EN|RU|UK
 Політика України
  17699  84

 КСУ визнав конституційним законопроект Порошенка про скасування депутатської недоторканності з 2020 року

Конституційний суд (КС) України визнав конституційним президентський законопроект (№7203) про внесення змін до статті 80 Основного закону (щодо скасування недоторканності народних депутатів), яким передбачається введення цієї норми з 2020 року.

Як інформує Цензор.НЕТ із посиланням на Інтерфакс-Україна, про це повідомили в КС у середу.

"Конституційний суд України визнав відповідним вимогам статей 157 і 158 Конституції України законопроект про внесення змін до статті 80 Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів України) (реєстр. №7203)", - повідомляється на офіційному сайті КС у середу.

КС під час перевірки запропонованого законопроекту виходив з того, що Верховна Рада восьмого скликання протягом року не розглядала і не змінювала положення статті 80 Конституції України. Отже, законопроект відповідає вимогам ст. 158 Основного закону.

Крім того, КС констатує, що на час надання їм цього висновку(до 19 червня, коли було прийнято це рішення) рішення про введення в Україні або в окремих її місцевостях воєнного або надзвичайного стану за процедурою, визначеною Конституцією України, не прийнято, тому правових підстав, які б робили неможливим внесення змін до Основного закону, немає.

Таким чином, Конституційний суд вважає, що законопроект відповідає вимогам ч. 2 ст. 157 Конституції України.

КС неодноразово розглядав законопроекти про внесення змін до статті 80 Конституції України щодо обмеження депутатської недоторканності і давав висновки про те, що пропоновані зміни про скасування недоторканності народних депутатів України торкаються тільки їх спеціального статусу і не впливають на зміст конституційних прав і свобод людини і громадянина(їх скасування або обмеження), отже, не суперечать вимогам ч. 1 ст. 157 Конституції України.

На час розгляду Конституційним судом цієї справи підстав для зміни викладених ним раніше юридичних позицій з вказаних питань немає.

"Таким чином, Конституційний Суд України вважає, що Законопроект, яким пропонується викласти статтю 80 Конституції України у новій редакції, не передбачає скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина та є таким, що не суперечить вимогам частини першої статті 157 Конституції України", - також вказано у висновку КС.

Водночас Конституційний Суд України вважає за доцільне звернути увагу на те, що, ухвалюючи рішення щодо скасування депутатської недоторканності, необхідно враховувати стан політичної та правової системи України – її здатність у разі повної відсутності інституту депутатської недоторканності забезпечити безперешкодне та ефективне здійснення народними депутатами України своїх повноважень, функціонування парламенту, а також реалізацію конституційного принципу поділу державної влади.

Крім того, КС підкреслює, що запропоновані законопроектом зміни в статтю 80 Конституцій не спрямовані на ліквідацію незалежності або порушення територіальної цілісності України, тобто, не суперечать вимогам ч. 1 ст. 157 Основного закону.

Президентський законопроект містить пункт 2, що встановлює дату набрання чинності вказаного закону. "Зазначений пункт не передбачає скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина, не спрямований на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України, а отже, не суперечить вимогам частини першої статті 157 Конституції України", - підкреслили в КС.

Враховуючи викладене, Конституційний суд України визнав відповідним вимогам статей 157 і 158 Конституції України законопроект(№7203) про внесення змін до ст. 80 Конституції України(щодо недоторканності народних депутатів України).

Висновок КС є обов'язковим, остаточним і таким, який не може бути оскарженим.

Згідно з президентським законопроектом(№7203), запропоновано внести зміни в статтю 80 Конституції України, виклавши її в редакції: "Стаття 80. Народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання в парламенті і його органах, за винятком відповідальності за зневагу або наклеп".

У пояснювальній записці до документа вказано, що питання про скасування недоторканності народних депутатів України досі залишається невирішеним і не втратило актуальності. Громадська думка із цього приводу свідчить, що "гарантії недоторканності народних обранців в наявному обсязі є невиправданими і по суті перетворилися на гарантії безкарності".

Передбачено, що закон набуває чинності з 1 січня 2020 року.

Раніше в червні 2018 року КС визнав конституційним внесений народними депутатами законопроект №6773 про внесення змін до Основного закону в частині скасування депутатської недоторканності.

19 жовтня 2017 року Верховна Рада підтримала внесення до порядку денного сесії і направлення для висновку в КС президентського законопроекту (№7203) про внесення змін до ст. 80 Конституції України щодо недоторканності народних депутатів.

Народні депутати підтримали також внесення до порядку денного сесії і направлення до Конституційного суду депутатського законопроекту (№6773) про внесення змін до Конституції України в частині скасування недоторканності народних депутатів.

За своєю суттю законопроекти №7203 і №6773 відрізняються лише тим, що, згідно з президентською ініціативою, зміни до Конституції в частині скасування недоторканності мають набути чинності 1 січня 2020 року.

Після висновку КС законопроекти будуть передані до Верховної Ради. Остаточне схвалення (прийняття в цілому), згідно з процедурою внесення зміни до Конституції, можливо за умови 300 голосів парламентарів.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3072475
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору