EN|RU|UK
 Суспільство
  13945  45

 Інвестори не приходять у сміттєпереробну галузь через відсутність екоподатку та гарантій, - Тинний

Щодня в українські надра лягає близько 28,5 тис. тонн побутового сміття, проте інвестори будівництва сміттєпереробних заводів в Україну не приходять. Тинний вбачає в цьому кілька причин.

Як повідомляє Цензор.НЕТ, про це в блозі на "Економічній правді" пише співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики, член Ради з інновацій при прем'єр-міністрі Ігор Тинний.

На його думку, у вирішенні проблеми переробки сміття країна досі суттєво не просунулася, а інвестори для будівництва сміттєпереробних заводів в Україну не приходять. Тинний вбачає в цьому кілька причин.

"Перша - відсутність матеріальних гарантій для інвесторів. Не вірте міфу про те, що сміття - це золото, і на його переробці можна заробити мільйони. Це не так. Ринкова вартість кінцевої продукції переробки загального обсягу ТПВ завжди менша за витрати на їх переробку. Це аксіома, і будь-хто, хто стверджує зворотне, - або необізнаний романтик, або аферист.

В Україні немає жодного сміттєпереробного підприємства, крім застарілого сміттєспалювального заводу "Енергія" в Києві. Їх немає не тому, що міські голови або міністри погані й не хочуть утилізувати відходи. Просто місто не в силах самостійно оплатити вартість переробки сміття. У всьому світі ця послуга коштує 30-130 євро за тонну залежно від глибини і способу переробки. Щойно інвестори дізнаються, що такої оплати в Україні не буде, вони розвертаються та йдуть", - пише він.

Тинний запевнив, що роздільний збір відходів у вирішенні цієї проблеми особливої ​​ролі не зіграє: "В європейських країнах вторинному використанню підлягають 20-25% відходів, інше все одно спалюють і переробляють в енергію. Безумовно, стимулювати роздільний збір і повторне використання відходів дуже важливо, але видавати це за панацею і пропонувати як вичерпний спосіб вирішення сміттєвої проблеми, - безвідповідальна брехня".

Друга причина відсутності інвесторів, на думку Тинного, - захоронення відходів коштує дешевше, ніж переробка. На його думку, це можна виправити запровадженням екологічного податку.

"Поки викидати відходи буде вигідніше, ніж переробляти, ми не зможемо позбутися сміттєзвалищ. Удавана матеріальна вигода від викиду сміття на звалища оманлива. Ми платимо здоров'ям і життями людей за забруднення навколишнього середовища. Очищення водойм коштує мільйони. Туризм і сільське господарство страждають. Землі випадають на століття з господарського обігу.

Вихід - зробити захоронення відходів дорожче переробки шляхом підвищення екологічного податку, як у всіх країнах Європи. Наприклад, у Великій Британії та скандинавських країнах, де податок на захоронення перевищує 100 євро за тонну, відходи більше ніхто не зберігає в землі, їх повністю переробляють.

В Україні податок на захоронення ТПВ - 13 євроцентів за тонну. Це в 30 разів менше, ніж у найбідніших країнах Європи, і у 800 разів менше, ніж у багатих. Необхідна також дієва кримінальна і адміністративна відповідальність за незаконне забруднення. Викинув недопалок з вікна автомобіля - штраф 2 тис грн. Викинув вантажівку сміття в яр - штраф 10 тис. грн за тонну і тиждень громадських робіт у помаранчевій робі. Викинув небезпечні відходи - три-п'ять років позбавлення волі. Організував звалище в лісі - конфіскація майна".

Третя причина відсутності інвесторів - те, що "ніхто не хоче платити за сміття".

За даними підприємця, офіційний річний обіг галузі поводження з відходами в Україні не досягає 70 млн євро. У Німеччині він понад 8 млрд євро.

"Зрозуміло, що низький рівень доходів громадян України зумовлює вибір дешевших методів поводження з ТПВ. Однак платити все одно доведеться. Є кілька варіантів оплати переробки сміття. Під час вибору кращого з них, безумовно, потрібно керуватися принципом соціальної справедливості: більше виробляєш сміття - більше платиш.

Наприклад, біля кожної житлової будівлі можна поставити сміттєвий бак і стягувати податок на переробку з огляду на обсяги сміття. Однак жителі приватних будинків зможуть ухилятися від плати, вивозячи сміття в місто. У багатоповерхівках не можна "усереднити" тариф: хтось місяцями не живе у своїй квартирі, у декого відходів хоч греблю гати, а платити всі мають однаково. Ще один варіант - подушний податок або оплата, пропорційна площі житла. У середньому кожен житель Євросоюзу платить за своє побутове сміття 115 євро на рік. У чистих північних країнах - більше. Однак українці навряд чи зможуть платити додатково до комунальних платежів навіть 200-300 грн.

Читайте на "Цензор.НЕТ": Мінекології створює інтерактивну карту пунктів прийому вторсировини, щоб залучити українців до роздільного збору сміття, - Семерак

 Він наголошує, що потрібно запроваджувати розширену відповідальність виробників продукції. Потрібно заборонити захоронення пластику, скла, металу, паперу та стимулювати переробку відходів.

Источник: https://censor.net.ua/ua/n3059997
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору