EN|RU|UK
 За кордоном, Технології
  42969  244

 "Імпортозаміщення": Дослідний зразок першої в Росії потужної газової турбіни розвалився під час випробувань, - Reuters

Нова спроба випустити першу потужну російську газову турбіну, яка мала замінити імпортні аналоги великих постачальників, провалилася.

Про це сказали Reuters два джерела в енергетичній галузі, знайомі з підсумками випробувань, повідомляє Цензор.НЕТ.

Дослідний зразок - модернізована газотурбінна установка 110М - розвалилася під час випробувань і відновленню не підлягає, сказали обидва джерела. Офіційно деякі учасники проекту підтвердили, що аварія була, але сказали, що не все так страшно, сподіваючись продовжити роботу над ним. Випробування були на заводі "Сатурн", що входить у держкорпорацію Ростех, у Рибінську.

За словами одного з джерел, вони відбулися в грудні, на випробуваннях "турбіна розвалилася". "Її намагалися відновити до березня, але не вийшло", - сказав він.

Друге джерело також сказало, що турбіна розвалилася на випробуваннях і не підлягає відновленню. "Вона розвалилася на випробуваннях. Немає турбіни, все", - сказав він.

Третє джерело, близьке до проекту, сказало, що зараз турбіну намагаються відновити, розраховуючи зробити це до лютого наступного року. "Але ситуація дуже неприємна", - сказав він.

Влада РФ включила доопрацювання російської турбіни 110 в програму імпортозаміщення, розраховуючи закрити локальний попит вітчизняним обладнанням. Проектом займається спільне підприємство держенергохолдингу ІнтерРАО, корпорації Роснано і Сатурна, які ще створили в 2012 році спеціальний інженерний центр для модернізації двигуна і створення ГТД-110М. Програма спочатку була розрахована на два з половиною роки, а загальні інвестиції оцінювалися в 2,5 мільярда рублів, повідомляв Сатурн у своєму прес-релізі в 2012 році.

Прес-служба Об'єднаної двигунобудувальної корпорації, що входить у Ростех і володіє Сатурном, сам інженерний центр і Роснано підтвердили факт аварії.

"У ході тривалих випробувань ... один з механізмів, дійсно, вийшов із ладу. В результаті випробування довелося зупинити до усунення проблем. Безумовно, це позначиться на термінах завершення робіт, але не є для проекту фатальним", - йдеться в повідомленні ОДК.

У коментарі сказано, що аварія сталася в грудні 2017 року, несправність може бути усунена, роботи вже ведуться. Але терміни відновлення там не назвали. "Всі учасники проекту налаштовані твердо, роботи будуть продовжені. З урахуванням того, що проекту потрібні додаткові компетенції та інвестиції, ми обговорюємо можливість залучення в нього ще одного учасника - компанії Силові машини", - повідомила ОДК.

Представник дослідницького центру повідомив, що в результаті аварії "турбіна дійсно була пошкоджена", не відповівши на запитання про можливість відновлення і терміни, які на це будуть потрібні.

Представник Роснано повідомив, що зміна термінів через аварію неминуча, але корпорація очікує реалізації проекту.

"Попри неминуче зрушення термінів у зв'язку з аварією, Роснано продовжить акціонерну участь у високозатребуваному проекті і чекає, що він буде реалізований", - йдеться в його коментарі.

Міненерго переадресувало питання до Мінпромторгу, а той відмовився від коментарів. ІнтерРАО не коментує ситуацію.

У Росії не налагоджено серійне виробництво газових турбін середньої і великої потужності. Перша спроба створити такий продукт була в 1990-х і початку 2000-х на базі заводу Сатурн, з якого вийшло кілька турбін, але вони потребували доопрацювання і серійний запуск не почався.

Газпром, який купив таку турбіну, взагалі відмовився від її експлуатації.

Єдиний виробник таких турбін - компанія Сіменс технології газових турбін, де у німецького концерну Siemens 65 відсотків, ще 35 відсотків у компанії Силові машини мільярдера Олексія Мордашова. Її завод у Санкт-Петербурзі, розрахований на локалізацію виробництва турбін Siemens потужністю від 60 до 307 мегават, був відкритий у червні 2015 року.

Відсутність аналогів російського походження стала однією з причин турбінного скандалу - в минулому році РФ встановила на споруджуваних станціях в анексованому Криму придбані у Siemens турбіни в обхід європейських санкцій, що призвело до судових спорів та розширення санкцій ЄС і США проти російських компаній і чиновників.

Міністр енергетики РФ Олександр Новак у минулому травні говорив, що дослідно-промислова експлуатація доопрацьованої турбіни 110М завершиться в березні 2018 року, називаючи установку "першою потужною машиною російського виробництва 100-відсоткової локалізації", яка допоможе замінити "повністю купівлю іноземного обладнання такої потужності".

Пізніше Роснано сподівалося, що працездатна турбіна з'явиться до середини 2018 року. Влада розраховувала, що турбіна стане базовою для майбутньої російської генерації з можливістю експорту. За оцінкою Міненерго РФ, близько половини устаткування в російській енергосистемі - іноземного виробництва. В генерації найбільше Росія закуповувала за кордоном газові турбіни.

Більшість нових електростанцій після реформи монополії РАО ЄЕС будувалися на імпортних турбінах, куплених у Siemens, французької Alstom, американської General Electric, італійської Ansaldo Energia.

Зараз у Росії попит на газові турбіни великої потужності невисокий, і за нього вже розгорнулася конкуренція. Найближчим часом влада планує прийняти нову програму модернізації російських електростанцій вартістю 3,5 трильйона рублів, що стимулює заявки на обладнання.

Незважаючи на скандал, Siemens, який оголосив про падіння попиту на газові турбіни в світі і скорочення виробництва, втрачати російський ринок, очевидно, не збирається, сказали два джерела. Німецький концерн вже заявляв про плани брати участь у модернізації електростанцій у РФ. А в березні 2018 року підписав контракт із Газпромом на поставку двох нових газових турбін для електростанції в Грозному.

На розробку російської турбіни зараз претендує також концерн Силові машини, який потрапив під санкції США через кримський скандал, власник якого минулого тижня просив владу про держпідтримку. Мордашов заявив, що Силові машини готові розробити газові турбіни на заміну Siemens разом з державою.

У Рибінську також працює завод американської компанії General Electric, спільний з РОСТЕХ і ІнтерРАО, випускаючи турбіни 6FA потужністю 77 мегават і не розкриваючи ступінь локалізації.

Глава найбільшого власника енергоактивів Газпроменергохолдинга Денис Федоров говорив, що займаючись модернізацією російської турбіни, Росія намагається наздогнати іноземну технологію 20-річної давності. За його оцінкою, для рентабельності виробництва потрібно випускати понад 10 газових турбін на рік.

Російське Міненерго оцінює внутрішній попит з 2020 по 2035 роки в 80 газових турбін потужністю від 50 до 180 мегават і 20 газових турбін потужністю від 300 мегават. Оцінка ринку цілком достатня для повернення витрат у розробку газових турбін до 200 мегават, йдеться в матеріалах міністерства.

Нагадаємо, в липні 2017 року агентство Reuters оприлюднило розслідування, яке встановило: турбіни, поставлені в окупований Крим для подальшого використання на зведених Росією електростанціях, були зроблені на спільному з російським концерном "Силові машини" заводі "Сіменс технології газових турбін". У березні німецька компанія заявляла, що обладнання було доставлено в Тамань, однак, як стверджують джерела Reuters, дві з чотирьох турбін опинилися в Севастополі, де їх мають намір встановити на місцевій електростанції.

Про можливість перенаправити турбіни в Крим говорили і раніше, проте у Siemens зазначали, що дані турбіни призначені виключно для Тамані, а не для окупованого українського півострова, куди поставки такого обладнання заборонені санкціями ЄС. 

Siemens категорично заперечує свою причетність до передачі турбін із Росії в Крим. 11 липня концерн Siemens подав позови до Арбітражного суду Москви через газові турбіни, які всупереч санкціям незаконно доставлені з Росії в Крим. Відповідачами є дві російські компанії. 

Європейський Союз 4 серпня додав до санкційного списку трьох чиновників і три компанії в Росії після скандалу з газовими турбінами Siemens, завезеними всупереч контрактам до анексованого Криму.

 Німецький концерн Siemens та інша дочірня компанія в Росії, "Сіменс технології газових турбін", судяться з підрозділами "Ростеха", двома компаніями з однаковою назвою "Технопромекспорт" (ВАТ "Технопромекспорт" і ТОВ "Технопромекспорт"), з приводу чотирьох газових турбін німецької компанії, які опинилися в анексованому Росією Криму. Siemens зазначає, що, за контрактом, турбіни призначалися для іншої теплової електростанції в Росії, і цей контракт прямо виключає можливість перевезти їх з Росії до Криму, оскільки щодо півострова діють санкції ЄС. 

Читайте також: Siemens оскаржив рішення російського суду за позовом про повернення турбін із Криму

Російська сторона заявляє, що після того як один із двох "Технопромекспортів", з яким було укладено контракт, перепродав турбіни іншому "Технопромекспорту", ці турбіни вже вважаються "придбаними на вторинному ринку" і їх уже не стосуються обмеження за первісним контрактом.

 

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3061936
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
Сторінка 3 з 3
<<<1 2 3
Сторінка 3 з 3
<<<1 2 3
 
 
 
 
 
 вгору