EN|RU|UK
 За кордоном
  10452  39

 Парламент Молдови визнав російські війська і збройні формування Придністров'я потенційною загрозою для безпеки

Парламент Молдови ухвалив у четвер в остаточному читанні Національну стратегію оборони на 2018-2021 роки, у якій серед ризиків і загроз вказані збройні формування Придністров'я, а також присутність на території країни російських військових.

Про це повідомляє Цензор.НЕТ із посиланням на Інтерфакс-Україна.

"У східному регіоні Молдови присутня значна кількість сепаратистських військових і воєнізованих сил, які мають істотну оперативної здатністю, що підриває і загрожує територіальній цілісності країни", - йдеться в документі.

"На території Молдови дислоковано військовий контингент РФ, який перебуває на ній без законної згоди Молдови, на противагу конституційним положенням. Ця присутність є ризиком для національної безпеки в контексті можливої ​​ескалації регіональної ситуації", - йдеться в Стратегії.

Інші загрози зачіпають проблему захисту інфраструктури, кібернетичних атак, нелегальної міграції та торгівлі зброєю, терористичної діяльності, а також хімічних, біологічних, радіаційних та ядерних ризиків.

У документі також вказується, що "існує можливість розширення зони нестабільності з України до кордонів Молдови".

"Певні елементи і соціальні групи з екстремістськими поглядами з РМ або ззовні, надихнувшись нестабільністю в Україні, можуть зробити спроби саботажу і гібридної війни на території республіки", - наголошується в Стратегії.

Згідно з ухваленим документом, Стратегія спрямована на "консолідацію, розвиток і модернізацію спроможності національної системи оборони для адекватної відповіді на загрози і ризики безпеки держави, а також на адаптацію нормативної бази до цілей стратегії і на забезпечення фінансування національної оборони".

Парламент Молдови також висловився за зміцнення нейтралітету країни, підкресливши, що це "не означає ізольованість".

В ухваленому документі йдеться про важливість статусу нейтралітету Молдови. Згідно зі стратегією, "статус нейтралітету передбачає беззастережну відмову від участі в збройних конфліктах, а в мирний час - побудову добросусідських відносин з усіма міжнародними партнерами на основі взаємної поваги та консенсусу".

"Нейтралітет означає не ізольованість, а, найімовірніше, участь країни не тільки як споживача безпеки, а й як активного учасника в розвитку міжнародних відносин, з використанням і розвитком усіх сприятливих можливостей міжнародного співробітництва, діючи неупереджено і без упереджень, просуваючи при цьому національні інтереси безпеки й оборони", - підкреслюється в Стратегії.

Згідно з документом, національними інтересами Молдови є: гарантування суверенітету, незалежності і територіальної цілісності держави; забезпечення стабільного і сталого розвитку держави; європейська інтеграція; територіальна реінтеграція; процвітання і добробут громадян; участь у гарантуванні міжнародної безпеки.

22 червня 2018 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію "Про повне і беззастережне виведення зарубіжних збройних сил з території Республіки Молдова". За ухвалення резолюції проголосували 64 країни, проти - 15, утрималися 83 делегації.

Нагадаємо, відомий проросійськими поглядами Ігор Додон був обраний президентом Молдови в листопаді 2016 року. Під час теледебатів, ще в статусі кандидата, він заявив, що Крим належить Росії.

Переважно російськомовний регіон Придністров'я в 1992 році односторонньо проголосив "незалежність" від решти Молдови. Самопроголошену "незалежність" Придністров'я не визнав ніхто у світі, хоча регіон має істотну підтримку Росії - політичну, економічну та військову.

Після нетривалої війни 1992 року, у якій загинуло щонайменше 1200 осіб, Кишинів остаточно втратив контроль над регіоном. На боці сепаратистів тоді взяли участь окремі бійці, цілі підрозділи і частини російської армії зі своїм озброєнням і бойовою технікою.

У 1992 році за двосторонньою російсько-молдавською угодою на адмінмежі між Придністров'ям і рештою Молдови було розпочато миротворчу операцію за участю російських і молдавських військ, а також збройних формувань.

Міжнародні переговори щодо врегулювання придністровської проблеми ведуться у форматі 5 + 2 (Молдова, Придністров'я, Росія, Україна і ОБСЄ, плюс спостерігачі від США і ЄС).

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3077448
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору