочатку в Маріуполі хотів знайти якусь роботу на будівництві, поїхав туди. Я в цей час була на Західній Україні у своїх батьків. 11 серпня я ще спілкувалася з ним телефоном, у нього все було гаразд. Дванадцятого він не відповідав на телефонні дзвінки, 13-14 числа - те  ж саме. Я вже почала панікувати. 15 серпня, у вівторок, мені дзвонить його мама з Харкова, плаче, каже про те, що по телевізору показують, нібито він хотів підірвати лінію електропередач у Судаку, нібито пиляв якийсь стовп. Як ФСБ його затримувала, біля нього знайшли гранату, тротилові шашки. Не можна описати той шок, у якому я перебувала. Після цього мені почали погрожувати в соцмережах. Писали люди з Росії, з Криму, почали писати, що мій чоловік диверсант, а я - бандерівка, фашистка. Я у шкільні роки була членом ГО "Молодіжний націоналістичний конгрес". Як ми знаємо, Росія не сприймає такі організації. Почали говорити, що в нас дитина росте фашистом. І з часом я видалилася з соцмереж. Зв’язку з чоловіком не було, я почала писати в усі інстанції: уповноваженому з прав людини, в СБУ, в ГПУ, Президенту України. Але конкретної відповіді не було. Лише про те, що він затриманий, триває розслідування, вони розбираються. Минув приблизно тиждень - вночі мені приходить смс-повідомлення: "Я в Сімферополі, живий, кажуть, що від трьох до п’яти. Чекай". Я не знала, що й думати. Я раділа, що він живий. "Кажуть, що  від трьох до п’яти" - його звинувачували за якоюсь статтею щодо зберігання вибухонебезпечних речовин. "Чекай". А чого саме - не знаю. Потім я зв’язалася з ГО "Крим SOS". Вони надали мені адвоката. У нього була зустріч із моїм чоловіком. Адвокат сказав, що чоловік не потребує його послуг і відмовляється від адвоката, говорить, що братиме всю провину на себе. І коли я сказала, що він був побитий, адвокат відповів, що чоловік сказав, що до нього не застосовували фізичних тортур і він відповідатиме за законом. Адвокат не зміг увійти в справу.

Чому він відмовився від адвоката?

Уже потім, коли він відмовився, час від часу виходив на зв’язок. Він уже розповідав про те, що поїхав працювати в Крим, хотів підзаробити, можливо, знайти роботу на будівництві. Він просто йшов вулицею, до нього під’їхала машина без знаків. Відкрився бус, вибігли молоді хлопці в масках і в спортивному одязі. Його схопили, заштовхали в бус, почали просто возити містом. Я так розумію, били його, душили. Він казав, що надягали мішок на голову, почали говорити: "Ти диверсант, хотів підірвати нас, ми знаємо про тебе все, ти нам розкажеш". Після цього повезли в суд Судака, я так розумію, де його взяли під слідство, дали адвоката за призначенням, адвоката з ФСБ.

Коли він попросив адвоката дати йому можливість написати хоча б смс-повідомлення сім’ї, він сказав: "Ти бандерівець, я цього не робитиму". Після того, як суд дав два місяці утримання під вартою, він розповів, що йому надягли мішок на голову й повезли кудись. Він вважає, що в їхню будівлю ФСБ, думаю, колишню будівлю СБУ. У підвалі до нього вже застосовували фізичні тортури.

Які тортури, він розповідав?

Так, але багато про що не розповідав, бо я відразу починала плакати. Сказав, що зараз він живий і здоровий, але його били по нирках, ногах. Обличчя фактично не чіпали, бо розуміли, що їм потрібна гарна картинка, щоб він говорив те, що вони хочуть. Його садили на якийсь стілець, підключали струм до нижніх кінцівок, до статевих органів, до пальців рук і ніг. Його топляли, приставляли зброю до голови, казали, щоб він прощався із життям і погрожували. Він казав, що співробітник ФСБ посадив його в куток, виключив світло, приставив ствол до голови і сказав: "Прощайся із життям".

Коли він відключався і не мав сил терпіти, його виводили, давали подихати свіжим повітрям, давали води - і далі все продовжувалося. Йому просто дали завчити текст: я такий-то, мене змусили підірвати лінію електропередач, завдати шкоди тощо.

Тобто змусили сказати, що він співпрацює з СБУ?

Так, але це неправда. Чоловік каже, що він цього не робив і в нього в думках такого не було. Він ніколи не мав стосунку до СБУ.

Він не боявся їхати до Криму, враховуючи, що був у "Правому секторі"?

Скажу чесно, я йому про це казала: що дорога до Криму, до Росії закрита. Ми знаємо, як Росія ставиться до військовослужбовців і що з ними робить, вже є приклад інших політв’язнів. Але повторюсь, що в нас дуже хвора дитина. Він після закінчення контракту просто поїхав на заробітки, які для нього закінчилися полоном.

Як усе відбувалося на суді, можливо, приходили представники ЗМІ?

Він пішов на співпрацю зі слідством, взяв провину на себе, бо його неодноразово били, знущалися, сказали, що якщо він не візьме провину на себе щодо статті, яку йому дають, йому просто перекваліфікують справу на тероризм і дадуть не три-п’ять років, а 20. Йому давали одну статтю (зберігання боєприпасів), а коли він пішов на співпрацю зі слідством, додали співпрацю з СБУ, зберігання боєприпасів та їхнє використання. Загалом це вийшло майже 13 років, але оскільки він взяв провину на себе, то вийшло вісім років.

А як ухвалювалося рішення?

Рішення фактично ухвалили за 20 хвилин. Прийшли, йому зачитали, що така-то стаття, прокурор попросив вісім із половиною. Оскільки адвокат був за призначенням і не мав можливості підготуватися, він просто сказав, що підсудний невинен, він просить суд звернути увагу на те, що є малолітня дитина, дружина сама із дитиною, просили скоротити термін або взагалі визнати невинним. Але суд на це не погодився. Потягом 15-20 хвилин ухвалив вирок. У них уже були готові документи, заздалегідь прошиті, з печаткою. Він, звичайно, подав на апеляцію, йому знову змінили адвоката; просив суд, щоб він був лояльним до нього та розумів ситуацію. Але суд лишив вісім років без змін.

Де він зараз?

Наскільки я знаю, у Сімферополі в слідчому ізоляторі. Але оскільки відбувся суд, апеляція, його мають перевести у якусь колонію, де він відбуватиме термін.

Як ви зараз збираєтеся витягати чоловіка? Чи є щодо цього якісь результати?

Я й надалі намагаюся зв’язатися з представниками влади. Неодноразово зверталася до Геращенко, бо вона жодного разу не відписала мені з цього питання, Денісова теж. Лутковська колись відписувала, що "ми писали до представників РФ, сказали, що вашого чоловіка затримано, але фізичних тортур до нього не застосовували. Він із ними співпрацює". Пані Денісова мені нічого не відписувала з цього приводу. Зверталася до АП, до Порошенка. Його представники сказали, що цю справу передали в СБУ, в прокуратуру. З прокуратури мені прийшла відповідь, що справа розслідується, але фактично минув уже рік. Його ніде немає в списках полонених, немає в резолюції, яку ухвалила Верховна Рада. Там є 52 людини, наскільки мені відомо, але його немає. Коли я за своїми джерелами питала, чому немає, казали, що з якихось причин його туди не внесли. А чому? Чим він гірший від інших? Тим, що його справу не роздули на увесь світ, як інших політв’язнів?

Ви вважаєте, що лише через те, що не роздули?

Можливо, тому, що не роздули, про нього не настільки знають, як про інших. Не знаю, чим керується наша країна. Можливо, через те, що він взяв провину на себе. Але не він один брав провину на себе. Вважаю, що будь-яка людина в його ситуації теж так вчинила б. Він мені казав: "Якби в мене був адвокат, я хоч зараз готовий сказати всю правду". Але він не може цього зробити.

Його побратими намагаються вам допомогти?

Так, вони намагалися зв’язатися там зі ЗМІ, але вони не можуть туди поїхати, бо є військовослужбовцями - сядуть разом із ним. Я намагалася домогтися зустрічі, зверталася, але, на жаль, нічого не вийшло. Я хочу, щоб наша влада щось робила. Всі хлопці, які зараз перебувають там, політв’язні - це люди, які багато чого зробили для нашої країни. Країна не може просто взяти й кинути їх. Я не знаю, які умови ставить Росія щодо обміну, але Президент України насамперед має їх звідти витягнути.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3078761
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору