EN|RU|UK
 За кордоном
  32070  216

 Німеччина чітко роз'єднала загальноєвропейський інтерес і національний німецький інтерес, - Горбулін про "Північний потік-2"

Своєю позицією щодо проекту "Північний потік-2" Німеччина чітко роз'єднала загальноєвропейський інтерес і національний німецький інтерес. Це свідчення спроби Німеччини і низки європейських країн вибудувати нову (а швидше - дуже стару) архітектуру Європи з тенденцією до деконструкції надєвропейских структур, реверсом інтеграційних процесів, зміцненням національних держав.

Про це у своїй статті "Вулканічний синдром" для ZN.UA пише Володимир Горбулін, директор Національного інституту стратегічних досліджень, академік НАН України, повідомляє Цензор.НЕТ.

"За великим рахунком, зникло повноцінне бачення "європейського проекту": куди він рухається і чи згодні з цим усі його учасники. Спроби євроінституцій сконструювати варіацію на тему "нової історичної спільності" у форматі "європейського народу" не були успішними. (У мене як людини, котра пережила СРСР, це викликає неоднозначні і в чомусь навіть суперечливі алюзії.) А отже, не були чітко сформульовані параметри того, хто такий "європейський народ" (європейці) і чого вони хочуть (крім загальних розмов про "добробут", "рівень споживання" та "цінності"). Саме на цьому тлі пишним цвітом розквітли різноманітні популістські партії, які пропонують максимально спрощені, часом відверто примітивні відповіді на ці два прості базові запитання. І вже зараз ми бачимо цілком однозначний тренд: Європа дуже "правішає", швидко сегментується, на поверхню спливають придушені "національні інтереси". Найкращий приклад - історія навколо "Північного потоку-2", - пише експерт.

"Для Німеччини це означає майже тотальне домінування в Європі за умови одночасного посилення стратегічного протистояння зі США (втім, до певних меж). І хоча наразі не йдеться про повернення до business as usual, але пріоритети вже зрозумілі: Німеччина хоче й готова бути ключовим партнером Росії в Європі, конвертуючи свій особливий статус у частині контролю над європейськими енергопотоками в політичний вплив. А ще ж нещодавно саме європейські лідери говорили, що енергетику й енергоресурси не можна використовувати як зброю", - зауважує Горбулін.

"Ті по суті кулуарні домовленості, яких А.Меркель досягла з В.Путіним у Сочі, ті заяви, які вони зробили стосовно країн Східної Європи, - все це і є контури нових змов. Важливо зазначити: ці рішення ухвалювали зовсім не якісь там політики з "Альтернативи для Німеччини" або чергові "путінверштехери" (Putinversteher). Це позиція тієї ж канцлерки Німеччини, яка раніше неодноразово критично підтверджувала розуміння (несприйняття) таких речей, як окупація Криму Росією, збитий російсько-терористичними військами МН17 чи свідомий зрив Москвою Мінського процесу. Все це не завадило ухвалити потрібне рішення в потрібний момент, поставивши під удар усю Східну Європу. Але це рішення - щось більше, ніж просто проблема держав на кшталт Польщі, України або країн Балтії. Це свідчення спроби Німеччини та низки європейських країн вибудувати нову (а швидше - дуже стару) архітектуру Європи з тенденцією до деконструкції надєвропейських структур, реверсом інтеграційних процесів, зміцненням національних держав. "Північний потік-2" для Німеччини - це вибір стратегічного партнерства: США чи Росія. Схоже, свій вибір Берлін зробив", - зазначив Горбулін.

Нагадаємо, проект "Північний потік-2" передбачає будівництво і роботу двох ниток газопроводу загальною потужністю 55 млрд кубометрів газу на рік від узбережжя Росії через Балтійське море до Німеччини. Глава "Газпрому" заявив, що після побудови "Північного потоку-2" і "Турецького потоку" транзит газу через Україну знизиться вдесятеро. Глава правління "Нафтогазу" Андрій Коболєв заявив, що втрати України в разі, якщо Росія припинить транзит газу, становитимуть $3,5 млрд на рік.

Першою країною, в якій компанія Nord Stream 2 AG отримала повний комплект дозволів на будівництво, стала Німеччина. Фінляндія слідом за Німеччиною видала повний пакет дозволів на будівництво "Північного потоку-2". 7 червня Швеція схвалила будівництво газопроводу "Північний потік-2" у своїх водах. Зараз тривають процедури отримання дозволів в інших країнах уздовж маршруту газопроводу - Росії та Данії.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3071896
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
Сторінка 3 з 3
<<<1 2 3
Сторінка 3 з 3
<<<1 2 3
 
 
 
 
 
 вгору