EN|RU|UK
 Політика України, Суспільство
  5475  10
Матеріали за темою:

 Київ і Будапешт наприкінці цього тижня проведуть переговори щодо закону про освіту, - Сійярто

Наприкінці поточного тижня відбудеться міжурядова зустріч високого рівня між представниками України та Угорщини щодо розбіжностей, які виникли після ухвалення у вересні 2017 року нового українського закону про освіту.

Про це заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто під час виступу на конференції з нагоди двадцятої річниці підписання Рамкової конвенції із захисту нацменшини і Європейської хартії регіональних мов у понеділок, 18 червня, у Страсбурзі, інформує Цензор.НЕТ із посиланням на DW. Угорський міністр зазначив, що це буде перша зустріч такого рівня відтоді, як діалог Києва й Будапешта загострився через суперечку навколо українського закону, проте не уточнив деталі майбутніх переговорів.

"На жаль, сьогодні ви втягнені в конфлікт з нашою сусідньою державою, у якій порушуються права угорців", - сказав Петер Сіярто. За його словами, на території України проживає понад 150 тисячі угорців, які донедавна мали право отримувати освіту рідною мовою, але після ухвалення нового закону про освіту "вони це право втратили". "Це саме та ситуація, коли скорочуються вже наявні права нацменшин", - наголосив угорський міністр. Він також заявив, що у висновку Венеціанської комісії щодо закону чітко говорилося про те, що подібні закони мають ухвалюватися лише після консультацій із представниками нацменшин, а закон, "проти якого протестує нацменшина, не може бути імплементований".

Петер Сіярто визнав роль Ради Європи в захисті прав нацменшин, проте заявив, що про ці права "мало просто говорити". На його думку, міжнародні організації повинні мати у своєму розпорядженні "інструменти, які повинні змушувати сторони виконувати" Рамкову конвенцію із захисту прав нацменшин і Хартію регіональних мов. "Геополітика не може бути причиною для того, щоб не виконувати ці угоди", - заявив Сіярто. Він також зауважив, що захист прав нацменшин - "головний фокус для угорської зовнішньої політики".

Нагадаємо, відносини Угорщини та України ускладнилися на тлі мовного питання. Так, 5 вересня Верховна Рада ухвалила закон про освіту, який починає реформу освіти в Україні. Документ, який набув чинності 28 вересня 2017 року, серед іншого, визначає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова.

Згодом у МЗС Румунії висловили стурбованість ухваленим ВРУ законом про освіту, а Угорщина заявила, що припиняє підтримку України на міжнародній арені. Голова Міністерства людських ресурсів Угорщини Золтан Балог звернувся з офіційним листом до міністра освіти і науки України Лілії Гриневич і попросив про особисту зустріч, щоб обговорити новий закон про освіту. Пізніше парламент Угорщини одноголосно ухвалив резолюцію з осудом українського закону про освіту, вказавши на порушення прав угорців у Закарпатті. Рада федерації і Держдума Росії також виступили проти українського закону про освіту. Міністерство закордонних справ Угорщини заявило 26 вересня про намір країни блокувати зближення України і ЄС через закон про освіту.

Угорщина уже втретє заблокувала міністерську комісію Україна-НАТО. У такий спосіб керівництво Угорщини висловлює претензії щодо мовної статті українського закону про освіту. В Угорщині вбачають у законі порушення прав угорської меншини. Перехідні положення закону передбачають поступове збільшення кількості навчальних предметів, що вивчаються українською мовою. А міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто пообіцяв заблокувати участь президента Порошенка у саміті НАТО, який відбудеться в Брюсселі в липні 2018 року.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3072103
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору