EN|RU|UK
 Події
  17057  110

 Канал NewsOne брав участь у розкрутці теми "протоколів Афанасьєва" не менше, ніж його власник Мураєв, - "Детектор медіа"

В ефірі каналу 6 червня публікацію документів обговорювали в різних програмах і з різними гостями - Ольгою та Анатолієм Шаріями, Андрієм Портновим, Андрієм Золотарьовим та Євгеном Балицьким. Останній також бачить справу Сенцова "неоднозначною": "Якщо людину підозрюють в тероризмі, що засуджує зараз вся світова спільнота, то все одно нехай її повернуть на батьківщину, і якщо вона винна, хай сидить у нашій тюрмі", - заявив народний депутат від "Опозиційного блоку" в ефірі каналу.

Як передає Цензор.НЕТ, про це йдеться в матеріалі Гали Скляревської на "Детектор медіа".

"Історія про власника каналу NewsOne, народного депутата Євгена Мураєва, який назвав українського режисера, політичного в'язня Олега Сенцова, людиною, яка "готував підпали та вибухи", викликала великий резонанс в українському медійному і політичному співтоваристві. Після виступу депутата в ефірі "112 Україна" Айдер Муждабаєв, заступник генерального директора каналу ATR, закликав бойкотувати NewsOne, який належить Мураєву. Далі була реакція віце-спікера Ірини Геращенко, заяви двох фракцій у парламенті, звернення до Нацради з телебачення та радіомовлення, зрештою - заява президента. Щодо Мураєва порушили кримінальну справу за статтями "державна зрада" і "завідомо неправдиве повідомлення про вчинений злочин".

У ЗМІ, соціальних мережах з'явилося безліч публікацій, гучних заяв, аналізів технології поширення тези російської пропаганди в українському інформаційному просторі. Наприклад, на сайті "Петро і Мазепа" поява в інформаційному просторі теми "протоколів Афанасьева" назвали "спецоперацією" і простежили хронологію "вкидання" цієї теми. Як пише в своїй статті Олексій Копитько, "розкруткою" цієї теми займався канал "112 Україна", на якому 7 червня сталося те саме інтерв'ю з депутатом Мураєва.

"1. 4 червня на одному зі своїх каналів в мережі Ольга Шарій розміщує сюжет про протоколи допиту Геннадія Афанасьєва. Привід - 2 червня на "5-му каналі" виходить програма "Рандеву" за участю Афанасьєва. Теза Шарій: Афанасьєв - не герой, а нехороша людина, ось як він здавав Сенцова.

2. Показання Афанасьєва на Сенцова - не секрет. Уже чотири роки як. Тобто інформаційний привід вельми умовний, тому історія "не злітає". 4-5 червня Шарій постить сюжет на своїх каналах. Резонанс мінімальний.

3. 4 червня резонанс мінімальний. 5 червня резонанс мінімальний. А 6-го числа хтось вирішує надати цій історії прискорення. З 6-го числа сюжет з "протоколами Афанасьєва" починає качати "112-й канал". Як? Просить коментувати історію з протоколами всіх підряд. З'являється контент "Пупкін сказав про протоколи те і те". "Пустушка" обростає "м'ясом", - пише Копитько.

Канал "112 Україна" дійсно 6 червня у своїх ефірах зробив опитування декількох гостей у студії про так звані "протоколи Афанасьєва" - наприклад, Євгена Червоненка, який нічого виразного сказати про "протоколи" не зміг, зате ведучі назвали історію з допитом і тортурами Афанасьєва "каламутною історією". Це відео було опубліковано о 20:15 на сайті із заголовком "Червоненко про протоколи допитів Афанасьєва: А якщо внони справжні ...". А 7 червня з проханням прокоментувати "протоколи Афанасьєва" на каналі звернулися до Мураєва, і окремо на сайті "112 Україна" опублікували на ту саму тему пост Віктора Зубрицького, колишнього креативного продюсера каналу "112 Україна", у якому він стверджує, що його теж катували, але він, звичайно, нікого не "здав": "Це я кажу з позиції людини, яка, незважаючи на тортури і катування, не знайшла мерзенного виходу когось оббрехати і тим більше щось розповісти". До речі, у бесіді з Мураєвим ведуча 112-го каналу, зокрема, цитує і цей пост Зубрицького, називаючи того "відомим громадським діячем".

Наступного дня, 8 червня, Мураєв в ефірі власного каналу заявив, що "не говорив про особисте ставлення до Сенцова" і підкреслив, що взагалі все, що він говорив, було виголошено в ефірі "112 Україна", а закликають бойкотувати канал NewsOne, що, з його точки зору, абсурдно.

Однак слід зауважити, що насправді тему "протоколів Афанасьєва" на NewsOne почали розкручувати раніше, ніж на 112-у, і до створення контенту з цієї темі ставилися більш системно. Так, 6 червня, о 14:25 на каналі був ефір самої Ольги Шарій, шеф-редактора сайту Sharij.net, яка опублікувала, як вона стверджує, оригінальні і повні протоколи допиту Афанасьєва.

Канал NewsOne брав участь у розкрутці теми протоколів Афанасьєва не менше, ніж його власник Мураєв, - Детектор медіа 01

Ведуча Олена Кирик, ставлячи питання Ользі Шарій, заявила, що її "розслідування буде для багатьох сенсацією", не уточнивши для глядачів, що Афанасьєв ще три роки тому в суді визнав, що обмовив Сенцова і відмовився від показань, зроблених, за словами його адвокатів, під тортурами. Шарій же повідомила глядачам, що в неї "склалося враження, що саме Афанасьєв дав основну базу, яка вибудовує звинувачення проти Сенцова". Про справу Сенцова Шарій не висловлювалася, тому що "не бачила матеріалів справи". На жаль, ведуча не запитала, чи знає Шарій що-небудь про показання Олексія Чірнія, який від них не відмовився. І як вийшло, що до допитів Афнасьева вона отримала доступ, а до решти матеріалів справи - ні. Узагалі, про Чірнія і його показання за два дні посиленого обговорення цієї теми ніхто, здається, не згадав ні на "112 Україна", ні на NewsOne - а було б цікаво дізнатися, чи збігаються вони текстуально з представленими протоколами допитів Афанасьєва.

Про мотиви публікації документів Шарій сказала, що її "обурює", що на українських телеканалах Афанасьєв "виставлений як жертва, як великий друг Олега Сенцова, який домагається його звільнення," - ішлося про інтерв'ю Афанасьєва на 5-му каналі від 2 червня 2018 року . "Це як мінімум дивно", - сказала Шарій і додала, що на українських каналах, мабуть, "так треба показувати" Афанасьєва - не уточнивши, кому саме це "треба".

Кирик також запитала: "Зараз медіаспільнота, безліч громадських активістів бере участь в акції #FreeSentsov в соцмережах. До вас особисто звертався хтось, щоб дати старт цього розслідування, продовжити розібратися, що саме це було? Чи ні? Хтось із правоохоронних органів , колег-журналістів після вашої публікації?". У глядачів, мабуть, повинна була скластися думка, що в протоколах є щось таке, що може змінити справу Сенцова і може вплинути на його звільнення. Шарій відповіла, що до неї не зверталися і провела паралелі зі звільненням Надії Савченко: "Багатьом ЗМІ зі мною невигідно співпрацювати, тому що існує одна лінія, одна пропаганда, точно така сама,  як з Надією Савченко, яка після виходу не виправдала надій деяких, і вони тепер кажуть: "Ми обманулися". Як же ви помилилися, якщо навмисно створювали таку легенду?"

Ведуча не уточнила в Шарій, чи вважає вона, що політичні в'язні, на кшталт тих же Савченко або Афанасьєва, повинні сидіти в тюрмах Росії, якщо є ризик, що вони не виправдають чиїхось надій після звільнення. Також Кирик не сказала, чи зверталися журналісти каналу за коментарями до самого Афанасьєва.

Канал NewsOne брав участь у розкрутці теми протоколів Афанасьєва не менше, ніж його власник Мураєв, - Детектор медіа 02

Того ж дня, 6 червня, у програмі "Великий вечір" з Віталієм Диким, о 17:41 було включення колишнього заступника глави адміністрації президента Януковича Андрія Портнова, який також коментував документи, опубліковані Ольгою Шарій. "Звинувачення Афанасьєвим Олега Сенцова - не фейк, стверджує журналіст Ольга Шарій", - заявив у студії Дикий. - В опублікованих документах не просто факти, а ціла історія. За її словами, Геннадій Афанасьєв здав Олега Сенцова. У своєму відеоблозі вона розмістила документи , за її словами, які це підтверджують". Далі глядачам каналу показали фрагмент відеоблогу Шарій, де вона розповідає, як Афанасьєв на допиті "детально описував, як вони чинили злочини, як він кається, де брав каністри Олег Сенцов, куди вони їх привозили - тобто Геннадій Афанасьєв виклав величезну історію підготовки злочинів" . Цей шматочок відео було змонтовано (очевидно, каналом NewsOne), воно складається з різних фрагментів оригінального відеоблогу Шарій.

Після цьогозі студією через скайп зв'язався Андрій Портнов, якому Дикий поставив запитання, чи є в Портнова підстави вважати ці документи справжніми.

"На мій погляд, джерело цих документів - авторитетне, бо все, що раніше повідомляло це джерело, практично на 100% відсотків відповідало дійсності у всіх випадках, коли це джерело коментував події". Потім Портнов заявив, що Україна зобов'язана сприяти поверненню українських громадян на батьківщину, де б вони не перебували. "Але погляньмо, завдяки чому український громадянин знайшовся в російській в'язниці. Завдяки тому, що його особистий партнер, друг дав проти нього свідчення, які лягли в основу звинувачення і вироку (...). Я б розглядав цю ситуацію як девальвацію і маргіналізацію в цілому всіх цих нових для України явищ - таких як героїзм, патріотизм, активізм та інші. Я б сказав, що відбувається зворотний рух у всіх цих нових для України події ". Ведучий не уточнив у Портнова, чому героїзм, патріотизм і активізм - це нове явище для України, але попросив Портнова пояснити, чим можна пояснити це "зворотний рух". Портнов відповів: "(...) Причиною того, що держава зараз має звільняти свого громадянина з іноземної в'язниці стали самі патріоти, самі активісти, всі ті, хто затіяв всю цю нову для України історію". Завершив своє включення Портнов закликом змінити президента і всю владу. (На відео - з 29.39 і до 35.31).

Канал NewsOne брав участь у розкрутці теми протоколів Афанасьєва не менше, ніж його власник Мураєв, - Детектор медіа 03

ДОПОВНЕННЯ: Того ж дня, але трохи раніше, о 16:45 з тим самим фрагментом відеоблогу Ольги Шарій і тим самим вступом ведучий  Віталій Дикий обговорював тему "протоколів Афанасьєва" з політологом Андрієм Золотарьовим. Ведучий поставив йому таке запитання: "Що це змінить? Як це вплине на ситуацію самого Сенцова?"

Золотарьов: Очевидно, ми бачимо спробу сформувати міжнародну коаліцію на підтримку Сенцова і небезуспішно політизація цієї справи. З іншого боку - контр- хід російської сторони (я так розумію, що цей злив був цілком контрольованим), щоб трошки збити такий ореол героїзму і мучеництва Сенцова. Цілком очікуваний хід з боку спецслужб. Я нічому не здивуюся.

Дикий: Так як до цього ставитися? Це чергова провокація або абсолютна правда, яка повляіет на свідомість людей, які переживають про долю Сенцова?

Золотарьов: Я думаю, що це принципово нічого не змінить. Кампанія на підтримку Сенцова триватиме (...) У правовому полі Сенцову нічого не світить, а ось політичні домовленості, як це було в справі Надії Савченко, можливі. Можливо, знадобиться залучити Віктора Медведчука, у нього це цілком успішно виходило - будемо говорити так, як воно є. Можливо, буде обмін - з нашого боку ми бачимо відповідні дії.

Дикий: Скажіть, багато говорили про ситуацію з керівником РИА Новости і про те, що вона може бути пов'язана з обміном Сенцова на Вишинського.

Золотарьов: Можливо. У мене немає жодних ілюзій щодо моральних якостей наших спецслужб, і цілком можливо його взяли як заручника на обмін - останніми роками нічому дивуватися не доводиться, справа Бабченка - наочне тому свідчення. (На відео з 31:11 і до 35:56)

Обговорив "протоколи Афанасьєва" провідний Дикий і з гостем студії Євгеном Балицьким (народний депутат від "Опозиційного блоку"). Балицький був у всьому згоден з Портновим, і додав: "Якщо людину підозрюють в тероризмі, що засуджує зараз вся світова спільнота, то все одно нехай його повернуть на батьківщину, і якщо він винен, хай він сидить в нашій в'язниці. Якщо не винен - але тільки не під політичними гасли, що він патріот, що сидів у російській вьязніце, а всіх - їх зараз багато сидить в Польщі, в Румунії, це теж наші громадяни, і не треба робити піар на одній людині - ми повинні прагнути повернути всіх наших громадян в країну. І якщо вони дійсно винні, то порожній ь сидять в наших тюрмах, тоді на цьому не буде піару. І останнє: дуже правильно сказав чоловік (Портнов - прим. ДМ): наше ключове завдання - зміна влади, нові люди будуть домовлятися, і ми зупинимо війну (...) Ми все одно повинні сісти за стіл переговорів з Росією, тому що друзі і вороги вибираються самою людиною, а сусіди - від бога ". (На відео - з 35.33 і до 38.03).

Нарешті,того самого дня, 6 червня, тобто в День журналіста, о 18-25 у вечірній програмі ведуча Діана Панченко брала коментарі у Анатолія Шарія щодо цієї теми. Вона привітала Шарія зі святом, представила його як медіа-експерта і журналіста і розпитала його про "протоколи Афанасьєва". Відео з Шарієм викладено на ютуб-каналі NewsOne із заголовком "Шарій: я повернуся в Україну" на білому коні ""

Канал NewsOne брав участь у розкрутці теми протоколів Афанасьєва не менше, ніж його власник Мураєв, - Детектор медіа 04

"Є люди, які є захисниками учасників цього процесу, і деякі люди, які захищають тих учасників процесу, які перебувають зараз у в'язниці, вважають вкрай несправедливим те, що в нього обличчя виросло, що він є радником міністра, що йому дали квартиру і він відвідує красиві місця, що він дає пафосні інтерв'ю, - а інші люди сидять і, вибачте, у них зуби випадають через те, що вони голодують. Тому у нас з'явилися ці матеріали". Потім Шарій заявив, що Афанасьєв йому з самого початку не подобався і що такими методами, як описує Афанасьєв, "тільки може бути в якомусь райвідділі в селі катують". І додав, що якби йому довелося впроваджувати агента, то якраз відеозаписи допитів, де людина весь час "з посмішкою" дає показання на Сенцова, можуть бути джерелом тиску на цього самого агента: "Тоді йому влаштовують обмін, він одягає вишиванку, відрощує собі чуб до пуза, - він не Савченко, яка почала перти проти влади, він нормальний порохобот і він поступово впроваджується в цю структуру, спілкується з міністрами, їздить в складі серйозних делегацій за кордон, імовірно, спілкується з президентом - і така людина, на мій погляд , є ідеальним агентом впливу". Далі Шарій розповідав ведучій про "список 47-ми".

Наскільки можна судити з відео, викладеного на ютуб-каналі NewsOne за два дні, 6 та 7 червня, коли тема "протоколів Афанасьєва" досить активно обговорювалася, ні сам Афанасьєв, ні адвокати або правозахисники, ні активісти, що виступають з вимогою звільнити Сенцова, в ефірі каналу не з'являлися.

Нагадаємо, що після публікації протоколів допитів Афанасьєва Ольгою Шарій і Віктором Зубрицьким, документи були поширені рядом видань як новини - серед них "Страна.ua", "Коментарі", "Политека", "From-ua", "Знай.ua" . Після порушення кримінальної справи щодо Євгена Мураєва, 8 червня докладні публікації про заяви Мураєва і реакції на них підготували видання "Страна.ua" і "Вести".

Фото: кадри з програм NewsOne

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3071120
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
Сторінка 2 з 2
<<<1 2
Сторінка 2 з 2
<<<1 2
 
 
 
 
 
 вгору