EN|RU|UK
 Події
  11725  43

 Тортури в Україні застосовують до людей ще до офіційної реєстрації затримання, - спецдоповідач ООН Мельцер

Умови в українських в'язницях задовільні, проте медперсонал не фіксує травми ув'язнених, які можуть бути наслідками тортур.

До таких висновків дійшов доповідач ООН з питань тортур Нільс Мельцер після двох тижнів вільного відвідування українських місць позбавлення волі - від ізоляторів тимчасового тримання до в'язниць із засудженими за особливо тяжкі злочини, передає Цензор.НЕТ із посиланням на Громадське радіо.

"Під час візиту я отримав численні скарги від осіб, яких тримають під вартою, щодо надмірності досудового тримання під вартою та відсутності дій судової влади. Також органи, які розглядають скарги по суті, не докладають належних зусиль для прискорення процесу. Заходи альтернативного тримання під вартою застосовуються лише у виняткових випадках, що супроводжуються серозними недоліками в плані прискорення кримінальних проваджень", — каже Нільсон Мельцер.

За результатними перевірки він зробив висновок, що умови тримання попередньо затриманих осіб достатньо прийнятні і  порівняно з минулим візитом навіть покращились. Але інфраструктура потребує вдосконалення. Деякі блоки, які він відвідав, мали погані санітарні умови.

У колоніях кількість затриманих не перевищує кількості наявних місць. Однак спроможність установ визначається кількістю ліжок, а не наявним простором, тому що в деяких закладах на одну людину припадає тільки два на два метри.

Їжа, яку дають ув’язненим, неїстівна, на думку засуджених. Більшість з них залежать від передач родичів. А от умови на гаупвахті повністю відповідають міжнародним стандартам. Камери адекватно освітлюються і провітрюються. Якість і кількість їжі виглядає задовільною. Як зазначили в команді доповідача, відносини між затриманими і персоналом видаються достатньо коректними.

Мельцбера занепокоїло те, що медичний персонал у в’язницях не фіксує фізичні ушкодження засуджених та не вважає своїм обов’язком опитувати їх про походження травм, що є обов’язковим згідно зі Стамбульським протоколом. А така документація може потім підтверджувати випадки тортур. Він вважає, що влада України має виділити кошти на тренінги медперсоналу щодо такої фіксації.

"Наш судмедексперт підтвердив, що травми збігаються зі свідченнями. Моя команда отримали численні повідомлення про катування з боку поліції. Що така практика мала місце, щоб добитися зізнання у вчинені злочину", — каже він.
Засуджені казали про таку практику катувань, як побиття руками, ногами, електричним струмом, придушення через надягання пакетів на голову, імітування страти. Усе це відбувається загалом перед тим, як поліція офіційно реєструє момент затримання, щоб добитися зізнання.

Під час візитів виявилося, що засуджені не мали належного доступу до медичної допомоги, зокрема до гінеколога чи стоматолога. А от зважаючи на перебування наркозалежних, спеціальне лікування або відсутнє, або припиняється під час тримання під вартою. Доповідач зазначив, що колонії для неповнолітніх мають такі ж умови, як і для дорослих.

Він рекомендує владі України вдаватися до затримання неповнолітніх тільки за крайньої потреби. А в колоніях надавати їм більший доступ до спілкування з батьками, доступ до освітніх та рекреаційних установ.

Стосовно таємних ізоляторів СБУ, доповідач зазначив, що мав таку інформацію, але ситуація за кілька років змінилась. "Між 2014 та 2016 роком ми бачимо, що була кількість жертв, яка потрапила до рук СБУ в різних місцях. Нас запевнили, що тільки одне таке місце лишилось. Воно в Києві", — сказав він.

Мельцер повідомив, що повний звіт за підсумками його візиту в Україну буде готовий у березні 2019 року.

Нагадаємо, Мельцеру під наглядом бойовиків вдалося потрапити  до двох в'язниць під Луганськом і в одну в Донецьку.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3070585
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору